четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Чекајући Тениса прошло шест година - од велике инвестиције немачког произвођача свиња заживели само судски поступци
Хроника

Данас: Чекајући Тениса прошло шест година - од велике инвестиције немачког произвођача свиња заживели само судски поступци

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2020.

 Пуних шест година је прошло од када је Александар Вучић био гост власнику једне од највећих месних индустрија на свету Клеменсу Тенису у Немачкој, а више од четири како је најавио велику инвестицију Тениса у нашу земљу.

Фебруара 2016. Вучић је за јун те године најавио потписивање уговора са Тенисом и инвестицију вредну 300 милиона евра, која је подразумевала отварање пет фарми у Банату и у једном тренутку производњу четири милиона свиња.

Међутим, уговор који је био спреман за потписивање пре три године никада није потписан, а оправдање да немачки гигант не долази у Србију због афричке куге свиња пре две године у домаћој стручној јавности описан је као слаб изговор.

Како време пролази, све је извесније да Тенис неће ни доћи у Србију, а агроекономски аналитичар и новинар Бранислав Гулан каже да је то све била политика, те да је Тенис мислио да ће из Србије свињско месо и товљенике моћи бесцарински да извози у Русију.

„Тенис је мислио је да ће моћи бесцарински да извози свињско месо у Русију, али је касно сазнао да то не може да ради због обавезне вакцинације. Тек је 15. децембра прошле године укинута обавезна вакцинација против свињске куге, а да би месо могло да се извози познато је да је потребно да прође три године од тада, како би се обновио сточни фонд“, истиче Гулан и каже да не зна да ли је то пропуст Тениса и његовог тима, или му наши то нису рекли, али је чињеница да се од тог пројекта одустало.

Једино конкретно што данас подсећа да је Тенис требало да дође у Србију јесте пољопривредно земљиште у Војводини које је резервисано између осталих и за немачког инвеститора, а које Покрајински секретаријат издаје у закуп.

Држава је пре две године због Тениса, што је такође засметало пољопривредницима у Војводини, мењала и Закон о пољопривредном земљишту како би странцима омогућили да без тендера уђу у закуп 30 одсто земљишта у атару сваке општине.

Савез удружења пољопривредника Баната је пре две године покренуо и спор пред Управним судом у Новом Саду због доделе државног пољопривредног земљишта Тенису, и добио га, али се Секретаријат оглушио на захтеве Суда, који је утврдио да улагачи нису испуњавали услове постављене законом и уредбама о издавању државних њива у дугорочни закуп.

Иако су добили први спор пред Управним судом на основу чињеница да инвеститори не испуњавају референце које је прописало Министарство пољопривреде и Закон о пољопривредном земљишту, Гулан каже да је Покрајински секретаријат поново донео исту одлуку иако код инвеститора није било никаквих промена јер они и даље немају потребне референце и не задовољавају услове.

Паори, напомиње он, и на другом суђењу, на ком је једно од рочишта одржано јуче, очекују пресуду у њихову корист и надају се поништењу одлуке да се државно пољопривредно земљиште да у закуп на 30 година Тенису и Фуд планету.

Најављујући потписивање уговора са Тенисом за јун 2016. Вучић је рекао да би немачки инвеститор „у почетку производио 700.000 до 800.000 свиња, а наредних година дошли би до цифре од четири милиона“.

Вучић је говорио и о улагању од 300 милиона евра, међутим, према уговору који је Данас имао на увид још пре три године а који никада према речима званичника није потписан, инвеститор Тенис и Република Србија обавезали су се на сарадњу, а планирана инвестиција је 100 милиона евра.

Тим уговором Тенису је била одобрена инвестиција која „подразумева пројектовање, изградњу и управљање са пет свињских фарми где ће свака имати 70.000 свиња са најмање 2.500 крмача по фарми годишње (укупно 350.000 свиња на свих пет фарми)“.

У овом уговору било је наведено и пет локација, али и датум почетка закупа за сваку од њих.

Тако је почетак закупа за земљиште у Зрењанину био планирана најпре за новембар 2017, за Кикинду за новембар 2018, закуп земљишта у Сечњу за новембар 2019, Вршца у новембру 2020. и на крају Пландиште, где је план био да се у закуп новембра 2021.

Пре две године у ово време Тенис је још једном померио рокове за долазак у Србију, а тада су из Министарства пољопривреде Данасу објаснили да је Комисија за давање сагласности за инвестиционе планове дала предлог за одлагање инвестиције и то на молбу немачке компаније.

Разлог за одлагање инвестиције до даљег је, како су нагласили у Министарству, појава болести афричке куге свиња у региону, због које се „чини да је ризик таквих инвестиција вишеструко увећан“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер