четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: После избора – ЛДП у влади, Вук Јеремић вишак?
Хроника

Данас: После избора – ЛДП у влади, Вук Јеремић вишак?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2012.

Београд - Вук Јеремић, већ пету годину контроверзни шеф српске дипломатије, није политичар без будућности и око њега ће се тек ломити копља у предизборној кампањи, а поготово приликом формирања будуће владе.

ЛДП већ сада поручује да не би делила власт са ДС уколико би у њој био присутан и Јеремић, док у напредњачкој коалицији прижељкују његов коначан разлаз с Тадићем. Штавише, Велимир Илић тврди да су врата Нове Србије за Вука Јеремића широм отворена. За разговор за Данас о позицији министра спољних послова и неуспешног кандидата за потпредседника ДС у контексту предизборне кампање и ситуације после избора јуче у ДС и СПС нису били расположени.

Бојан Ђурић, посланик ЛДП, каже за наш лист да ће у новој влади Србије морати да се води нова политика, за шта либерал-демократе траже подршку грађана. „Више се не сме потпаљивати земља и губити време понављањем апсурдних фраза о истовременој борби за Косово и Резолуцију 1244, што је опасна теза која везује руке Србији. Јеремић свакако није креатор државне политике и најодговорнији за ситуацију, али он то са стране користи да агресивно себи даје на значају. Када политика буде промењена, а то је неминован део преокрета који Србију чека, Јеремић ће природно постати вишак“, наводи Бојан Ђурић.

Велимир Илић, лидер Нове Србије, слаже се са Ђурићем да лутања у спољној политици нису искључиво Јеремићева заслуга. „Па, да је другачије, он би одавно био смењен са места шефа дипломатије. Има Јеремић добар рејтинг међу бирачима и због тога је и даље важан шраф у доношењу спољнополитичких одлука и њиховом спровођењу. Ипак, ма колико био важан ДС-у у изборној кампањи, нисам баш сигуран да ће га Тадић поново кандидовати за шефа дипломатије“, објашњава Илић.

Наш саговорник истиче да би Вука Јеремића радо видео у својој Новој Србији. „Вук је мој земљак. Његов отац Мишко мој је другар. Одрасли смо заједно, знамо се годинама, па самим тим и Вука знам још од када је био клинац. Жао ми је што је залутао у ДС, где нема баш неки нарочити углед и изложен је непрекидним критикама не само од Ђиласа. На пример, недавно смо га на скупштинском Одбору за спољне послове бранили од Мићуновића“, наводи Велимир Илић, један од лидера напредњачке коалиције.

Политички аналитичари искључују могућност Јеремићевог евентуалног (постизборног) преласка у Српску напредну странку, иако су му и из тог правца не једном „намигивали“. Истичу да напредњаци његовим преласком не би много добили, будући да се у јавности и даље идентификује с Тадићем. Како незванично кажу, Јеремићев евентуални прелазак отворио би несугласице међу самим напредњацима, јер би он то условио неким изузетно високим положајем.

Драган Тодоровић, потпредседник СРС, не верује да ће Јеремић у догледној будућности напустити ДС, али и да се то деси, не жели га међу радикалима.

„Искуства показују да виђенији политичар никада не доноси крупније поене странци у коју је прешао. Грађани не знају када је он лагао - да ли када је био у претходној странци или када је дошао у нову“, упозорава Тодоровић. Он истовремено оцењује да су многи сукоби око Јеремића маркетиншки фингирани и да је он само извођач Тадићеве спољне политике, па је бесмислено говорити о његовим политичким солирањима.

Милош Алигрудић, потпредседник ДСС, такође сматра да је Јеремић водио спољну политику председника Бориса Тадића, коју ДСС оцењује као погубну за економске и друштвене прилике у земљи.

„Немамо никакав доказ о томе како би се Јеремић понашао у другачијим околностима. ДСС већ има људе који би могли да буду будући министри спољних послова и не размишљамо о њему као неком ко би био погодан за то место у новој влади“, каже Алигрудић.

Упитан да ли би Јеремић својим рејтингом у јавности могао да буде користан новој влади, Алигрудић каже да он нема довољан рејтинг у сопственој странци, а да не зна колику подршку има међу бирачима.

Миодраг Радојевић, сарадник Института за политичке студије, за Данас оцењује да Јеремићева улога у изборној кампањи ДС неће зависити само од његовог личног рејтинга, већ и од одлуке ЕУ о статусу кандидата. „У случају позитивне одлуке, претпоставка је да би Јеремић био више заступљен. Ако одлука буде негативна, неће бити превише експониран, јер је персонификација спољне политике Србије“, каже Радојевић.

Наш саговорник као посебну занимљиву наводи несразмеру између популарности Вука Јеремића у широј јавности и његовог тренутног положаја у ДС, где није члан највиших органа странке. Упитан може ли он остати на месту министра и у евентуалној наредној влади ДС, Радојевић одговара констатацијом да је у српској политици све могуће.

„Очигледно је да је Јеремић и даље Тадићев човек од поверења. Његов одлазак из странке би значио да се Тадић одриче косовске политике, а допринео би и да ДС изгуби одређени проценат подршке бирача који су националније опредељени“, сматра Радојевић.

На питање која би странка била заинтересована за Вука Јеремића у случају његовог одласка из ДС, наш саговорник наводи да он није политичар без будућности, иако је за сада избачен из колосека у тихој борби демократа за моћ.

„Вук Јеремић би био многима занимљив, и то не само опозицији. То су оне странке које нису превише еврооптимистичне. Препоручују га лични квалитети, младост, енергичност. Има и особину која се некада негативно, а некада позитивно доживљава - за српске прилике необично је директан у комуникацији с међународним званичницима. С тим у вези, понекада је нетактичан и није омиљен у добром делу дипломатске међународне заједнице, код неких опозиционих партија, али и у делу врха странке којој припада“, закључује Миодраг Радојевић.

Мирјана Р. Миленковић, Лидија Валтнер

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер