уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црногорци туже Берлусконија?
Хроника

Црногорци туже Берлусконија?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. фебруар 2011.

ПОДГОРИЦА - Италијански премијер Силвио Берлускони могао би се наћи на оптуженичкој клупи и у Црној Гори.

Наиме, опозиција у тој земљи је подигла тужбу против Берлусконија и Мила Ђукановића због аранжмана око црногорске електропривреде.

У црногорској влади немају дилеме: заједнички енергетски пројекат са Италијанима је добар за Црну Гору.

Италијанска компанија „А2А” је у септембру 2009. године купила 43 одсто Електропривреде у, како тврде у опозицији, спорној процедури, а намеравају да граде и четири хидроелектране на реци Морачи и нови блок термоелектране у Пљевљима.

Иако би струја произведена у тим објектима ишла углавном у Италију преко једносмерног подморског кабла, званичници у Подгорици тврде да би то донело позитивне ефекте привреди Црне Горе.

Донедавни министар економије Бранко Вујовић је рекао да ће постављањем кабла Црна Гора постати енергетско чвориште Балкана.

„Очекивани приходи су између 10 и 40 милиона евра годишње, зависно од тога какво ће бити коришћење тих капацитета. На тај начин заиста стварамо све претпоставке да будемо енергетско чвориште са отвореним приступом Европској унији преко Италије”, изјавио је Вујовић.

Цена изградње кабла, који ће бити дуг око 450 километара, са капацитетом од хиљаду мегавата, је 700 милиона евра.

Независни експерт Дејан Мијовић истакао је за Дојче веле да су и електране и кабл у интересу Италије и њених компанија, а не у интересу Црне Горе и њених грађана.

„Јер, сви произвођачи ће, када се отвори тржиште енергије 2015. године, бити заинтересовани да, пре свега Италији продају струју обзиром да су цене енергената у тој земљи знатно веће него у нашем региону”, нагласио је Мијовић.

У таквој ситуацији, објашњава он, црногорски грађани би имали интереса да се инвестира у енергетске објекте који би наменски били опредељени за домаће потрошаче.

„Нажалост, дешава се то да се покреће тендер за хидроелектране на Морачи, чија ће производња углавном ићи у извоз”, навео је Мијовић.

Разлог што ће тако бити јесте што је скупа та производња, што су инвестиције потребне за хидроелектране високе, па се инвеститору и не исплати да другачије ради него да продаје струју на иностраном тржишту.

Он је изјавио да ће црногорски грађани у наредном период плаћати све веће рачуне за утрошену електричну енергију.

Потврда ових предвиђања је већ стигла. Електропривреда Црне Горе је затражила да цена струје од априла поскупи за чак 80 одсто.

Синдикати, опозиција и невладин сектор оштро су критиковали тај захтев и најавили да ће грађане позвати на протестна окупљања уколико цена енергије у Црној Гори буде значајније увећана.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер