уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цвијетин Миливојевић: Ситуација у српској опозицији далеко од оне у црногорској, сламка спаса што су избори за годину и по дана
Хроника

Цвијетин Миливојевић: Ситуација у српској опозицији далеко од оне у црногорској, сламка спаса што су избори за годину и по дана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2020.

Цвијетин Миливојевић, политички аналитичар, оценио је да је српска опозиција далеко од онога што је урадила црногорска. Сматра да питање колико колона ће бити, треба да се постави кад избори буду изгледни, наводећи да је опозицији сламка спаса то што је председник Александар Вучић најавио парламентарне изборе за годину и по.

Свака врста насилног уједињавања завршила насилним разједињавањем

Свака врста насилног уједињавања завршила је насилним разједињавањем и то је проклетсво опозиције у Србији, које се најбоље види на ДС, која је "постала странка бесмисла" која се "множи деобама", додао је.

Коментаришући данашњи састанак опозиције у просторијама Нове странке ком не присуствује Уједињена опозиција Србије, Миливојевић каже да од разговора никад не боли глава, али да све друго и у припреми оног првог састанка код Бориса Тадића и код овог данас, указује на то да "изгледа као да немамо јасне критеријуме - ни ко су сазивари, ни који су критерјуми да неко буде кандидован као озбиљна опозиција", додајући да то није до краја појашњено.

Имали смо бојкот опозицију на изборима, и имали смо део опозиције која је јесте опозиција али је била хиперконструктивна и на неки начин је легитимисала изборни процес - што је био циљ напредњака - и провела се као "бос по трњу"

Имали смо бојкот опозицију на изборима, и имали смо део опозиције која је јесте опозиција али је била хиперконструктивна и на неки начин је легитимисала изборни процес - што је био циљ напредњака - и провела се као "бос по трњу", јер нико од њих није прешао цензус, подсетио је гост емисије Н1 Студио лајв. Сада имамо две групе опозиционих странака, каже Миливојевић, упитавши - ко сада одлучује ко је а ко није опозиција. На првом скупу Тадић је позвао неке странке које су учествовале на изборима, а неке није, подсећа гост Н1.

Питање да ли ће бити једна, две или три колоне опозиције - о томе треба разговарати кад избори буду изгледни, каже. "Ми смо 2000. имали јасан циљ, које су делиле све странке независно од свог идеолошког, програмског и сваког другог опредељења... Да Милошевића пошаљу у политичку прошлост. Нешто слично се десило са изборима у Црној Гори. Овог пута ја то не видим јасно".

Сви који су изашли на изборе - да иду у једној или евентуално две колине 

Миливојевић каже да би могли да поразмисле у опозицији о томе да ако имају проблем са људима који су изашли на изборе или са онима који су били "пола риба пола девојка" односно на неке изборе су изашли, а на неке не - можда да они буду сви у истој колони.

Унутар "бојкот опозиције" могу се направити две колоне - једна од онох људи који грађанистички размишљају, друга оних који су национално оријентисани

"Сви они који су изашли на изборе нека буду та једна опозициона колона и нека као такви направе неки пакт о ненападању са оном самозваном правом опозицијом, која је бојкотовала све изборе", предлаже им. Каже да се и унутар те "бојкот опозиције" могу направити две колоне - једна од онох људи који грађанистички размишљају, друга оних који су национално оријентисани.

Читава опозиција осуђена на велико - ништа!

Аналитичар оцењује да је читава опозиција на истом - они су у улици, нису у парламенту, "осуђени на велико ништа", јер не могу да се финансирају из буџета. Миливојевић каже да је сламка спаса то што је Вучић изјавио да ће парламентарни избори бити за годину и по. То долази одатле што су јунски избори, према његовом мишљењу, били "и нелегални и нелегитимни" а да је "тога свестан и Вучић".

"Лукашенко би победио, Вучић - нисам сигуран"

Миливојевић каже да чињеница да је Вучић подржао у спољној политици осуду Европске уније недемократских избора у Белорусији, говори нешто...

Можда би Вучић био релативни победник, што свакако не би било довољно да формира Владу

"Управо је проузрокована чињеницом да се неко из Брисела не досети да смо имали можда и недемократскије изборе у Србији... Зашто то тврдим - можда је прејако - па зато што, упркос чињеници да је Лукашенко крао на изборима и накрао до 80 одсто гласова, ја верујем да би он победио и на изборима који би били релативно нормални. За разлику од ових избора у Србији, за које апсолутно нисам сигуран - да су били и легални и легитимни, чак и да су услови били мало нормалнији - да би Вучић победио. Можда би био релативни победник, али свакако не би било довољно да формира Владу", навео је.

Верујем да ће се Вучић повући са места председника странке

Миливојевић је рекао да верује Вучићу да ће се повући са места председника странке, као што је, како каже, убедио Томислава Николића својевремено да то учини.

Миливојевић је рекао и да из свог искуства зна - да се свака врста насилног уједињавања завршила насилним разједињавањем наводећи да је то проклетсво опозиције у Србији, што се, како наводи, најбоље види на ДС, која од странке каква је била деведесетих, постаје "странка бесмисла" која се "множи деобама".

Данас у Црној годи слична ситуација као у Србији пред изборе 2000. године

Осврћући се на изборе 2000. године који су се десили на данашњи дан, каже да се слична ситуација као тада, данас догађа у Црној Гори.

Као што се Ђинђић одрекао лидерства у корист Коштунице, странке ужег коалиционог блока одричу се лидерства у корист оног ко је носио листу, који је добар Црногорац и који жели добре односе са Србијом

Наводи да се, као што се Ђинђић одрекао лидерства у корист Коштунице, иако је тада имао јачу странку од ДСС, исто странке ужег коалиционог блока у ком се налазе просрпске странке тамо, одричу лидерства у корист оног ко је носио листу, који је добар Црногорац и који жели добре односе са Србијом. Наводи да је то било једино могуће решење у Црној Гори и да се испоставило се добитна комбинација.

"Кад се пореди ситуација у српској опозицији - ми смо много далеко од тога. Опозиција у Србији може само да се нада да ће Вучић и његова политика да направи још неки аутогол. Он их наравно чини и чини их превише и кад треба и кад не треба, и то је нека озбиљна нада да се може доћи у позицију да се руши господин Вучић".

Опозиција прво да се изјасни да ли признаје резултате нелегитимних и нелегалних избора и да ли ће признати октроисану Владу

Зоран Ђинђић је био прагматичан политичар, а да данас нема лидера који су спремни да макар привремено потру своју сујету 

Он истиче да би опозиција најпре требало да се изјасни о врло битном питању - "да ли признаје резултате нелегитимних и нелегалних избора и да ли ће сходно томе признати октроисану Владу која ће бити производ тог избора". Наводи да види да чак и она бојкот опозиција то мање-више признаје, подсећајући да Брнабићку називају председницом Владе.

Поредећи са ситуацијом 2000, и изборима на данашњи дан, Миливојевић истиче то да је покојни премијер Зоран Ђинђић био прагматичан политичар, а да данас нема лидера који су спремни да макар привремено потру своју сујету - "да каже - ја хоћу да победим, али знам да ја не могу, али да видим ко може победити, па да се моја политичка опција окористи о тога". Ја не видим данас тог менаџера, али то не значи да не постоји, закључио је Миливојевић.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер