уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бундесвер: Не ратујемо у Авганистану, само застрашујемо
Хроника

Бундесвер: Не ратујемо у Авганистану, само застрашујемо

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јул 2009.

Министар одбране Франц Јозеф Јунг каже да учешће 300 немачких војника у офанзиви у Авганистану није рат ни војна операција! Припадници Бундесвера су под командом Међународних снага, ИСАФ, а офанзивом руководи авганистанска армија. Поред 300 немачких, у њој учествује и 800 авганистанских војника, те стотину авганистанских полицајаца.

На питање да ли употреба тешког оружја представља нови квалитет у немачком ангажовању у Авганистану, генерални инспектор Бундесвера Волфганг Шнајдерхан је одговорио:

„Није у питању нова заповест, реч је о новој ситуацији. Од средине марта запажа се промена тактике – побуњеници су са постављања експлозивних направа прешли на акције више војног карактера. Сада је тренутак да се искористе снаге за брзе интервенције у циљу застрашивања“.

Међутим, из редова опозиције чују се упозорења. Према мишљењу Винфрида Нахтваја из странке Зелених талибани су се учврстили у околини Кундуза, јер је тамо смањен број авганистанских полицајаца. Офанзива је сада одговор на то:

„Реч је о спирали и требало би припазити да се не уђе у бескрајну ескалацију насиља“, рекао је Нахтвај.

Ипак, генерал Шнајдерхан уверен је у брз успех офанзиве – уосталом, избори су за месец дана.

„Тренутно настојимо да допринесемо стабилизацији како би избори протекли у реду  и у провинцији Кундус“, рекао је генерал.

Министар одбране Франц Јозеф Јунг каже да је циљ немачких војника у Авганистану да оспособе тамошњу армију да сама брани земљу: „Ако погледате шта се дешава, како делују авганистанске снаге - при том имам у виду и садашњу офанзиву - онда видите да је развој позитиван“.

Поменути су и успеси у цивилној обнови – шест и по милиона деце поново иде у школу, отворено је 19 факултета, 85 одсто становништва има здравствену заштиту, а мало је познато да у Авганистану има 300 новина, 60 радио станица и 20 телевизијских.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер