петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Извесно даље јачање евра према динару
Хроника

Данас: Извесно даље јачање евра према динару

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. децембар 2009.

Београд - Народна банка Србије јуче је била приморана да интервенише на међубанкарском девизном тржишту, како би спречила драматичан пад динара, који је последњих дана на оштрој силазној путањи. То је први пут да је НБС интервенисала у одбрану динара још од фебруара, што довољно показује колико је стабилност домаће валуте уздрмана. На јучерашњем трговању, евро је достигао вредност од 96,5657 динара (курс који ће важити у понедељак), што је драстичан скок у односу на дан раније тако да је централна банка морала да потроши 42 милиона евра, како би успорила пад домаће валуте.

- Народна банка Србије јуче је организовала прву аукцију на којој је продала 42 милиона евра по јединственом курсу од 96,20 динара за евро. НБС је на међубанкарском девизном тржишту интервенисала да би допринела усаглашавању прекомерне девизне понуде и тражње и допринела ублажавању прекомерних дневних осцилација курса - кажу за Данас у НБС-у.

Стручњаци имају различита виђења узрока који у последњих неколико недеља, а нарочито током ове седмице, гурају динар надоле. Од тога да је реч смо о куповини евра ради враћања обавеза у иностранству, па до тога да банке намерно форсирају слаб динар, како би повећале свој профит или показале да у сваком моменту могу да оборе домаћу валуту.

Економиста Дејан Миљковић каже за Данас да банке намерно обарају вредност динара како би на крају године у својим књигама приказале мању добит и на тај начин платиле мањи порез.

- Последња дешавања са курсом веома слуте на прошлогодишњу ситуацију, када су банке малим трговањима на МДТ-у обориле динар. Прошле године је десет банака, које држе 70 одсто тржишног учешћа, у четвртом тромесечју оборило своју добит за чак 45 милијарди динара, што значи да је буџет изгубио 4,5 милијарди динара пореза. И све то приказом негативних курсних разлика. Ове године, у прва три квартала дошло је до умањења курсних разлика, тако да банке сада гурају курс надоле како би приказале негативне разлике и платиле мањи порез. Када се погледају зараде које исте банке остварују у Србији и у околним земљама, испада да овде раде сами генији, што наравно није тачно - сматра Миљковић и додаје да интервенција НБС-а од 42 милиона евра може само да амортизује курс у току једног дана, те да ће се иста ситуација поновити већ за дан или два.

С друге стране, сарадник Економског института Иван Николић сматра да постоје три главна фактора која утичу на пад динара, међу којима је на првом месту сезонска појава да многе обавезе доспевају на наплату крајем године па се због повећане тражње за еврима јавља притисак на курс, што ће, по његовом мишљењу, бити неутралисано већ у првом кварталу 2010.

- Други фактор је то што је НБС у октобру и новембру оборила репо стопу (камату коју НБС плаћа банкама на двонедељне депозите), што је наљутило банке јер им се на тај начин значајно смањује добит. Могуће је да су банке на то реаговале куповином на међубанкарском девизном тржишту, како би Народној банци дале знак да оне могу да изврше притисак на курс, како не би више смањивала репо стопу - каже Николић за Данас и додаје да је то, наравно, само спекулација.

Као трећи фактор због којег слаби динар, овај економиста види одлуку Монетарног одбора централне банке од 18. новембра да промени структуру обавезне резерве банака. Наиме, на почетку кризе, НБС је дозволила банкама да део девизних резерви држе у динарима, али је сада умањила тај динарски износ са 25 на 20 процената, што је, како каже, са девизног тржишта повукло 145 милиона евра, створивши мањак понуде, односно притисак на курс.

Према Николићевим речима, да ли ће курс наставити да расте зависи од тога да ли ће НБС наставити да обара репо стопу, што је већ најавила као вероватну могућност, у ком случају је извесно јачање евра. Међутим, могуће је и да се динар врати на вредност од око 95 динара, али само под условом да је тренутни пад домаће валуте био проузрокован шпекулантским понашањем неке од банака, која је хтела да заради на курсним разликама, рачунајући да ће НБС интервенисати када динар почне да слаби.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер