Хроника

Цвијетин Миливојевић: Вучић већ две године припрема своје гласаче за потписивање споразума са Приштином; Драган Кремер: Свако побољшање изборних услова корисно, чак и за оне који не учествују

Штампа
четвртак, 10. октобар 2019.

 Политички аналитичар Цвијетин Миливојевић оценио је у Новом дану ТВ Н1 да Европска унија, кроз посредовање бивших европских парламентараца у дијалогу о изборима, као помаже опозицији да се обезбеде што бољи услови, а заправо много више помаже Вучићу да што већи део опозиције изађе на изборе како би се обезбедио легитимитет за одлуке о Косову које следе.

Миливојевић је подсетио да у дијалогу који се већ други дан одржава у Скупштини Србије не учествује највећа опозициона групација Савез за Србију, али ни парламентарне опозиционе странке попут Српске радикалне странке и Демократске странке Србије.

“Ми фактички од стране опозиције имамо представника ЛДП-а, претпостављам ЛСВ-а, имамо нешто што се зове Странка модерне Србије – бивши део покрета Доста је било, која није ни учествовала на изборима, и самосталне посланике. Ми немамо представнике опозиције, а други проблеми су већ видљиви (...) Видели смо да је првом сесијом председавала Маја Гојковић, а другом Владимир Маринковић, а они су кључни разлог зашто већи део опозиције бојкотује парламент“, подсетио је Миливојевић.

Европска унија, према његовој оцени, посредовањем бивших европских парламентараца у дијалогу о изборима као помаже опозицији да се избори за поједине услове, а много више помаже председнику Србије и лидеру СНС-а Александру Вучићу да што већи део опозиције изађе на изборе.

“Вучић већ две године припрема своје гласаче, јер три четвртине његових гласачи сматра да од Косова никада не треба одустати чак ни по цену да никада не уђемо у ЕУ. Он то (потписивање споразума са Приштином) не може учинити макар победио са 98,7 одсто као у Косовској Митровиц. За то му је неопходан општедруштвени консензус, јер је реч о промени уставне позиције Србије и њеног суверенитета. Њему победа на крњим изборима не може дати алиби да донесе такву одлуку“, истакао је Миливојевић.

Сматра и да су две телевизије са националном фреквенцијом, како их је назвао “главне медијске тровачице“, последња линија одбране СНС-а од које ће бранити више од свих захтева које је испоставио ОЕБС.

Те две телевизије, како је додао, морају бити приведене познанију права или отворене за другачије мишљење, како би људи уопште разумели шта је то што опозиција тражи.

Миливојевић сматра и да сада нема времена да се било какав договор о побољшању изборних услова примени до избора на пролеће 2020. и зато сматра да би изборе требало одложити, за шта, како је рекао, постоје законске могућности.

Опозиција је, како је додао, морала бар да затражи раздвајање парламентарних од локалних и покрајинских избора, јер би тиме одузела “део оружја СНС-а“, да једном личношћу и једном кампањом у оквиру које се Вучић кандидује за председнике 180 општина, покрије изборе на свим нивоима.

Кремер: Свако побољшање корисно, чак и за оне који не учествују

Гост Новог дана био је и Драган Кремер, координатор медијског програма Фондације за отворено друштво, који је оценио да је дијалог који се води у Скупштино прилично необавезна конференција учесника и разговора, али да мисли да је све што доприноси побољшању било чега у вези са изборним процесом корисно, чак и зао не који на изборима не учествују.

“Небитно је ко учествује, оно у чему власт Александра Вучића трпи велике губитке, то је да су почели да признају шта све не ваља“, истакао је он.

Сагласан је да нема времена да се прави ефекти било каквог побољшања изборних услова осете на пролеће 2020, али додаје да ситуација мора да се поправи “и овако и онако“, јер ћемо и после 2020. имати изборе.

Кремер је оценио и да је опозиција у парламенту била слаба и неефикасна, и подсећа да су нпр. могли да са 20 потписа у Скупштини покрену иницијативу за смену чланова Савета РЕМ-а зато због нерада, неодговорности и неиспуњавања законом прописаних обавеза.

“Нису се добро показали ни на овим разговорима на Факултету политичких наука, на којима сам ја седео као посматрач. Мени је било трагично кад се говори о медијима колико нико из опозиције не зна или неће да каже шта треба урадити. Сви на медије гледају као на своју пропагандну алатку - дај ја један круг, и све ће да буде у реду“, упозорио је он.

Оценио је и да СНС-у одговара стварање привида дијалога, али да им ако заиста желе нешто да промене, у суштини није ни потребан дијалог, јер извршна власт има све полуге да побољша изборне услове.

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]