четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чешка за укључење Русије у амерички штит
Хроника

Чешка за укључење Русије у амерички штит

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јануар 2009.

Једино могуће решење одбране од тероризма на дуже стазе је да се и Русија укључи у пројекат америчког антиракетног штита. Од нове америчке администрације очекујем да поведe разговоре о заједничком приступу, рекао чешки премијер Мирек Тополанек.

Чешки премијер Мирек Тополанек оценио је да је једино могуће решење одбране од "држава терориста" на дуже стазе да се и Русија укључи у пројекат америчког антиракетног штита, чији радар треба да буде размештен у Чешкој.

У интервјуу чешком дневнику "Право" Тополанек је рекао да се потпуно слаже са препоруком немачке канцеларке Ангеле Меркел да се у пројекат европских база штита и будуће заједничке противракетне одбране НАТО укључи и Русија.

"Од нове америчке администрације очекујем да ће поново покренути те разговоре о заједничком приступу. Руси су ми тврдили, а и лично премијер Владимир Путин, да су то они сами предлагали али да друга страна то није баш прихватала", наводи Тополанек.

Чешки премијер нагласио је да антиракетни штит и његову будућу европску компоненту - ракете пресретаче у Пољској и радар у Чешкој, види као "одбрану од терористичких организација у које се претварају неке земље".

"Сматрам да је дугорочно то једино могуће решење одбране, никако од стандардних нуклеарних суперсила, већ од земаља које могу да имају или имају балистичке ракете, а евентуално могу да употребе нуклеарне главе и оружје масовног уништења", наводи Тополанек.

Чешки премијер признао је да се сада ишчекује какав ће став према противракетној одбрани и антиракетном штиту у Пољској и Чешкој заузети нови амерички председник Барак Обама.

"Не мислим да ће се изразито разликовати. Али у сваком случају за нас је то важно и циљ је да се покрене нова расправа о заједничкој противракетној одбрани. Став Ангеле Меркел је и мој, а надам се и руске и америчке администрације", казао је Тополанек.

Чешки премијер, чији је досадашњи оштар курс према Русији знатно ублажио петочасовни разговор са Путином у Москви у јеку гасне кризе, похвалио је то што Москва, када је реч о противракетној одбрани, "прелази из тоталног одбијања ка томе да види и другу страну ствари коју виде Чеси и САД".

Тополанек се посредујући у име Европске уније у решавању руско-украјинског спора око гаса договорио да Владимир Путин ове године, највероватније у другој половини године дође у званичну билатералну посету Прагу.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер