Хроника

Буџетски дефицит САД премашио билион долара

Штампа
уторак, 14. јул 2009.

ВАШИНГТОН – Буџетски дефицит Сједињених Америчких Држава је по први пут ове фискалне године премашио износ од једног билиона (хиљаду милијарди) долара, а до јесени би могао да нарасте на чак два билиона долара, саопштила је влада у Вашингтону.

На раст дефицита је највише утицала велика потрошња на ублажавање последица рецесије у комбинацији са наглим падом пореских прихода, али су значајан фактор представљали и трошкови ратова у Ираку и Авганистану, пренеле су светске агенције.

Растући дефицит, који појачава страховања од раста камата, инфлације и слабљења долара, чини кинеске и друге иностране купце америчких обвезница нервознима, тако да би они у будућности могли да постану несклони финансирању дуга САД- а.

Америчко министарство финансија је саопштило да је у јуну забележен дефицит од 94,3 милијарде долара, чиме је укупан износ дефицита од почетка фискалне године у октобру 2008. порастао на 1,09 билиона долара.

Владина потрошња је све већа у циљу борбе против најгоре финансијске кризе још од Велике депресије тридесетих година прошлог века, као и велике стопе незапослености од 9,5 одсто у јуну.

Амерички Конгрес је досада одобрио помоћ од 700 милијарди долара за санацију посрнулих банака, произвођача аутомобила и других сектора, као и пакет стимулативних мера за спас привреде у вредности од 787 милијарди долара.

Укупан амерички дуг тренутно износи 11,5 билиона долара или нешто изнад 80 одсто бруто домаћег производа.

Због забринутости за стање америчке привреде, сирова нафта је на Њујоршкој робној берзи у једном тренутку појефтинила на најнижи ниво у протекла два месеца од 58,32 долара за барел.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]