субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чак 88 одсто Немаца не верује више у капитализам
Хроника

Чак 88 одсто Немаца не верује више у капитализам

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. август 2010.

Чак 88 одсто Немаца не верује више у капитализам и прижељкује "нови економски поредак", показало је истраживање института Емнид, урађено по наруџини Фондације Бертелсман.

Након економске кризе грађани Немачке сматрају да капитализам "не обезбеђује социјалну равнотежу у друштву", као ни "заштиту околине" нити "одговоран однос према природним ресурсима", показује ово истраживање.

Скоро 40 година после објављивања студије Римског клуба "Границе раста", само још трећина Немаца верује да се привредни раст повољно одражава на животни квалитет појединца.

При томе, како наглашавају аутори студије, никако "не прети револуција" у Немачкој, јер грађани за незадовољавајуће стање капитализма одговорнима не сматрају само политичке и економске вође, већ и саме себе.

Скоро четири петине Немаца сматра да сваки појединац треба да преиспита свој начин живота и размисли "да ли је привредни раст заиста најважнији".

При томе студија Бертелсмана показује да занимање за еколошке теме и критички став према систему никако нису карактеристични само за образованије и боље стојеће слојеве становништва.

Тако се 75 одсто грађана који имају завршену матуру слаже са ставом да је "економско благостање мање важно од заштите околине и смањења дугова", али исти став заступа и 69 одсто грађана са нижом школском спремом.

Већина Немаца више не верује у "способност тржишта да само себе лечи од поремећаја", али истовремено и 82 одсто заступа став да без привредног раста нема политичке стабилности и развоја демократије.

Истовремено је претежни део немачких грађана уверен да се привредни раст и заштита човекове околине могу ускладити, али само уз одговарајући ангажман политичара.

За огромну већину Немаца су друштвени односи, здравље и чиста животна околина важнији од "умножавања новца и поседа"

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер