Хроника

Бугарска одустала од изградње нукеларне електране Белене, али ће радити на проширењу Козлодујa

Штампа
четвртак, 21. јануар 2021.

Бугарска је одустала од изградње нуклеарне електране код града Белене на Дунаву, али ће радити на проширењу старе нуклеарне централе Козлодуј.

Софија је већ два пута прекидала и настављала радове на том пројекту, али ће сада вероватно то бити заувек.

Влада је одобрила извештај министарке за енергетику Теменужке Петкове која предлаже изградњу новог, седмог нуклеарног реактора у старој нуклеарној централи Козлодуј где ће бити пребачена опрема купљена од Русије за Белене.

Бугарска влада међутим није дефинитивно одлучила шта ће бити са већ купљеним руским нуклеарним реакторима за Белене, пренео је бугарски портал ЕУРАЦТИВ.бг.

„После изградње седмог реактора, почећемо изградњу осмог реактора (у Козлодују)“, изјавио је премијер Бојко Борисов.

У Козлодују раде само два реактора – пети и шести јер је Бугарска из безбедносних разлога морала да затвори прва четири реактора, што је био услов за приступање Европској унији.

Извештај министарке за енергетику о новом пројекту проширења Козлодуја урадјен је после консултација с представницима америчке компаније Вестингхаус.

Комбиновање руских реактора и америчке технологије била је првобитна идеја Бугарске, а управа нуклеарне електране Козлодуј је проценила да би најмање још један реактор могао да буде пуштен у рад у року од 10 година.

За Бугарску која је у великој мери зависна од угља, проширење Козлодуја је једина реална могућност да испуни захтеве Европског зеленог договора за смањење емисија угљен-диоксида.

Козлодуј, прва бугарска нуклеарна електрана, ради од 1974. године и прати је репутација да обезбедјује јевтину струју и девизе захваљујући извозу.

План изградње нуклеарне централе Белене урађен је 1980-их година, радови су почели 1987, а пројекат је напуштен 1990, после пропасти социјалистичке власти Бугарске.

Влада је 2002. године поново покренула тај пројекат, а 2008. је потписан уговор са руском компанијом Атомстројекспорт (Атомстроyеxпорт) о изградњи два блока ;нуклеарне централе.

Међутим, изградња је поново обустављена 2012, пошто је Влада покушала да на пројекту ангажује и америчке и европске инвеститоре и пошто је од руске компаније тражила да смањи цену.

Бугарски парламент је 2018. гласао да се пројекат настави, али је процедура привремено обустављена због пандемије.

ЕУРАЦТИВ.бг је писао да су за пројекат Белене потребна нова одобрења Европске комисије и независних регулаторних тела Бугарске.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]