субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брус Фајн: Србија се налази у незавидној позицији
Хроника

Брус Фајн: Србија се налази у незавидној позицији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. септембар 2011.

О садашњем стању у односима Сједињених Држава и Србије и њиховим перпсективама Глас Америке разговарао је са независним политичким аналитичарем, Брусом Фајном

Фајн: “По мом мишљењу, а у светлу чињенице да је балкански регион у овом тренутку политички и економски релативно ирелевантан за Вашингтон, основна позиција Беле куће у погледу Балкана требало би да буде да, уколико тај регион или земље не представљају опасност и не угрожавају суверенитет САД, наш примарни интерес би требало да буде економско-трговински, што би било од обостране користи, а и од користи за цео регион. У контексту те констатације и промене геостратешког фокуса Вашингтона, садашњи приоритет САД су борба против глобалног тероризма и успостављање нове ере у односима са земљама “Арапског пролећа”, као и са Кином, док би Балкан као део Европе логично требало да буде пре свега европско питање.”

Након посете немачке канцеларке Ангеле Меркел Београду, изгледа да ће пут Србије ка учлањењу у ЕУ и у погледу Косова бити отежан?

- “Србија се налази у незавидној позицији тим више што су САД признале и континуирано заговарају независност Приштине. Позиција Србије указује на двоструке стандарде међународне заједнице и парадоксалну ситуацију. С једне стране, Европска унија се проширује и постаје кохерентнија, а са друге стране, Србија губи део своје територије. Дакле, пре свега треба одредити правила игре, која ће подједнако третирати све стране и наставити преговоре између Београда и Приштине. По логици ствари, разговори често воде ка компромисном решењу, које би у мањој или већој мери могло да задовољи и једну и другу страну, а алтернатива је ‘замрзнути конфликт’.”

Како оцењујете тренутно стање у односима САД и Србије?

- “Мислим да се ти односи побољшавају, а главни разлози су хапшење и екстрадиција преосталих хашких бегунаца Младића и Хаџића, као и посета потпредседника Бајдена Београду 2009. и државне секретарке Хилари Клинтон, 2010. године. Међутим, независност Косова је проблематично и спорно питање у односима две земље, тим више што су САД биле инструменталне у обезбеђењу независности Косова и остају најважнији међународни фактор подршке Косову. Упркос томе, војна сарадња Србије и САД је интензивирана од 2006., као и сарадња у домену борбе против тероризма, трговине наркотицима и обавештајним активностима, док је економска сарадња у “статусу кво”.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер