Početna strana > Hronika > Četvrti dan rasprave o budžetu u Skupštini Srbije: Ljubinko Đurković - Ko je i kada dao saglasnost Rio Tintu za kupovinu poljoprivrednog zemljišta? Srđan Milivojević: Vlast se plaši rasprave o litijumu
Hronika

Četvrti dan rasprave o budžetu u Skupštini Srbije: Ljubinko Đurković - Ko je i kada dao saglasnost Rio Tintu za kupovinu poljoprivrednog zemljišta? Srđan Milivojević: Vlast se plaši rasprave o litijumu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 26. septembar 2024.

Poslanici skupštine Srbije četvrti dan raspravljaju o rebalansu budžeta za ovu godinu kojim je planirano da ukupni prihodi iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi odnosno 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet. Rebalans budžeta predvideo je 48,6 milijardi dinara za francuske avione "rafal", kao i 20,4 milijarde za Expo 2027. Povećana su i davanja za finansijsku podršku porodici sa decom. Ukupno je podneto 146 amandmana, od čega 119 na rebalans budžeta.

Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je, obrazlažući predlog o rebalansu budžeta, prvog dana rasprave u parlamentu, da će biti povećana sredstva za poljoprivredu, socijalnu politiku i Vojsku, uključujući prvu ratu za borbene avione „rafal“ i deo investicija u vezi sa uvođenjem redovnog vojnog roka naredne godine.

Sa druge strane opozicija tvrdi da rebalans odražava želju vlasti da bez kontrole usmeri novac u EXPO, stadion i rafale, a ne stvarne potrebe građana.

16:41 Ponoš: Rušenje zgrade Generalštaba već počelo, čudno da Vučić nije prisustvovao

Predsednik poslaničke grupe Srbija centar Zdravko Ponoš izjavio je da je u Beogradu nedavno boravio sin Donalda Trampa povodom izgradnje hotela na mestu srpskog Generalštaba, čije je rušenje već počelo. 

Čudno je što predsednik države nije prisustvovao otvaranju radova na rušenju srpskog Generalštaba. On je uvek na početku svih radova, rekao je Ponoš.

On se osvrnuo i na govor Aleksandra Vučića u Generalnoj skupštini UN, rekavši da je njegov govor bio usmeren ka domaćoj javnosti, ali takav da ipak nikoga vani ne naljuti.

Ne verujem da će Makron i Šolc imati primedbe, verovatno će mu samo Kurti zameriti jer se nije obrušio na njega, a to Kurtiju treba pred izbore, ocenio je Ponoš, saopštila je stranka SRCE.

Govor je završio zaklinjanjem da nikad nikome nećemo dati slobodu i nezavisnost. O Kosovu nije rekao ništa u kontekstu šta to neće dati. To je već završeno, rekao je Ponoš i dodao da će taj govor biti upamćen po tome što je Vučić rekao da se u UN govori samo o Ukrajini, a ne o Srbiji.

Govoreći o rebalansu budžeta, Ponoš je ocenio da je neverovatno da se rebalansom traže pare za kupovinu "rafala" vrednu 2, 7 milijardi.

To znači da niko to nije planirao kad je pravljen državni bužet za ovu godinu. Takva kupovina se u uređenim državama planira dosta unapred. Kupovina borbenih aviona se radi jednom u 20-30 godina, a ova vlast to radi naprasno, jer je to odjednom palo na pamet čoveku koji o svemu odlučuje, predočio je Ponoš.

Ponoš je, povodom potpisivanja Sporazuma o strateškoj saradnji sa SAD, rekao da se ministarka energetike Dubravka Đedović hvali tim projektom u oblasti solarne energije i kaže da iza njega stoje južnokorejski Hjundai i američka firma UGT Renewables.

