петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦИНС: Агенција за борбу против корупције покренула поступак против Горана Ракића и још два српска функционера са Севера Косова
Хроника

ЦИНС: Агенција за борбу против корупције покренула поступак против Горана Ракића и још два српска функционера са Севера Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2020.

Због сумње да је прекршио закон јер Агенцији за борбу против корупције није пријавио имовину и приходе, ова институција покренула је поступак против Горана Ракића, директора ЈКП Стандард и министра администрације и локалне самоуправе у новоформираној косовској Влади. Осим њега, Агенција је поступке покренула против функционера у Лепосавићу и Косовској Митровици.

Чињеница да декан Факултета за спорт и физичко васпитање у Лепосавићу Верољуб Станковић, директор ЈКП Водовод Ибар у Косовској Митровици Миодраг Ралић и директор ЈКП Стандард и министар администрације и локалне самоуправе у новоформираној косовској Влади Горан Ракић Агенцији за борбу против корупције нису пријавили колико новца зарађују и шта све поседују од станова, кућа, имања и превозних средстава би, према закону, могло да их кошта између 50.000 и 150.000 динара. Уколико се испостави да им је мотив био да сакрију имовину, ови функционери могли би да буду кажњени и затвором од шест месеци до пет година, што подразумева и отказ и забрану обављања јавне службе 10 година.

Наиме, након што је истраживање Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) показало да поједини српски функционери који руководе установама у власништву Републике Србије на Косову не поштују ову законску обавезу, Агенција је најавила да ће проверити да ли има места покретању поступка, а онда је, пре око месец дана, и покренула поступак против тројице таквих функционера.

„Обавештавамо вас да је Агенција за борбу против корупције покренула поступке због неподношења извештаја о имовини и приходима у складу са одредбом члана 43. став 2. Закона о Агенцији за борбу против корупције против Горана Ракића, директора ЈКП Стандард Косовска Митровица, Верољуба Станковића, декана Факултета за спорт и физичко васпитање у Лепосавићу, и Миодрага Ралића, директора ЈКП Водовод Ибар Косовска Митровица“, наводи се у одговору Агенције ЦИНС-у.

У Агенцији додају да и даље проверавају има ли основа да се покрену поступци против председника Привременог органа општина Косовска Митровица Александра Спирића, директора Основне школе Свети Сава у истом граду Милорада Јовановића, као и против бившег в. д. директора Здравственог центра Косовска Митровица Милана Ивановића.

Нико од њих, према истраживању ЦИНС-а, Агенцији није пријавио зараду и имовину.

Иначе, након истраживања ЦИНС-а у онлине регистру имовине и прихода појавили су се подаци за начелника Косовскомитровачког управног округа Славка Симића и председника Привременог органа Општине Звечан Ивана Тодосијевића, иако их није било док смо радили на причи. У Агенцији су нам рекли да су ти подаци накнадно уписани у регистар, али без прецизирања када су тачно унети.

(ЦИНС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер