Хроника

Данас: Напредњаци неће дозволити да им социјалисти оду у опозицију

Штампа
четвртак, 15. април 2021.

 На наредним парламентарним, председничким и београдским изборима, који би требало да се одрже 2022, Социјалистичка партија Србије и њен коалициони партнер Јединствена Србија највероватније ће изаћи заједно са Српском напредном странком.

Ту могућност већ је неколико пута најављивао лидер социјалиста Ивица Дачић, напомињући да треба озбиљно размишљати о заједничком наступу СНС и СПС-а. Наравно, одлука не зависи само од СПС, већ искључиво од Александра Вучића и напредњака, а саговорници Данаса наводе да ће Вучић и овога пута одиграти рационално, чашћавањем социјалиста местима на изборној листи у замену за подршку Дачића на председничким изборима и победу у првом изборном кругу.

Иако лидер СПС тврди да година брзо прође и да треба размишљати о наступу на предстојећим изборима, у Социјалстичкој партији Србије наводе да је одлука о наступу на изборима који још нису расписани далеко и да се руководство странке још није изјашњавало по том питању. У Српској напредној странци о могућој заједничкој листи са социјалистима још се не изјашњавају, уз опаску да ће о томе ће кад дође време.

Новица Тончев, министар без портфеља у Влади Србије и потпредседник социјалиста, каже за Данас да ће о овако важним питањима одлучивати Председништво партије. „А ја ћу свакако стати иза сваке разумне одлуке која је у интересу и СПС-а и у интересу земље Србије и свих њених грађана“, наводи Тончев.

Његов страначки колега Ђорђе Милићевић, потпредседник СПС, подсећа да је председник СПС Ивица Дачић био потпуно јасан када је рекао да уколико дође до уједињења опозиције, важно је да се створи заједнички фронт који ће бити одговор на то. „Није овде реч о рејтингу и страначким интересима, овај предлог је далеко изнад тога, то је стратешка одлука. Србији је потребна политичка стабилност и политика континуитета као гарант даљег просперитета и напретка“, оцењује Милићевић.

Бобан Стојановић, политички аналитичар, каже за Данас да је Вучић одиграо рационално, чашћавањем СПС местима у овој влади како би имао подршку Дачича за председничке изборе, како се и он не би кандидовао, а како би Вучић лакше победио у првом кругу.

„С обзиром да је најављено да ће избори бити спојени, СПС је у проблему, јер ће бити јако тешко без председничког кандидата водити и може се очекивати само даље осипање бирачке подршке СПС. Зато је Дачић и најавио предизборну коалицију, односно понудио се, како би прикрио слабији резултат СПС и како у неким каснијим поделама карата не би додатно изгубио утицај позиције ресурсе. За СПС ће посебно бити отежавајуће што неће бити општих локалних избора, па ће мотивација општинских организација и активиста бити мања, посебно јер је након ових избора СПС, иако је остао у васти, изгубио многа функционераска места у локалним управама. Тако да је СПС у проблему, а СНС одавно усисава бираче СПС и мисим да ће их зато можда напредњаци и прихватити на листи, пре свега у Београду“, објашњава Стојановић.

Додаје да би уврштавање социјалиста на листу напредњака, на републичким изборима био би корак даље ка усисавању те странке.

Бојан Клачар, директор ЦЕСИД-а, сматра да ће владајућа коалиција одлуку о наступу на следећим изборима донети кооординисано, у зависности од процене који им аранжман највише одговара. Он сматра да одлука СПС у том правцу неће бити солерска, себична и партикуларна, већ ће то бити договорено са СНС, односно СНС ће имати водећу улогу у одлучивању.

„Не мора нужно да значи ни да ће на свим нивоима наступити заједно – највише логике има да СПС пружи подршку председничком кандидату СНС што ће бити Александар Вучић, као што је био случај и 2017. године“, оцењује Клачар.

На питање колико заједнички наступ може да утиче на смањење рејтинга социјалиста, Клачар одговара да утицај на рејтинг постоји и СПС политички трпи од сарадње са једном великом странком, с којом дели исто, или слично бирачко тело.

„Та политичка штета је још видљивија после изласка ПУПС из коалиције са СПС и ЈС. Која год одлука да буде, она ће зависити од процене СНС. Међутим, СПС истовремено има и јасне политичке користи од учешћа у власти и очито је да то код њих односи превагу у односу на штету која настаје. Оно што се често заборавља: да би СПС драматично изгубио подршку није довољно да они евентуално донесу погрешну одлуку,већ је неопходно да постоји странка која може да „преузме“ њихове бираче. До сада се опозиција није показала способном за тако нешто и СПС и даље има луксуз да не излази самостално на изборе“, напомиње саговорник Данаса.

Он истовремено тврди да је СНС прагматична политичка странка и она неће искључити никога из могуће коалиције, па ни СПС и то из два разлога.

„Прво, СПС је друга по снази странка, инфраструктурна стабилна и с јаким лидером и може да буде од користи за свеукупан изборни резултат. Друго, СНС неће да дозволи да СПС постане опозиција или сарадник неке друге политичке странке. Укратко, СНС не жели да ризикује ништа нити да остави могућност да бирачи препознају слабост или поделу. СНС инсистира на једном гласу, не на фрагментацији која више карактерише опозицију“, закључује директор ЦЕСИД-а.

(Данас)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]