Hjundai isporučuje tehnologiju. Nije jasno šta isporučuje američka UGT firma, osim kontakata na srpskoj strani i angažovanja oko bankarskih garancija. Nije jasno zašto se ministarka nije pohvalila da iza američke firme stoje uspešni Srbi, već to krije. Zar je problem što iza te firme stoji Goran Rajšić, prijatelj Željka Mitrovića još iz zemunskih dana, kao i Vučić, rekao je Ponoš, navodi se u saopštenju.

18:27 Ćuta pitao Brnabić odakle joj novac za Jovankinu vilu, ona traži izvinjenje

Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta pitao je predsednicu skupštine Srbije Anu Brnabić "ko joj je dao" vilu Jovanke Broz na Dedinju i odakle joj novac, na šta je Brnabić zatražila izvinjenje od Jovanovića, kada bude priložila dokaz da nije kupila tu vilu.

15:05 Sat pauze

U toku je pauza u Skupštini Srbije koja će trajati do 16 sati, kada će poslanici postavljati pitanja ministrima, u sklopu instituta postavljanja pitanja poslednjeg četvrtka u mesecu, dok će rad po amandmanima na rebalans budžeta nastaviti i posle 18 sati.

15:02 Aleksić: Bacaju se pare, a poljoprivrednicima se poručuje da budu srećni

Poslanik Miroslav Aleksić  u svom izlaganju naveo je da se "bacaju pare na delfinarijume, na koncerte Jelene Karleuše, na stadione i na EXPO 2027", dok se poljoprivrednicima kažete '"budite srećni i zadovoljni, i imaćete 105 milijardi dinara u budžetu".

"Znate kako stoje brojevi za ovih poslednjih 12 godina vaše vlade? Imali smo nekada u Srbiji 650.000 poljoprivrednih gazdinstava, danas imamo nešto preko 500.000. Imali smo u Srbiji nekada oko milion i po ljudi zaposlenih u poljoprivredi, danas 150.000, ovo su podaci Zavoda za statistiku. Strategija koja je bila usvojena 2014. godine za poljoprivredu je predviđala godišnji rast od šest do devet procenata agrara u Srbiji. Kumulativno je bio 1,7 odsto", kazao je Aleksić.

Kako je naveo, izdvajanje za poljoprivredu na nivou Evropske unije je 30 odsto, zato što "sve ozbiljne zemlje znaju da će u budućnosti hrana biti najveće odružje".

"Neće ti vaši rafali biti najveće oružje, biće zdrava hrana i zdrava voda. I to danas svi znaju osim vas", rekao je Aleksić.

Aleksić je poručio da je poljoprivredno zemljište bogatstvo koje je Bog dao Srbiji, a ne litijum, kako to govori vlast.

"Vi ćete da udarite ekser u taj kovčeg poljoprivrede, Branislav Nedimović nije stigao, sad su doveli 'eksperta' ", dodao je Aleksić i naveo da "kako država određuje prioritete tako i napreduje".

Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović mu je odgovorio da je najviše subvencija Aleksić kao poljoprivrednik dobio upravo u vreme ove vlasti.

"Politikom podsticaja podigli smo produktivnost, proizvodimo više i kvalitetnije" rekao je ministar Martinović i ponovio da je poljoprivredna politika bila pogrešna u vreme bivše vlasti jer se, kako je rekao, tada nije ni izvozilo, a da sada Srbija izvozi više hrane nego što uvozi.

Izneo je da je Aleksić podneo zahtev za kupovinu traktora preko fondova "IPARD 3" i da će se kao ministar potruditi da država izađe u susret Aleksiću.

"Od 2012. do danas kažite koliko ste dobili podsticaja, koliko ste kupili traktora", rekao je ministar poslaniku Aleksiću.

Priznao je da treba više ulagati u stočni fond, ali da bivša vlast nema pravo na kritiku jer ni njoj poljoprivreda nije bila prioritet, dok se sada izdvaja mnogo više nego ranije.

14:12 Tepić reagovala na optužbe Brnabić

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je da predsednica Skupštine Ana Brnabić ne razume razliku između zasedanja i saziva, a da "apsolutno ne postoji prepreka" da se održi sednica o litijumu u punom kapacitetu.

Upitana o 146 amandmana, Marinika Tepić kaže da je bilo sednica i sa po hiljadu amandmana, gde su poslanici vlasti podnosili stotine, stotine, pa čak i hiljade njih, sećajući se 2019. godine i tadašnjeg rebalansa.

13:57 "Vlast ne zanimaju ljudi, već stadion i Ekspo"

Vlast ne zanimaju ljudi, već projekti poput Nacionalnog stadiona i Ekspo, jer su u njima razrađene kombinacije da se novac građana prelije u ljude i firme bliske vlastima, poručili su poslanici Stranke slobode i pravde, na šta je ministar finansija Siniša Mali rekao da sve za Ekspo ide preko portala javnih nabavki.

U raspravi o amandmanima na rebalans budžeta, poslanik SSP Dušan Nikezić rekao je da su u proteklih 12 godina povećani svi nameti za građane Srbije, koji jedva sastavljaju kraj sa krajem.

Za ljude zato u rebalansu nema para, a para ima i za povećanja plata u prsveti, zdravstvu, za Alimentacioni fond, zakinuli ste lokalne samouprave, rekao je Nikezić i naglasio da su cene hrane veće za 53 odsto, a cene stanovanja za 43 odsto.

"Ako ima novca u budžetu, zašto je država u kašnjenju sa plaćanjima u iznosu od 51 milijardi dinara?", upitao je Nikezić.

Na njegovo izlaganje reagovao je ministar finansija Siniša Mali, koji je rekao da se Nikezić "usudio" da kaže da Nacionalni stadion i Ekspo nisu za ljude, niti su to plate i penzije o kojima se govori u rebalansu.

"A ko će da ide na stadion ako ne ljudi? Ko prima plate i penzije?", upitao je Mali i podsetio da je "bivša vlast" ostavila u budžetu 70 miliona evra, a za plate i penzije trebalo je 350 miliona.

U vaše vreme minimalna zarada je bila 15.000 dinara, a u januaru će biti 53.000 dinara, rekao je Mali i uporedio da je nekad bila sto evra, a sada 450.

Mali je naveo i da je Nikezić bio u "ogromnom konfliktu interesa" dok je radio u državnoj službi, a kompanija njegovog oca ostvarila je prihode od šest miliona evra.

Kažete - para ima, dobro je da ste primetili. Uzeo sam podatak od 31. decembra 2008. godine kada je račun bio u minusu 5,6 milijardi dinara, pa su pokupili pare od lokalnih samouprava i javnih preduzeća da isplate šta su morali, a danas imamo na računu 703,2 milijardi, rekao je Mali.

"Izborili smo se sa inflacijom, koja je eksterna zbog rata u Ukrajini, nismo štampali novac", dodao je Mali i istakao da država ne kasni ni dan u svojim plaćanjima i sve plaća na vreme.

"Mi sada govorimo o rebalansu budžeta, a kada budemo govorili o budžetu za narednu godinu, govorićemo i o povećanju plata", najavio je Mali.

Mali je naglasio i da projekat Ekspo nije 18 milijardi evra. "To je program 'Srbija 2027', odnosno ulaganja u 323 projekta širom naše lepe zemlje", naglasio je Mali.

Poslanica SSP Jelena Milošević kritikovala je deo rebalansa budžeta koji se tiče transfera lokalnim samoupravama koji su četiri puta manji, nego što je predviđeno zakonom.

Jelena Milošević je ukazala da transferi iznose 0,4 odsto BDP, a trebalo bi da budu 1,7 odsto, navodeći da je ministar finansija Siniša Mali procenio da opštinama ne treba taj novac.

"Vaša stranka u više od 95 odsto opština ima predsednike opština i gradonačelnika. Jesu li nesposobni pa im ne date novac ili su toliko korumpirani da će bez vas da se 'ugrade'"?, upitala je ona.

Poslanik Srpske napredne stranke Veroljub Arsić govorio je o ulaganjima u Požarevac i okolne opštine, navodeći da je do 2012. godine i dolaska SNS na vlast taj grad bio "zabranjeni grad" zbog Slobodana Miloševića.

"Svi građani su nosili tu anatemu zbog bivšeg režima", rekao je Arsić odgovarajući na primedbe o manjim ulaganjima u lokalne samouprave, a posebno u istočnu Srbiju.

Žale se da ljudi napuštaju istočnu Srbiju, a ovamo hoće da zatvori rudnike u Boru i Majdanpeku pod izgovorom zaštite životne sredine, rekao je Arsić.

Sadašnja vlast je zatekla javni dug o 17,5 milijardi evra na BDP od 33,34 milijarde evra, pa kad nam računate naš javni dug, oduzmite vaših 17,5 duga, predočio je Arsić.

Arsić je pozvao poslanike da pogledaju šta je "urađeno za naših 17, 18 milijardi javnog duga, odnosno šta su dobili građani Srbije, koliko radnih mesta, fabrika i kolike su plate".

"A, šta smo dobili za vaših 17 milijardi? Bežali ljudi od minimalca od 17.000 evra i plate od 35.000 dinara, štampanja novca i inflacije", dodao je on.

Nemojte brinuti građani, javne finansije su dobre, penzije će biti veće od naredne godine, plate će biti veće od osam do 12 odsto, Srbija će nastaviti da se razvija, poručio je Arsić.

13:51 Vulin sveo žene na lepotu, opozicija reagovala

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin je prema rečima poslanika opozicije "uvredljivo i s nipodaštavanjem govorio o ženama", a predsednica Skupštine Ana Brnabić to nije sprečila, već mu je rekla da "samo nastavi".

Vulin je izjavio da se sa "ženama ne treba svađati" već "ceniti njihovu lepotu".

On je tako odgovorio poslanici Slavici Radovanović (Narodni pokret Srbije - Novo lice Srbije) koja je govorila o tome da se Vulin vozi automobobilom koji košta 500.000 evra. 

13:17 Đorđević: Ne obmanjujte građane

Kometarišući optužbe da opozicija odugovlači o rasparavi budžeta Biljana Đorđević poslanica Zeleno-levog fronta je zamolila Anu Brnabić da takvim izjavama "ne obmanjuje građane".

"Dakle, da podsetim isto tako građane da je prošle godine nakon dva masakra kada je opozicija tražila sednicu povodom bezbednosne situacije u zemlji i tražila izveštaje i REM-a i Ministarstva unutrašnjih poslova i smenu ministra Gašića i tako dalje, dakle, vaš prethodnik, Vladimir Orlić sazvao sednicu u toku redovnog zasedanja, pa to možete i vi", kazala je poslanica opozicije.

13:06 Radovanović Vulinu: Izneli ste niz laži

Poslanica Slavica Radovanović (NPS) komentarisala je izjavu Aleksandra Vulina o Mercedesu.

"Rekli ste da sud oduzima vozila. Gospodine Vulinu, ne oduzima sud vozila, MUP u predkrivičnom postupku oduzima sve predmete koji mogu biti dokazi u krivičnom postupku i izdaje potvrdu o privremeno oduzetim predmetima", objasnila je u svom izlaganju.

Kako je navela, vozilo marke Mercedes nalazi se u zvaničnoj garaži SIV-a 1, gde su sva vozila funkcionera.

"Vozila koja oduzima MUP su na posebnim mestima, odnosno zaštićena su i ne mogu da budu vozila od funkcionera. Prema tome, ovde ste izneli niz laži", kazala je Radovanović.

Vulin je na to dodao da oduzeti predmeti tokom prekrivičnih postupaka se nekada dodeljuju budžetskim korisnicima ili onima koje odredi Vlada Republike Srbije.

"Dakle, kada biste sve oduzete automobile stavili na jedan parking i ostavili ih da rđaju jedno 12 godina koliko traje jedan običan sudski postupak, od njih ne bi bilo ništa", kaže on.

Kako je naveo,  zbog toga pojedini funkcioneri mogu da koriste neka vozila.

"Vozila se koriste u skladu sa zakonom, i na odgovarajući način", rekao je Vulin.

12:18 Vulin o Mercedesu

Aleksandar Vulin demantovao je izjavu Miroslava Aleksića u vezi prebacivanja "bilo koga" preko granica.

"Rekli ste da smo tog čoveka, za kog ne znam ni kako se zove, prebacili u Rusiju avionom Air Pink. Da su Vas malo bolje poučili, ili da nisu hteli da ispadnete smešni, oni bi Vam rekli nešto drugo. Zato što su privatni letovi zabranjeni još od početka sukoba u Ukrajini - apsolutno je nemoguće da poletite malim avionom i završite u Moskvi", rekao je Vulin.

Odgovorio mu je i što se tiče Mercedesa, za koji je Aleksić rekao da košta skoro pola miliona evra.

"Što se tiče Brabusa, odmah da Vam kažem da je vrlo moguće da to imamo u oduzetim vozilima. Nikada niko ne bi takve pare dao. Postoji budžet, tačno se zna šta može da se kupi. Ono što ja ne znam, jeste da se takva vozila oduzimaju kriminalcima, ali kojim kriminalcima? Možda je to neko vama blizak, pa biste da Vam vratimo", kaže Vulin.

12:09 Aleksić Vulinu: Odakle Mercedes od pola miliona evra

Poslanik Miroslav Aleksić iz NPS pokazao je fotografiju crnog Mercedesa G klase i pitao je Aleksandra Vulina kako je dobio taj auto.

"Juče ste govorili o Patruševu i vašim sastancima u Moskvi. Pa bih i ja pitao da li je tačno da ste, dok ste bili šef BIA, zajedno sa Srđanom Lolićem, direktorom Putnika AD koga je privatizovao jedan ruski tajkun, organizovali bekstvo ruskog državljanina Artena iz Milana u Moskvu? To je čovek koji je optužen za trgovinu balističkim oružjem, krijumčarenjem osetljive vojne opreme, tehnologije dvostruke namene, krijumčarenje nafte iz Venecuele za Rusiju pod sankcijama. Bio je u Milanu u kućnom pritvoru, kažu da je BIA izradila papire", kaže Aleksić dodajući da košta pola miliona evra.

"Da li je ovo vaš auto? To je auto koji košta pola miliona evra. Vama to nije problem dok govorite prosvetarima da treba da budu zadovoljni, jer im je povećana plata na 800 ili 900 evra. Vi ste došli ovde da nama držite lekcije i pričate o svemu i svačemu, osim o budžetu", kazao je Aleksić.

11:49 Aleksić: Ne bežimo od rasprave, posebno o litijumu

Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je obraćajući se poslanicima, da su optužbe da opozicija opstruiše rad parlamentu, vređanje inteligencije.

"Imamo dovoljno vremena da rasporedimo danas i sutra amandmane. U ponedeljak ćemo krenuti sa tim narednim zasedanjem o litijumu. U skladu sa Poslovnikom, kad se završi, završiće se, pa krećemo na redovno zasedanje. Ja ne vidim tu nikakav problem. I nemojte sada da pokušavate da nama namećete nešto da mi bežimo od te rasprave. Ja ne želim da bežim ni od jednog rasporeda, posebno o litijumu i imamo vremena po Poslovniku da to uradimo. Mogli smo prvo sa tom sednicom da idemo, ali je vama bio važniji budžet", rekao je Aleksić.

11:18 Milivojević: Plaše se rasprave o litijumu

Narodni poslanik Srđan Milivojević, iz Demokratske stranke, odbacio je danas optužne predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić da opozicija opstruiše rad parlamenta, jer je zahtev za sednicu o litijuma predat još 10. septembra.

"Imali ste 12 dana da se sredite, smirite, da popijete bromazepame i dođete da branite vašu litijumsku proviziju", rekao je poslanik.

On je istakao da su devet desetina vanredne sednice činili "isprazni govori ministara o svemu osim o rebalansu", a da je Brnabić došla danas, četrtog dana sednice, kojoj nije prisustvala niti zna kako se odvijala, da iznese optužbe.

Brnabić je rekla, na početku sednice, da je veliki broj amandmana razlog što nije sigurna kada će uopšte sazvati sednicu o litijumu i optužila opoziciju da opstruiše rad parlamenta.

Milivojević je predsednici skupštine poručio je da je bolje da "priznaju da se plaše" rasprave o litijumu.

11:15 "Ko je i kad dao saglasnost Rio Tintu za kupovinu zemljišta"

Poslanik koalicije NADA Ljubinko Đurković pitao je ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića ko je i kada dao saglasnost Rio Tintu za kupovinu poljoprivrednog zemljišta i za istraživačke radnje jer je, kako je rekao, zakonom zabranjena eksploatacija na poljoprivrednom zemljištu.

Predsednica parlamenta Ana Brnabić mu je odgovorila da teško da Martinović može da odgovori na ta pitanja jer, kako je objasnila, zemljište su prodali vlasnici, a kupio ga je onaj ko je hteo, te dodala da za to nije potrebna saglasnost države.

Kada je reč o pravu koje je dato Rio Tintu na istraživanje, Brnabićeva ga je pozvala da to pitanje postavi vladi koju je vodio Vojislav Koštunica.

11:04 Atlagić: Izjave opozicije o Kosovu ima elemente krivičnog dela

Poslanik Srpske napredne stranke Marko Atlagić u Skupštini Srbije postavio je pitanje javnom tužilaštvu da li u izjavama opozicionih zvaničnika i pojedinih narodnih poslanika o Kosovu i Metohiji imaju elemenate krivičnog dela.

 "Mi smo, dame i gospodo, ovih dana u Narodnoj skupštini Republike Srbije slušali opozicione narodne poslanike koji bez argumenata optužuju predsednika Vučića navodno za izdaju Kosova i Metohije".

10:59 Stanković o oštećenju budžeta Niša

Đorđe Stanković iz Narodnog pokreta Srbije i odbornik niške Skupštine u svom izlaganju postavio je pitanja.

"Koliki je minus u budžetu grada Niša ostavila bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski. Koliko je potvrda dostavila na potrošene milione karticom grada Niša, zašto nema potvrda, a šta je ustanovila državna revizorska institucija u svom izveštaju. I naravno, pošto je kao oštećeni subjekt grad Niš, da li će sadašnji privremeni gradonačelnik pokrenuti krivičnu prijavu, s obzirom na to da je taj budžet najviše oštećen, odnosno građani Niša".

Rekao je da ovim rebalansom budžeta izgleda kao da je "EXPO jedini važan projekat za Srbiju, kao i rudarenje litijuma", dok se jug Srbije zanemarljuje. Iz tog razloga, poslanik smatra "da rebalans budžeta nije adekvatno napravljen".

10:43 Popović o privatnim prevoznicima u Beogradu

Predsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP) Mila Popović u svom izlaganju istakla je navode BIRNA prema kojima privatni prevoznici dobili posao za prevoz putnika u Beogradu u vrednosti od 1,2 milijarde evra naših para.

Naime, kako je navela,  prema izjavama svedoka koje je BIRN naveo u ovom članku, zakazan je bio sastanak i održan u pančevačkom hotelu Tamiš, za koji takođe postoje informacije nezvanične od ljudi koji žive u Pančevu i koji rade u hotelu, da je taj hotel u stvari u vlasništvu Branka Malovića, sive eminencije Srpske napredne stranke i potpredsednika izvršnog odbora SNS-a. 

"Na tom sastanku prisustvovali su privatni prevoznici koji su želeli da učestvuju na tenderu, kao i ljudi iz gradske uprave i tada im je rečeno da bi mogli da učestvuju na tenderu i da dobiju posao da prevoze putnike u Beogradu, treba da plate u kešu izvesnim osobama iz gradske uprave i to je postojala tarifa od 30.000 evra po zglobnom autobusu, 25.000 evra po solo autobusu i još 10.000 evra za svaki minibus. Oni koji nisu želeli da plate nisu imali priliku da učestvuju na tenderu i nisu mogli da dobiju posao", rekla je Popović.

Povodom navedenog poslanica SSP postavila je pitanje Ministarstvu unutrašnjih poslova i tužilaštvu.

"Da li je sprovedena istraga o potencijalnoj korupciji i nepravilnostima u poslovanju i sigurnosti vozila koja se kreću na beogradskim ulicama?'" Ako nije, zašto nije i kada će sprovesti istragu? Da li je sprovedena istraga o navodima da su pojedini prevoznici bili prinuđeni da plate nadoknadu u gotovinskom novcu da bi učestvovali na tenderu? Ako nije, zašto nije i kada će? Jer izuzetno je važno da se svi ovi navodi detaljno ispitaju, kako bi se osiguralo da se tender sprovodi na zakonit i transparentan način u interesu građana Beograda i bezbednosti putnika u javnom prevozu", upitala je Popović.

10:26 Brnabić poslanicima opozicije: Odredite prioritete

Ana Brnabić je na upućena pitanja odgovorila da prema članu 205 Poslovnika, članovi Vlade ne prisustvuju u ovom delu sednice i da nisu pozvani.

"Narodna skupština uvek interveniše da članovi vlade odgovore, ako je njima upućeno pitanje. Imaćete članove vlade večeras od 16 do 19 časova. Dakle, molim vas, molim vas, pročitajte poslovnik o radu Narodne skupštine", rekla je Brnabić obraćajući se Jovanoviću.

Komentarišući zahtev za raspravu o litijumu i Kosovu, Brnabić je rekla da poslanici opozicije moraju da odluče koji su prioriteti i šta želite da se radi u Narodnoj skupštini.

"Tražili ste tim predlogom zakona da to bude, dakle, na vanrednom zasedanju. To vanredno zasedanje po zakonu se završava 30. septembra u ponoć. Od 1. oktobra počinje po zakonu redovno zasedanje. A onda ste istovremeno podneli 146 amandmana na ove zakone koji se trenutno raspravljaju. Koristite svako pravo za repliku, koristite svako pravo za povredu poslovnika i kada nije povreda Poslovnika, već je replika. Otežavate sednicu. Ne možemo da se dogovorimo da radimo da završimo ovu sednicu", kazala je Brnabić. 

10:19 Ćuta upitao Brnabić kada će se održati sednica o litijumu i Kosovu

Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta u svom izlaganju  upitao je predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić da li će se održati sednice o litijumu i Kosovu i Metohiji.

Takođe, upitao je zašto predstavnici Vlade Srbije nisu na današnjoj sednici, na šta je Brnabić rekla da oni ne prisustvuju ovom delu sednice.

Kako je naveo, zahtev da se raspravlja o litijumu podneta još desetog, što isto važi i za sednicu o Kosovu i Metohiji.

"Dakle, ja sad vas pitam, šta je vaš plan zapravo ovde? Hoće li biti sednica o litijumu, Kosovu, Metohiji i kada? I to recite svima ovde da znamo da nas ne zamajavate. Nije Marić, kumština i Hepi, nego ovde. Ovde vas gledamo i zato ste ovde", rekao je predsednik pokreta Ekološki ustanak.

10:08 Počela sednica Skupštine Srbije

Sednica Skupštine počela je posle 10 časova.

(N1, Beta, Fonet)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner