петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чарлс Капчан: Да ли је Либија последња мисија НАТО?
Хроника

Чарлс Капчан: Да ли је Либија последња мисија НАТО?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. јул 2011.

После недавне претње бившег шефа Пентагона Роберта Гејтса, да би САД могле да окрену леђа Северноатлантском савезу, неки амерички аналитичари упозоравају да би Либија могла да буде последња операција НАТО-а изван Европе. Замолили смо Чарлса Капчана, високог сарадника утицајног невладиног Савета за спољнополитичке односе, да прокоментарише такве прогнозе.

Чарлс Капчан није песимиста, али није ни оптимиста у погледу будућности 61-годишњег одбрамбеног савеза, који је од пада Совјетског Савеза неколико пута до сада редефинисао своје стратешке доктрине:

„Мислим да су претеране тврдње да је Либија последња таква операција. Могу се опкладити да ћемо за четири-пет година на овом истом месту разговарати о најмање још једној операцији НАТО-а покренутој можда у Европи, можда изван ње. Међутим, очигледно је да операција у Либији није нарочито успешна, делимично зато што није била добро припремљена. Није реална идеја да је могуће убедити Гадафија да сиђе са власти, нити се може постићи равнотежа на бојишту, искључиво ваздушним ударима. Потребне су способне снаге на терену, што либијска опозиције очигледно није у стању да буде.“

Додатни проблем је неслога око саме кампање у редовима НАТО-а, наставља Капчан:

„Политичка подела унутар НАТО-а је изузетно оштра. Већина земаља чланица готово ничим не доприноси операцији. Већина чека на Француску, Британију и неколицину других земаља да обаве цео посао. То подрива солидарност унутар НАТО-а, а што операција буде дуже трајала, биће већа и неслога. Међутим, ово није крај НАТО-а већ – рекао бих – један неславан тренутак савеза. Мислим да Камерон, Саркози, Обама и други једва чекају да се мисија оконча.“

О упозорењу Роберта Гејтса, уочи његовог одласка са положаја секретара за одбрану, да Сједињене Државе губе стрпљење са својим НАТО партнерима, Капчан каже:

„Мислим да је Гејтс исфрустриран решио да говори сасвим отворено. Посебно је незадовољан због Либије. Гејтс је тражио од Пољака, Немаца и других да се придруже са пилотима, борбеним авионима, било чиме другим, али је добио негативан одговор.  Европљани не само што не доприносе довољно буџету НАТО-а већ, због кризе у еврозони и буџетских дефицита, смањују и сопствене војне буџете.“

Европа би лако могла да уштеди ако би увела поделу рада у сектору војне индустрије и војних активности на начин који би створио компактну европску војну силу, сматра Капчан. А, што се тиче неспремности европских земаља да се лате операција изван зоне НАТО-а, наш саговорник каже:

„Мислим да се тај проблем може превазићи, али за то је потребно време, нарочито у случају Немачке. Немци чак не воле реч 'геополитика.' Што се њих тиче то је негативан концепт, који их подсећа на нацистичку Немачку. Дакле, питање је да ли ће застали европски пројекат поново добити на замаху и проширити се на поље одбране и безбедности. Ако се то не оствари, онда мислим да ће Гејтс бити у праву.“

Уколико се европски геостратешки допринос не повећа, Европа би могла да нестане са америчког 'радара', закључује Капчан.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер