Početna strana > Hronika > Brus Bler: Nove američke nuklearne bojeve glave male snage povećavaju rizik od nastanka sukoba koji može da izazove novi svetski rat
Hronika

Brus Bler: Nove američke nuklearne bojeve glave male snage povećavaju rizik od nastanka sukoba koji može da izazove novi svetski rat

PDF Štampa El. pošta
petak, 07. februar 2020.

Nove američke nuklearne bojeve glave male snage povećavaju rizik od nastanka sukoba koji može da izazove novi svetski rat, smatra Brus Bler, suosnivač organizacije „Global zero“, koja se zalaže za smanjenje svetskog nuklearnog arsenala.

Prema Blerovim rečima — Vašington rizikuje da još više poraste nivo međunarodne napetosti, s obzirom na to da Donald Tramp sumnja u neophodnost produžetka Sporazuma o merama za smanjenje strateškog naoružanja (SNV-3), prenosi „Dejli Ekspres“.

Raste strah od novog svetskog rata

Strah od mogućeg trećeg svetskog rata se pojačava usled varnica između Amerike i Rusije, piše „Dejli Ekspres“.

„Ne smemo se samoobmanjivati da je taktičko nuklearno oružje pogodno za korišćenje u okviru konflikata. Svaka upotreba sličnog oružja će izazvati rizik od razbuktavanja konflikta, sposobnog da preraste u svetski rat“, istakao je Bler.

Kako ističe list — taktičko oružje o kome govori Bler u stvari su nuklearne bojeve glave male snage koje su nedavno bile postavljene na američkim podmornicama u cilju obuzdavanja Rusije.

Zamenik američkog ministra odbrane DŽon Rud je istakao da takav korak pojačava strategiju obuzdavanja i lišava američke protivnike prednosti u oblasti nuklearnog oružja male snage, a pored toga razmeštanje novih bojevih glava je uslovljeno rastućim ratnim provokacijama Rusije.

Usvajanje Odbrambenog programa SAD za 2020. godinu

„Dejli Ekspres“ navodi da je Trampova administracija pretrpela kritike zbog stvaranja opasnosti od nuklearnog sukoba i ističe da je verzijom američkog Odbrambenog programa za 2020. godinu, koju je pripremio Predstavnički dom, zabranjeno razmeštanje modernizovanih bojnih glava, iako je ta tačka bila isključena iz finalne verzije, koju je odobrio Kongres i potpisao Tramp.

Osim toga, Donald Tramp može još više da intenzivira stepen međunarodne napetosti, pošto američki predsednik sumnja u neophodnost produžetka Sporazuma SNV-3. Istek Sporazuma SNV-3 može da isprovocira skok trke u naoružanju između Amerike i Rusije, koji nije viđen još od vremena hladnog rata, smatra „Dejli Ekspres“.

„Dejli Ekspres“ podseća da Sporazum SNV-3 ističe 5. februara 2021. godine.

(Sputnik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner