четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Букурешт: Румунска јавност тек вечерас упозната са условљавањем кандидатуре Србији
Хроника

Букурешт: Румунска јавност тек вечерас упозната са условљавањем кандидатуре Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. фебруар 2012.

БУКУРЕШТ – Румунска јавност готово два дана није била упозната са ставом румунске делегације у Бриселу која је условила додељивање статуса кандидата Србији за чланство у ЕУ бољом применом закона о мањинама, односно румунској мањини у Србији.

Агенција Медиафакс преноси тек вечерас, из француских извора, да се на Савету министара у Бриселу једино румунска делегација противила додељивању статуса кандидата Србији.

Румунија је „вршила притисак на Србију да би добила гаранције у вези с румунском мањином, навео је један страни дипломата који је оценио да је противљење Букурешта било 'изненађење'“, преноси Медиафакс.

Министарство спољних послова Румуније издало је вечерас саопштење у коме се не помиње условљавање, нити то да је Румунија била једина која се противила додељивању статуса кандидата Србији, док су још јуче Пољска и Литванија одустале од условљавања Србије.

У саопштењу румунског министарства се наводи да је „Румунија поднела Изјаву у којој се говори о потреби конкретних и брзих резултата у вези с потписивањем протокола о статусу мањина у две земље”.

Румунија је тражила и „укључивање Комисије и високог представника ОЕБС-а за националне мањине у надгледању напора Србије у поштовању принципа заштите мањина према стандардима Европске уније”, наводи се у саопштењу министарства.

„Савет министара охрабрио је Србију да настави примену свих усвојених споразума до сада. У том смислу, закључцима Савета додати су анекси и Изјава Европске комисије у којој је наглашен значај поштовања и заштите права мањина, као једног од критеријума за приступање ЕУ”, саопштава румунски МИП.

Истовремено, Европска комисија се ангажује да настави „строго надгледање напора Србије по том питању и да поднесе извештај у октобру о напретку” Србије, пише у саопштењу. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер