четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чуркин сагласан са одлуком РС о референдуму, САД, Немачка и Британија подржале Инцка
Хроника

Чуркин сагласан са одлуком РС о референдуму, САД, Немачка и Британија подржале Инцка

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. мај 2011.

Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је у понедељак пред Саветом безбедности УН да би спровођење најављеног референдума у РС о овлашћењима и одлукама високог представника представљало озбиљно кршење Устава, Анекса 10 Дејтонског споразума и да би имало велике последице по функционисање БиХ.

Инцко је рекао да је Република Српска одлуком да распише референдум грубо прекршила Дејтонски споразум и чак 11 одлука СБ.

- БиХ се суочава са једном од најгорих политичких криза од краја рата 1995. године. Дејтонски споразум, који је земљи донео 15 година мира, изложен је озбиљним кршењима - рекао је Инцко.

Подносећи уводно излагање на седници СБ УН о политичкој ситуацији у БиХ, Инцко је рекао да се политичка ситуација у БиХ и даље погоршава, пошто РС крши Дејтонски споразум, а органи власти нису формирани ни седам месеци после избора:

- Власти РС, а посебно председник тог ентитета, настављају отворено да доводе у питање територијални интегритет и суверенитет БиХ, стално доводећи у питање њену одрживост и заговарајући распад БиХ.

ПРЕТЊА Инцко је позвао власти РС да донесу одлуку о отказивању референдума у наредним данима, или ће, уколико се то не деси, морати да предузме кораке у складу са својим овлашћењима.

Представник Русије Виталиј Чуркин, с друге стране, изразио је мишљење Русије да Српска одлуком о референдуму није прекршила Дејтонски споразум.

Он сматра да је у Инцковом извештају ”било више емоција, него анализе”, као и да је ”неопходан објективнији поглед” на ситуацију у БиХ.

Чуркин је предложио СБ УН да размотри писмо које је председник РС Милорад Додик послао генералном секретару УН Бан Ки Муну и оценио да употреба бонских овлашћења појачава тензије у БиХ. Он је додао да је неопходно извршити трансформацију ОХР-а у изасланство ЕУ и да грађани БиХ сами треба да одлучују о својој судбини.

Чуркин је позвао ОХР да својим ангажовањем олакша дијалог између три конститутивна народа у БиХ и омогући им да сами доносе одлуке у складу са међусобним договорима.

Подршку Инцку дали су представници САД и Британије критикујући РС и истичући да је ”одлука о референдуму озбиљна претња БиХ”.

Заменик амбасадора САД при УН Розмери ди Карло оценила је да Народна скупштина РС својим одлукама о референдуму ”фундаментално доводи у питање Дејтонски споразум”.

Истовремено, САД су изразиле пуну подршку Инцку за потезе око заштите Дејтонског споразума и суверенитета БиХ.

Амбасадор Велике Британије при УН Филип Фарам позвао је СБ да убеди власти РС да повуку предлог о референдуму:

- Ако такве одлуке не буде Британија ће подржати сваки корак високог представника у правцу спровођења Дејтона.

Амбасадор Немачке Петер Витиг дао је пуну подршку раду високог представника у БиХ и оценио да је предлог о одржавању референдума у РС ”алармантан”.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер