петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел очекује да Београд са ЕУ усклади политику о питању Ујгура у Кини
Хроника

Брисел очекује да Београд са ЕУ усклади политику о питању Ујгура у Кини

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јул 2020.

Европска унија (ЕУ) је саопштила да очекује од Србије да са Унијом усклади своју политику по питању мањине Ујгура у Кини.

„Очекујемо да ће се Србија понашати у складу са обавезом усклађивања спољне и безбедносне политике са политиком Европске уније“, саопштено је за Радио Слободна Европа (РСЕ) из прес службе Уније.

Брисел је тако одговорио на вест да је Србија подржала декларацију којом се кршење људских и мањинских права Ујгура у кинеској покрајини Синдјијанг дефинише као „борба против тероризма и екстремизма“.

Подршком декларацији, пише РСЕ, Србија се нашла наспрам држава Европе и света које најоштрије осудјују кинеску кампању репресије над муслиманском мањином Ујгури, а пре свега масовна притварања ових људи у такозваним „камповима за политичко преваспитавање“.

Из Владе Србије и Министарства спољних послова није било реакције на ову тему.

На званичној страници Министарства, као ни мисије Србије при Уједињеним нацијама у Женеви није објављено да је Београд потписао декларацију.

„Србија према Народној републици Кини води континуирану политику, поштујући територијални њен интегритет, а унутрашње ствари Кина треба да решава без притиска медјународне заједнице“, рекао је за РСЕ Верољуб Арсић, функционер владајуће Српске напредне странке и члан посланичке групе пријатељства са Кином у Скупштини Србије.

Додао је да ће Србија усклађивати политике са ЕУ „када Србија буде учествовала у одлучивању Европске уније“.

„До тада, Србија је самостална, суверена држава и води самосталну у политику у складу са својим интересима, поштујући медјународно право“, рекао је Арсић.

Декларацију коју је Савету за људска права Уједињених нација у Женеви 1. јула упутила мисија Белорусије, подржали су и Русија, Саудијска Арабија, Северна Кореја, Иран, Пакистан, Куба, Сирија, Јемен, Уједињени Арапски Емирати, Египат, Палестина, Судан, Венецуела и још тридесетак земаља Африке и Азије.

Од укупно 46 потписница, Србија је једина држава која тежи чланству у ЕУ, а која је подржала политику и потезе Кине у Синдјијангу, пише РСЕ.

У документу се, поред осталог, наводи да је Кина „реагујући на претње тероризмом, сепаратизмом и екстремизмом који су нанели огромну штету свим етничким групама у Синдјијангу, предузела низ мера у складу са законом ради заштите њихових људских права“.

„У Синдјијангу су обновљене сигурност и стабилност. Лјудска права људи свих етничких група су ефикасно заштићена“, наводи се у декларацији.

Потписници позивају на суздржавање од „неоснованих оптужби против Кине заснованих на дезинформацијама“ и  „одлучно се противе пракси политизације питања људских права и двоструких стандарда“.

(Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер