четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Представник СПЦ у београдском преговарачком тиму
Хроника

Данас: Представник СПЦ у београдском преговарачком тиму

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јул 2011.

Београд - Београдски преговарачки тим ће у наставку преговора с Приштином, данас у Бриселу, упозорити ЕУ и приштинску страну да недавни посредни покушај да се српска културна баштина на КиМ на Унесковој листи светске културне баштине преименује у косовску нема смисла пред почетак скорашњих разговора две стране о овој теми, незванично је речено Данасу у државном врху Србије.

Аргумент српске стране је и то што на КиМ постоји 1.500 споменика културе у власништву СПЦ, који по свом значају припадају целом свету.

За сада нема званичне потврде да ли ће српска културна баштина на КиМ доћи на дневни ред бриселских преговора током јула или на јесен. Како Данас незванично сазнаје, СПЦ ни Београд ни Приштина нису консултовали, нити контактирали у вези с последњим споровима у Унеску. Ипак, Црква ће на преговорима о културној баштини бити заступљена у београдском тиму, а њен представник ће бити из Епархије рашко-призренске, сазнаје наш лист из извора у државном врху.

Званични Београд за сада не жели да коментарише како ће се у случају поделе КиМ, за коју се јавно залажу поједини високи српски државни званичници, решити питање културне баштине, која ће се углавном наћи јужно од могуће линије „разграничења“ (најчешће се помиње река Ибар), укључујући и споменике на Унесковој листи светске баштине. У високим политичким круговима, као могуће решење за случај поделе помиње се екстериторијалност српске баштине у јужном делу КиМ.

- Покушај званичне Приштине да преузме и отме српску баштину је на штету, пре свега, албанског народа, јер се на КМ добро зна шта је чије. У ово доба комуникације не може се на превару узети туђе. Приштина жели да склони Србију с Унескове листе, да се на на њој напише да је то косовска културна баштина, како би после на сва звона рекламирала како је Влада Косова рестаурисала неколико цркава које су уништене у мартовском погрому 2004 - изјавио је за Данас Миливоје Михајловић, директор Канцеларије за сарадњу с медијима Владе Србије.

Игуман Високих Дечана архимандрит Сава (Јањић), први човек Информативне службе ЕРП, упозорава да би овај „несрећан покушај да се културна баштина злоупотреби ради политичких циљева могао да доведе у питање досад успешну сарадњу СПЦ и Унеска“. Према његовим речима „Црква је изненађена и забринута због иницијативе да се српска културна баштина преименује у косовску, поготово што је то у супротности са до сада преовлађујућим међународним ставом да се о њој говори као о српској православној баштини на Косову, која мора да сачува свој идентитет и самосталност“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер