субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Млађан Динкић бојкотовао седницу владе?
Хроника

Данас: Млађан Динкић бојкотовао седницу владе?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. фебруар 2011.

Београд - Министар економије и лидер Г17 плус Млађан Динкић није присуствовао седници Владе Србије, иако је био у Београду, чиме је желео да изрази незадовољство одлуком премијера Мирка Цветковића и Министарства финансија да не реагују на његов јавно упућен захтев за "најоштрије санкције" против државног секретара у том министарству Слободана Илића, сазнаје Данас.

Иако нам је у Динкићевом кабинету речено да није отишао на седницу владе због других, важних обавеза, саговорници нашег листа из владајуће коалиције тврде да је у ствари реч о бојкоту, односно да је лидер Г17 желео да упути сигнал Цветковићу и министарки финансија Диани Драгутиновић, који су једноставно одлучили да ћуте поводом његових критика и позива на рачун Илића.

"Министар Динкић је од поднева до 14 часова бо у посети фабрици Мона, у акцији промовисања запошљавања особа са инвалидитетом, што сматрамо изузетно битним пројектом. Потом је у згради Министарства економије имао заказане састанке с важним инвеститорима", рекао је нашем листу министров саветник за медије Никола Папак. С друге стане, Данасови саговорници из владајуће коалиције још су у уторак најавили да се Динкић неће појавити на редовној седници владе уколико Цветковић и Драгутиновићева не буду реаговали на његов захтев за "најоштрије санкције" против Илића, при чему су нам јуче потврдили да је до тога и дошло.

Како истичу извори листа, једини разлог за Динкићев бојкот јучерашње седнице владе је било незадовољство у вези са Слободаном Илићем и "дубљи политички разлози" за тај потез не постоје. Подсетимо, министар економије и регионалног развоја, који је и потпредседник владе, изјавио је у уторак новинарима да ће тражити да државни секретар Слободан Илић, којег из Г17 плус већ данима у саопштењима за јавност титулишу као "постављено лице", буде најоштрије кажњен због изјава у вези с доласком компаније Горење у Зајечар, "које су у супротности с владином политиком". Илић се жестоко супротстављао одлуци Министарства економије, коју је влада Србије после краћег политичког натезања потврдила, да омогући државну субвенцију Горењу за отварање погона у Зајечару. Основни проблем у вези с Динкићевим захтевом је то што је Илић кадар ДС, а у коалицији на власти постоји чврсти договор да се политичке странке не изјашњавају негативно у јавности о члановима владе који долазе из других партија.

Каријера државног секретара Министарства финансија није једини кадровски проблем који ових дана оптерећује рад Владе Србије. Премијер Цветковић одлучио је да за сада ћути не само о Илићу, већ и о министрима Оливеру Дулићу и Светозару Чиплићу, који су на мети оштрих јавних прозивки због, како се оцењује, озбиљних грешака. "Рад министра Чиплића и критике које му се упућују нису тема којом се ових дана бави председник владе", речено је јуче нашем листу у кабинету Мирка Цветковића. На питање да ли то значи да се премијер неће изјашњавати о министру за људска и мањинска права, након три оставке његових најближих сарадника и позива бројних организација да буде смењен, у кабинету премијера нам је једноставно поновљено да "Чиплић није тема".

Чини се да ни министар за заштиту животне средине и просторно планирање Оливер Дулић такође није тема за Цветковића. Разлика је у томе да је министар за људска права одлучио да не води медијску борбу против критичара, док Дулић оне који га прозивају због сумњивих пословних одлука оптужује да или раде за сумњиве, "сиве" кругове, или да су изманипулисани. Међутим, овај члан Председништва ДС последњих дана је био мета прозивки из сопствене странке, и то на званичном Твитер налогу демократа. Повод су министрове одлуке о плаћању израде сајта по цени од 26.000 евра, односно давања око 470.000 евра једној фирми за промоцију акције "Очистимо Србију".

Новинари Данаса су прегледом комуникације између модератора Твитер налога ДС и посетилаца видели критичку комуникацију у вези с Оливером Дулићем. Између осталог, модератори, дакле званични представници демократа на Твитеру, одговарајући на питања посетилаца рекли су да "од целе ситуације ми највише губимо, јер појединци су пролазни, а странка остаје", затим "очигледно нема законског прекршаја, али би волели да видимо да ли има моралног", као и "јако бисмо волели да се цела ствар распетља".

Дулића критикују и стручњаци. Поводом тога што је Министарство за заштиту животне средине издвојило готово пола милиона евра за рекламу "Очистимо Србију" на тениском турниру породице Ђоковић Сербија опен, професор економије на Филозофском факултету Миодраг Зец каже за Данас да је крајње време да држава претресе све расходе и оне који су непотребни укине. "Рекламирање јавног сектора попут министарстава, ЕПС-а, централне банке је беспредметно и потпуно непотребно. Држава би требало да претресе све те расходе и оне који су вишак укине", истиче Зец. Он сматра да јавни сектор никако не би требало да се рекламира, као и да је "најбоља промоција једне државе задовољан грађанин".

Немања Ненадић, програмски директор Транспарентности Србија, каже за Данас да је у случају интернет сајта за акцију "Очистимо Србију" уговор закључен на основу три понудеô, што је законски минимум. "Међутим, очигледно је да би конкуренција била већа, а цена вероватно мања, да је Министарство објавило позив на Порталу јавних набавки на који би могле да се јаве и друге фирме. Такво оглашавање треба начинити обавезним. Такође, остало је недоречено да ли је услуга плаћена (у целости), јер се на сајту и даље ради", наводи Ненадић.

 

Када је реч о огласном простору на турниру Србија опен, директор Транспарентности каже даáје примењен поступак са погађањем, предвиђен законом за случајеве када само једна фирма може да понуди услугу. Он прецизира да би цена морала да буде у складу с пажљиво анализираним ефектом и да се ти подаци предоче јавности. "Међутим, тај процес је потпуно нетранспарентан. Не само да грађани немају могућност да утичу на његово кројење, већ је та могућност сужена и народним посланицима, јер стиже у Скупштину Србије у последњи час", закључује Ненадић.

Захтевима невладиних организација за оставку или смену министра Светозара Чиплића придружили су се председник Грађанских иницијатива Миљенко Дерета и Хелсиншки одбор за људска права. "Питање је да ли министру Чиплићу уопште треба пружити прилику да спаси део личне части подношењем оставке, уместо да буде разрешен. По начину на који обавља своју функцију, имам утисак да он не верује у важност људских и мањинских права, а без дубоке посвећености овим вредностима тај се посао не може обављати. Грешке које је починио по питању Националног савета Бошњака дугорочно су поквариле и онако деликатну ситуацију у Санџаку. Само због тога је требало да оде", оцењује Дерета за Данас.

На питање како коментарише ћутање премијера Цветковића о Чиплићу, чак и након три оставке у његовом министарству, Миљенко Дерета истиче да сви знамо да премијер, нажалост, није онај ко одлучује о саставу владе, већ су то партије коалиције и он мора да сачека њихов договор око евентуалне реконструкције". "Ту конфузију усложњава улога онога ко доноси или бар аминује све одлуке коју је заузео председник Тадић. Влада је у лошем смислу само извршна и спроводи одлуке и идеје које се креирају на другим местима. Много је озбиљнија чињеница да ДС не предузима ништа да тај проблем реши", закључује Дерета.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер