уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Јовановић: Важно је да ли ће Вучић и Дачић, заједно самном, пресећи "гордијев чвор Косова"; Ивица Дачић: Захвалан сам ДОС-у на рушењу Милошевића, јер сам захваљујући томе дошао на власт - ми и ЛДП се слажемо око ЕУ
Хроника

Чедомир Јовановић: Важно је да ли ће Вучић и Дачић, заједно самном, пресећи "гордијев чвор Косова"; Ивица Дачић: Захвалан сам ДОС-у на рушењу Милошевића, јер сам захваљујући томе дошао на власт - ми и ЛДП се слажемо око ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. мај 2020.

 Председник Социјалистичке партије Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, гостујући у емисији "360 степени" на телевизији Н1, рекао је да би волео да све странке учествују на изборима, те да се нада да ће СПС освојити већи број гласова него у претходној трци за парламент. С друге стране, председник Либерално демократске партије и народни посланик Чедомир Јовановић истиче да још није сигуран да ли ће ЛДП учествовати на изборима, јер не зна шта би више рекао грађанима.

 

Председник ЛДП-а истиче да та партија још увек није донела одлуку да ли ће изаћи на изборе, јер, како каже, тренутно не види простор за озбиљну изборну кампању. Он каже да је једно битнијих питања због чега неко излази на изборе.

“Не знам шта више да кажем, а то већ нисам рекао. Све што сам казао време и догађаји су потврдили. Не могу да учествујем у политици и да се понашам као лудак. Ако идем на изборе, морам да кажем зашто тражим нечију подршку. У овом тренутку разговарамо да ли да изађемо на изборе. Имамо припремљене потписе и кандидате. Мене само интересује једноставно питање – зашто идеш на изборе. Мислим да они који су већ предали листе имају проблем да то објасне”, наводи он, додајући да је једно од важних питања и да ли ће Вучић и Дачић заједно са њим да пресеку “гордијев чвор Косова”.

С друге стране, председник СПС-а каже да је суштина постојања његове странке учествовање на изборима и да очекује да ће остварити добар резултат на њима.

Дачић је навео да би било веома добро да све странке учествују на изборима, наводећи да Савез за Србију нема јединствену европску политику и да се СПС око тог питања разуме са ЛДП.

“Европске интеграције се оспоравају. Кад слушате Демократску странку, они су за ЕУ интеграције, док су Двери против тога. Кад ове странке које бојкотују изборе оду Брисел, њих питају какав им је став по питању интеграција у Европску унију и дијалогу са Приштином”, наводи Дачић, док Јовановић додаје да се зна да је њихов став да је дијалог издаја.

“Је л’ то став са којим се доказује да сте опозиција у Србији. То је став којим се ова земља осуђује на катастрофу”, сматра Јовановић.

Говорећи о односима са Русијом, Дачић је истакао да ће та држава уколико буде потребно уложити вето на пријем Косова у Савету безбедности Уједињених нација.

“Уважавајући Кину, али мислим да они никад неће ставити вето. У разговорима које сам имао са Путином, Медведевим и осталим истакнутим званичницима Русије, никада није речено да би они имали нешто против нашег чланства у Европској унији”, рекао је Дачић, наводећи да су раније представници Савеза за Србију били сагласни са политиком актуелне власти.

“Ђилас је подржавао Београд на води, а Вук Јеремић је подржавао нашу политику док је био наш кандидат за генералног секретара УН. За Двери се сећам, док смо били заједно на власти са Демократском странком, да су се хвалили како су их формирали како би узимали гласове Српској напредној странци”, објашњава Дачић.

На питање да ли у му смета што је СПС у сенци СНС, Дачић је одговорио да је то лигично зато што је његова странка мања и да су сви резултати које су остварени у претходном периоду заједнички постигнути.

“Ви не можете са 10 или 15 одсто да имате одлучујућу реч.

Коментаришући мишљења да није довољно, као опозиционар, критичан према СНС, Јовановић је рекао да то није тачно, те да он, за разлику од појединих опозиционара, тражи да се успоставе нормални односи између политичких партија. Он каже да је 2015. године Вучићу живот био угрожен, кад је уредник Информера Драган Ј. Вучићевић говорио да се припрема државни удар.

“То није била игра. Ја тражим да се успоставе нормални односи између политичких странака, а не да неко ‘пујда’ народ са скупштинских степеница против епидемиолога Предрага Кона и да прети да ће бити кривично гоњен”, опсиује Јовановић, наглашавајући да Србија има само један пут, и да су на њему он, Ивица Дачић и Александар Вучић.

“Камо среће да смо сви на том путу. Вучић је дошао на мој пут и ја не сеирим и никоме не држим лекције због тога. Ја сам то одувек желео. Је л’ треба да будем Бошко Обрадовић да бих био опозиција? Нема веће опозиције у Србији од мене”, сматра Јовановић.

О догађајима 5. октобра и убиству Ђинђића:

Дачић је рекао да може да буде и захвалан Демократској опозицији Србије која је свргнула режим Слободана Милошевића, јер је он захваљујући томе дошао на власт.

 “Ако говоримо о политичкој суштини 5. октобра, ја могу да кажем да је то била још једна прича изневерених очекивања. Могу да будем захвалан ДОС-у што је срушио Милошевића, јер сам дошао на власт, због тога што су побегли сви руководиоци странке и остали смо ми млађи”, наводи он, истичући да у Србији стање није горе у односу на период кад је са власти сишао Слободан Милошевић.

“Постоји назадовање, али не само у Србији. Да ли они који хоће да сруше Вучића и мене желе боље и демократично друштво или нас критикују зато што превише желимо да решимо нека важна питања”, упитао је Дачић, додајући да у Србији не постоји нормалан човек који би могао да нађе оправдање за убиство Зорана Ђинђића.

“Не знам да ли ико ко озбиљно промишља политичку сцену у Србији може на томе да добије неки политички поен”, наводи он.

О догађајима у Црној Гори

Јовановић наглашава да су догађаји у суседној држави последица немоћи Србије, те да је Српска православна црква директно провоцирала црногорске власти, док председник Социјалистичке партије Србије истиче да власти у Црној Гори морају да отпочну дијалог са својим грађанима, како би решили проблеме у тој земљи.

“Заоштравање односа у Црној Гори не одговара никоме. Србија и Црна Гора су две братске државе. Ја сам више пута саветовао црногорском руководству да би било корисно за стабилност читавог региона да се води суштински и отворени дијалог са представницима српског народа у Црној Гори”, рекао је Дачић, додајући да је закон о слободи вероисповести донет упркос препоруци Венецијанске комисије да се то не односи на постојећу имовину цркава.

Одговарајући због чега није инициран дијалог на највише нивоу двеју држава, Дачић је поновио да је неопходно да црногорске власти разговарају са српским народом који живи у њиховој земљи.

Он је поновио да не види ништа спорно у својим изјавама да Црногорци имају бољи статус у Србији у односу на Србе у Црној Гори.

“Ко има право да се бесплатно школује и лечи овде? То није зато што је то усвојено неким споразумом, него зато што се они изјашњавају као Срби. Они кад дођу овде, они се изјасне тако, без обзира што су доле Црногорци”, рекао је Дачић, наводећи да не говори обичним грађанима и људима.

“Проблем није настао у мојој изјави, већ у доношењу закона. ВладикУ Јоаникија нису морали да ухапсе, могли су да поднесу кривичу пријаву против њега. Ја сам био министар полиције, знам да неко не мора да буде ухапшен”, објашњава Дачић, рекавши да је све рађено са циљем да се понизи СПЦ.

С друге стране, Јовановић наводи да не зна коме би одговарало заоштравање односа у Црној Гори, али да ће цену за све платити Србија.

“Највећу цену ће платити Србија и њени грађани. Сви проблеми које имамо са другим државама, овде унутар Србије, су искључиво последица наше немоћи и неспремности да решимо најозбиљнија национална питања. Оно што се дешава у Црној Гори је директна последица нашег тумарања од 2006. године до данас”, наводи Јовановић, додајући да је Српска православна црква директно провоцирала тамошњу државу на исти начин које то радила у Србији за време епидемије.

“Тачно је да се не хапсе верски поглавари нигде у свету, док се баве вером. Кад искораче из вере, они се баве политиком. Они имају право да се баве политиком, али у том праву морају да постоје неке границе”, сматра Јовановић

Он истиче да су захтеви литија политички и да њихови организатори траже напушање НАТО, враћање у окриље Руске политике, напуштање ЕУ интеграција и повлачење признања Косова.

“Они су супротни реалности. Оно што се дешава у Црној Гори је претња овде Србији која се ‘копрца’ и покушава да изађе из агоније. Догађаји у Црној Гори и одговори одавде су слика немоћи у Србији”, казао је Јовановић и напомиње да су поменути догађаји у суседној држави претња и председнику Србије Александру Вучићу, те да немају упуриште у Београду.

(Нова С)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер