петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Бурна расправа у скупштини поводом разрешења министра Владимира Лепосавића
Хроника

Црна Гора: Бурна расправа у скупштини поводом разрешења министра Владимира Лепосавића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. јун 2021.

Министар правде, мањинских и људских права Владимир Лепосавић рекао је у Скупштини да цијену плаћа само он, а Влада ће опстати.

“Нико неће срушити ову власт и ја сам срећан. А виновници овог догађаја из 1995. године никад се неће вратити на власт – Гаме ис овер”, поручио је Лепосавић.

Он је казао да што се тиче Сребренице, да се више слажу у осуди тог злочина него цијела опозиција заједно.

Он је казао да оно што је рекао је “учињено да престане”, али није имао подршку.

Лепосавић је казао да је, одговарајући на питање ДПС-а, почео своје излагање да “не негира злочин у Сребреници нити на то има право” и да су му питање поставили они који свом шефу не смију да поставе то питање.

Ово питање је опасно зато што се поставља Србима, а кад Срби постављају таква питања говори им се “немојте се враћате у 90-те”.

“Наше дјеловање требало је да буде осуда постављања таквог питања”, рекао је Лепосавић. Казао је да је међународни углед Црне Горе, ако је од њега што остало послије 30 година криминалне власти, почео да се обнавља и неће га угрозити Владимир Лепосавић.

Рекао је да је написао писмо Сержу Брамерцу и ту је критиковао Хашки суд, којег је и он критиковао.

“Брамерц је пристао да буде гост Министарства, угостићу га ја или неко други. Не долази да причамо о мојој изјави, него о Буковици, Калуђерском лазу, депортацији избјеглица, логору у Морињу, возу у Штрпцима”, рекао је Лепосавић.

Краповић: Гласаћемо за смјену Лепосавића ако ДПС не дође на сједницу

Посланици Демократске Црне Горе гласаће за смјену Владимира Лепосавића, ако ДПС не дође сјутра на сједницу, најавио је посланик те партије Драган Краповић.

Он је у парламенту казао да Демократе сматрају да Лепосавић треба да буде смијењен, али неће гласати за његово разријешен са ДПС-ом.

“Ако прихватимо да ствари мијењамо са ДПС-ом за које сматрамо да је лош, онда прихватамо да мијењамо ствари на боље са неким ко је лош”, казао је Краповић.

Поручио је да пад ове Владе није интерес грађана и да у овом тренутку то не смију дозволити.

Генци Ниманбегу (Албанска листа) рекао је да ће гласати за смјену Лепосавића, а најбоље би било да он сам поднесе оставку.

Предраг Булатовић (ДФ) казао је да постоје модалитети – дијалог и да се Влада реконструише и да у минималном обиму са Дританом Абазовићем постане политичко-експертска и биће боља од ове.

Подсјетио је да Влада нема комуникацију са ДФ-ом и да није никаква трагедија да ако нема дијалога парламентарна већина ће се суочити са питањем да откаже повјерење овој Влади и изабере новог премијера и нову владу

Казао је да је дао подршку новој Влади, због тога што је обећала да ће се суочити са високом корупцијом и да ће привести правди лидера ДПС-а и демонтирати његов систем.

“Ова Влада има чланове који су на локалним изборима јавно подржали носиоца листе ДПС-а. Како ће они да се боре као Влада по дубини и ширини против ДПС-а? Те борбе нема, најбоље зна Дритан Абазовић како тешко иде борба против организованог криминала и корупције и колико има опструкција”, рекао је Булатовић.

Фатмир Ђека (Албанска коалиција Једногласно) рекао је да ће гласати за смјену Лепосавића због скандалозне изјаве о Сребреници И “тешких фаулова једног министра правде” у НАТО држави.

Казао је да је Лепосавић показао политичке амбиције, што је легитимно, али “да је желио добро овој Влади не би нико морао да трежи његову оставку”.

Потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак (ПзП) рекла је да ће сви из ове ситуације изаћи као губитници.

“Нећу да браним Лепосавића, али овај ред корака који сте направли без консултација са парламентом је непримјерен, а чини се да сваки дан идемо у ровове и торове и сударамо се због тога што из сујете или нечега нема дијалога и разговора”, казала је Бошњак.

Поручила је да Кривокапићу не треба да прави већину са овима којих нема, то је врло опасно.

“Не прави се експеримент од Владе, а то сте направили”, рекла је Бошњак додајући да ово не слути на ништа добро и сваки дан из Владе “стижу оставке”.

Казала је и да је “више преко главе” позивање и стално причање о цркви и да се толико намножило “естрадних вјерника”.

“Дајте људи да се уозбиљимо и мислимо на будућности, не да смо заробљени у прошлости”, рекла је Бошњак.

Кривокапић: На програмирано питање ДПС је дат пројектован одговор и то је врло значајно

У Скупштини Црне Горе данас се расправља о разрјешењу Лепосавића.

Премијер Здравко Кривокапић рекао је да је донио одлуку за будућност свих.

"Мој избор је јасан, ви бирајте по вашој савјести", поручио је Кривокапић.

Он је казао да је врло значајно питање "да је неко на програмирано питање ДПС-а дао пројективани одговор".

"Никад у живот нијесам могао да сањам да ће мој избор бити доведен у ову ситуацију. Да сам то знао, бирао бих некога као што је колега Момо Копривица. Али не можете увијек да водите рачуна у тренутку када се опредјељујете за експерте, какав ће ваш избор бити. Водио сам се кључним елементом да тај министар буде професионалац", рекао је Кривокапић.

Он је додао да је имао одређена сазнања која је сматрао да су таквог карактера да представљају "рекла-казала" приче.

"Нијесам се освртао на то и зато, иако је кратко вријеме довољно је да кроз мајсторско решето дођемо да сазнања које је тачно", рекао је Кривокапић. 

"Из перспективе функције коју обављам и сазнања која имам, питање и одговор о Сребреници били су дио једне цјелине – у спортском жаргону то је било набацивање лопте и давање аутогола Влади", рекао је Кривокапић.

Он је казао да је Лепосавић дао себи за право више него што му припада као јавном функционеру.

Кривокапић је рекао да након шест мјесеци изражава посебно разочарање што је министар одбио да сноси личну одговорност и то није добра порука никоме.

"Сад имамо ситуацију да га бране они који нијесу знали за њега док га ја нијесам поставио за министра", навео је Кривокапић.

Он је питао је да ли Црна Гора жели да буде европска, грађанска, демократска или да стално осјећа посљедице фамозних године које су деведесете и у којима учествује и дио претходне власти, а и садашње.

Славен Радуновић, посланик Демократског фронта (ДФ) тражио је да се омогући да сви посланици тог политичког савеза добију могућност излагања од пет минута.

Предсједник Скупштине Алекса Бечић подсјетио је да је Пословник дефинисао трајање излагања, али да је он флексибилан и не ускраћује никоме право да изнесе своје мишљење.

"Моја молба је да се држимо договора", казао је Бечић и апеловао да се неки посланици ограниче на три минута, а неки да добију пет минута.

Додао је да ако буде остало времена неће бити проблем да излагања буду дужа.

Радуновић Кривокапићу: Не бисте били премијер да смо знали како ћете се понашати

Милун Зоговић, посланик ДФ рекао је да Скупштина није надлежна да се бави овим питањем, зато што се изјава Лепосавића односи на рат у другој земљи, истичући да то није предвиђено Уставом и релевантним актима.

Он је казао да свако има право на своје мишљење.

"Једини излаз из дате ситуације је да предлагач повуче предлог за разрјешење министра Лепосавића", поручио је Зоговић.

Радуновић је рекао да треба да забрине што је исхитреним поступком премијера он довео да се то више тиче њега него Лепосавића.

"Шта радимо са нашом парламентарном већином? А шта ћемо ако се ДПС не појави, па не прође смјена Лепосавића? Зато сматрам да сте направили велику грешку што нијесте другачије припремили ово и што се нијесте консултовали што је иначе проблем", казао је Радуновић.

Коментаришући изјаву Кривокапића да би да знао како ће се Лепосавић понашати, умјесто њега поставио Мома Копривицу, "посланика партије која га подржава", рекао је да мисли да је Копривици ту мјесто.

"Ја мислим да је њему ту мјесто. Али да смо ми знали како ћете да се Ви понашате, сигурно ту не бисте сједјели", рекао је Радуновић.

Богдановић: Спремни смо да сви поднесемо оставке, а да ова власт остане

Борис Богдановић (Демократска Црна Гора) казао је да Лепосавића неће са опозицијом смјењивати јер га са опозицијом нијесу ни бирали.

"Проблем министра Лепосавића није проблем идеологије и несмотрене изјаве, већ питање политчког подбачаја дјелова претходног режима који су на овим темама покушали поново да окрену брата против брата. Све је ово доказ да борба још није готова, да морамо бити опрезни и будни", поручио је Богдановић.

Он је рекао да су у Демократској Црној Гори сви спремни да поднесу оставке на све функције, а да ова власт остане и "да се пакао не врати".

Бранко Радуловић (ПзП) питао је како ће без министра правде у посттоталитарном режиму.

"Како ћете изабрати другога?", питао је Радуловић.

Питао је гдје су закони о правној држави.

"Ја бих га зато смијенио, прије свега. А Сребреница? Никада људскије није било него овдје што смо причали, зато што главни узрочници нијесу били ту", казао је Радуловић.

Поручио је премијеру да их окупи све.

"Окупите нас све, саберимо се око будућности Црне Горе, то је главна истина, друге истине нема, све друго у пропаст води. Огрнули су се јуче светим заставама, а на њима је слика Мила Ђукановића. Он се заштитио, сваки дан се штити све више, јер смо ми слаби", поручио је Радуловић.

Драган Ивановић (СНП) рекао је да се непријатно осјећа данас због ове расправе.

"Мислио сам да ћете са министром наћи заједнички језик, да будемо што бољи и квалитетнији“, рекао је Ивановић премијеру.

Он је поручио да СНП-у ни на памет не пада да гласа за разрјешење Лепосавића са ДПС-ом "па таман да ће избори сјутра".

Ивановић је апеловао на премијера и министра да се овај проблем ријеши до сјутра.

Зороњић: Посланици коалиције “Црно на бијело” гласаће за смјену Лепосавића

Суада Зороњић (Црно на бијело) рекла је да је Лепосавић врсни интелектуалац, али је Црна Гора чланица Уједињених нација и да је подржала оснивање Хашког трибунала.

Подсјетила је да изговорена ријеч високог представника има тежину ријечи државе.

Рекла је да ће посланици коалиције “Црно на бијело” гласати за смјену Лепосавића који је “игнорисао одлуке Међународног суда, необориве правно утврђене чињенице и пуно тога још”.

Иван Брајовић (СД) рекао је да ће посланици СД-а гласати за разрјешење Лепосавића јер његов став о Сребреници заслужује осуду.

Казао је да је несхватљиво да министар правде не буде разријешен, “а сјутра је И то могуће”

“Чак и покварени сат два пута дневно покаже тачно вријеме. Ви и ваша влада функционишете 200 дана и не знам за ваш други исправан потез, али за овај ћете добити нашу подршку”, поручио је Брајовић Кривокапићу.

Ервин Ибрахимовић (БС) оцијенио је да овакве изјаве поново вријеђају жртве и отварају ране породицама жртава и најавио да ће БС гласати за смјену лепосавића.

“Такво негирање, такве изјаве, не чине добро држави Ии праве још већу дистанцу између народа у црној гори”, казао је Ибрахимовић.

Он је додао да ће ово гласање одредити већину да ли је за европске вриједности.

“Легитимно је да се одреди већина да ли је за европски пут или није, али клегитмно је да то јасно кажу и да грађани знају коме су дали глас”, казао је Ибрахимовић. Он је рекао да мисли да је ово исправан пут Владе да се огради од ретроградних политика.

Рашко Коњевић (СДП) казао је да је премијер "потпуно обрнуо игру" и дошао у позицију да га 90 одсто парламентарне већине не подржава.

“Сада вам подршка оних за које сте рекли да су оставили ‘спржену земљу’ одговара. Замислите апсурда”, казао је Коњевић.

Рекао је да се може десити да премијеров предлог не прође, а да он и даље остане премијер, а што није забиљежено у демократији и једино демократско рјешење је да Кривокапић поднесе оставку.

“Чији сте Ви премијер? Ове парламентарне већине очигледно нијесте, јер вам 90 одсто неће подржати Ваш предлог. Подржаће вас остатак парламента, нас 44 ће вјероватно подржати Ваш предлог или један дио и Ви мислите да будете наш премијер? Није логично”, рекао је Коњевић.

Посланици Демократске партије социјалиста (ДПС) не присуствују сједници.

На сједници су и потпредсједник Владе Дритан Абазовић, министри Јаков Милатовић, Милојко Спајић, Младен Бојанић...

Лепосавић није ушао у салу са премијером и осталим министрима, већ сам нешто касније.

Предлог за разрјешење Лепосавића Скупштини је 6. априла доставио Кривокапић, наводећи да је његово јавно дјеловање од избора на функцију министра 4. децембра прошле године, одступало од званичних ставова Владе и Споразума лидера три побједничке коалиције из септембра 2020.

Кривокапић је кад је образлагао предлог за разрјешење казао и да је уље на ватру долила изјава Лепосавића о геноциду у Сребреници.

Лепосавић је тада казао да је спреман да призна да је учињен геноцид када се то и недвосмислено утврди и да је одлука Међународног суда правде у Хагу базирана на ставу Хашког трибунала који је, како је објаснио, компромитован.

Јован Вучуровић (ДФ) оцијенио је да је смјена Лепосавића продаја овог народа који је гласао на изборима 31. августа.

Андрија Поповић (Либерална партија) рекао је да ће ЛП са задовољством гласати за разрјешење Лепосавића са мјеста министра правде, “иако није вјеровао да ће доћи моменат да подржи предлог премијера Кривокапића”.

Радуновић је казао да се из излагања опозиције стиче утисак да се Лепосавић ругао жртвама Сребренице што није тачно и да је тако не би га ДФ подржао.

“Квалификација да је то геноцид, а не све друго је покушај да се Србима нанесе штета и због тога је наш став овакав. Није његов став био ужасан фашистички, он је осудио злочин и са жртвама се солидарисао”, навео је Радуновић.

Маја Вукићевић (ДФ) рекла је да се нада да Лепосавић неће бити разријешен.

“Као да је мало што се пет пута признало Косово, од нас тражите да се одрекнемо свег онога што јесмо, да окренемо плочу, јер ако не послушамо бићемо оптужени да рушимо Владу”, рекла је Вукићевић.

Лекић: Нећу журити да гласам за оставку, све смо ово могли много боље

Миодраг Лекић (Демос) рекао је да неће журити да гласа за оставку и размислиће до сјутра, иако је Лепосавић “ушао у неопрезност са одређеним посљедицама”.

Казао је да се без икакве консултације потеже оставка и има разлога за дистанцу.

“Све смо ово могли много боље уз елементарно поштовање основних правила у демократском друштву. Неко је озбиљно залутао ако сматра да не треба да постоји комуникација између Владе и парламента, то су прва слова политичког система”, поручио је Лекић.

Драгиња Вуксановић Станковић (СДП) рекла је да је изјава Лепосавића нанијела штету међународном угледу Црне Горе.

“Мислите ли да ће неко прихватити Црну Гору да буде чланица ЕУ са министром људских и мањинских права који негира геноцид у Сребреници?”, питала је Вуксановић Станковић.

Мило Божовић (ДФ) рекао је да нема овдје случаја Лепосавић, ово је случај Кривокапић.

“Не тражите од нас да гласамо за смјену лепосавића, ставите овдје на провјеру подршку Вама”, поручио је Божовић премијеру.

Божена Јелушић (Црно на бијело) поручила је да сјенку геноцида у Сребреници треба дефинитивно уклонити из јавног простора, посебно из Црне Горе.

“Инспиратори рата на просторима бивше Југославије, културне и политичке елите, углавном су нетакнуте и остало је да се прича који је народ геноцидан. Ниједан народ није геноцидан, ако је неко геноцидан онда су то елите које су народима досудиле оно што су им досудиле”, рекла је Јелушић.

Она је казала да се стално намеће политика да је неко жртва и због наводне нечије жртве “имамо торове народа из којих они више не разговарају”.

Дамир Шеховић (СД) казао је да Лепосавић мора да буде смијењен и око тога нема никакве дилеме.

Питао је премијера да ли је и он био међу члановима Владе који је честитао Лепосавићу што је дао “умјерен, стручан и одговоран одговор на постављено посланичко питање”.

Поручио је да и премијер треба да поднесе оставку.

Марко Милачић (Права Црна Гора) рекао је да ће гласати против разрјешења Лепосавића “јер све што је рекао у одговору је тачно”.

“Ја чак имам и оштрије ставове. Ово је Резолуција полуистине и резолуција која свађа Црну Гору. Али шта је Ваша грешка? Треба мудро и праведно лукаво да дођете до циљева, а не да трчите кроз минско поље”, навео је Милачић. Рекао је да је разговарао са покојним митрополитом прије избора да Лепосавић буде носилац листе “За будућност Црне Горе”, а када је Кривокапић постао носилац листе, предлагао је Лепосавића за министра.

Милан Кнежевић (ДФ) питао је Милачића када су то расправљали о Лепосавићу као носиоцу листе.

Милачић је претходно рекао да је и са Кнежевићем и Андријом Мандићем, разговарао о Лепосавићу као носиоцу листе "За будућност Црне Горе".

Кнежевић је рекао да је Милачић долазио кући код њега кад је носио наногицу и причали су о “Бака Прасету, Буби Корелију, Дари са Смоковца”, али не сјећа се да су говорили о Лепосавићу.

Милачић је одговорио да није доносио званичне предлоге.

“Нијесам доносио папире, али сам у канцеларији код вас помињао то име, био је присутан и Андрија Мандић”, казао је Милачић.

Ђуровић: ДФ неће учествовати у нејасним играма

Јелена Божовић (ДФ) казала је да не прихватају само жртве једне стране јер то не може довести до помирења на овим просторима.

Владимир Јоковић (СНП) апеловао је да се сви оставе “величина”.

“Сви смо мали и велики у политичком смислу онолико колико нам грађани дају подршку…Нијесу нам дали грађани мандат да владамо овако посвађани. Сви се у памет, нећемо више имати шансу као 30. августа. Питање је да ли бисмо сад имали ту већину”, поручио је Јоковић.

Казао је да морају смоћи снаге за договор јер су дошли у ситуацију да су набацили лопту на волеј ДПС-у да она одлучује хоће ли неко бити министар “у нашој Влади или неће”.

“Требали смо сјести и договорити се да гласамо или не гласамо, или убиједимо Лепосавића да сам поднесе оставку”, рекао је Јоковић.

Максим Вучинић (Радничка партија) рекао је да смјена Лепосавића, а ни његов останак у Влади, неће довести до разрјешења политичке кризе, “питање је само који ће развој ситуације више заљуљати Владу”.

“То сте као премијер требало да предвидите и покренете дијалог са лидерима паламентарне већине”, казао је Вучинић.

Дејан Ђуровић (ДФ) рекао је да тај савез неће учествовати у нејасним играма, лошим калкулацијама и једнократној употреби људи и неће подржати “жртвовање Лепосавића нечијој самовољи”.

Симонида Кордић (ДФ) казала је да је премијер назвао Владу “апостолском”, а сада једног од апостола смјењује прохватајући подршку оних који су донијели “безакони закон о слободи вјероисповијести”.

Зденка Поповић (Мир је наша нација) рекла је да је очекивала да ће Скупштина бити релаксирана кадај смјена министра у питању и да Лепосавић има довољно личног и професионалног интегритета када му је затражи онај који му је функцију обезбиједио.

Кнежевић: У Споразуму не пише "Сребреница" па да се Кривокапић позива на њега 

Милан Кнежевић (ДФ) рекао је да нијесу гласали за споразум Кивокапић-Бечић-Абазовић и што се тиче ДНП-а могу да окаче “мачку о реп”, јер према том споразуму он треба да се одрекнем тога да буде Србин.

Алекса Бечић је одговорио да никоме није ускраћено право да се изјашњава како жели и да не може да се потпише Темељни уговор са СПЦ.

Кнежевић је казао да не пише у Споразуму ни “Сребреница” па се Кривокапић позива на Споразум.

Поручио је Кривокапићу да ако сјутра буду смијенили Лепосавића са ДПС-ом он више није премијер.

“А ако га не будете смијенили, Ви више нијесте премијер…Чини сте да сте добили гаранције од ДПС-а да ће министар бити смијењен и зато су Мајке Сребренице данас биле код Ђукановића”, рекао је Кнежевић.

Додао је да је Кривокапић “понио лопту кући на таван” и упозорио га да би са људима који протестују испред Скупштине могли почи за ту лопту.

(Вијести) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер