Početna strana > Hronika > Danas: SAD očekuju da se Srbija predomisli u vezi sa rezolucijom o Kosovu
Hronika

Danas: SAD očekuju da se Srbija predomisli u vezi sa rezolucijom o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 26. avgust 2010.

Srbija i Kosovo, posle mišljenja Međunarodnog suda pravde, treba da se fokusiraju na članstvo u EU, poruka je američke ambasade u Beograd.

Beograd - Sjedinjene Države se i dalje nadaju da će Srbija i njeni zapadni partneri u narednim nedeljama pronaći konstruktivno rešenje za predlog rezolucije u Generalnoj skupštini UN. Beograd je, podnoseći rezoluciju bez adekvatnih konsultacija, propustio šansu da demonstrira iskrenu privrženost dijalogu i partnerstvu, rečeno je Danasu u Ambasadi SAD u Srbiji.

"Verujemo da bilo koji odgovor na mišljenje Međunarodnog suda pravde treba da se fokusira na kretanje Kosova i Srbije unapred, na način koji će im pomoći da dostignu svoj zajednički cilj članstva u EU, a da istovremenoá preduzimaju korake ka rešavanju praktičnih pitanja, kako bi se poboljšao život ljudi u obe zemlje, umesto da se ponovo razgovora o pitanjima koja su već rešena", generalni je stav SAD prema srpskoj rezoluciji, kojom se poziva na "dijalog o svim otvorenim pitanjima" i izražava protivljenje jednostrano proglašenoj nezavisnosti.

Odgovarajući na pitanje o načinu na koji je Beograd podneo rezoluciju u GS UN i da li se pri tom konsultovao s Vašingtonom, u Kancelariji za odnose s javnošću Ambasade napominju da "kada su građani Srbije glasali 2008. za evropsku budućnost, glasali su da postanu članovi organizacija u kojima su komunikacija, konsultacije i pregovori načini zaádonošenje odluka".

"Svesni smo da Srbija i SAD imaju različite stavove o Kosovu, ali nedostatak adekvatnog procesa konsultovanja kojim bi se postigao konsenzus o nacrtu teksta je, nažalost, predstavlja propuštenu priliku da se demonstrira iskrena privrženost dijalogu, partnerstvu i građenju poverenja koje je tako značajno za današnju diplomatiju", napominju u američkoj Ambasadi.

Na pitanje mogu li Beograd i zemlje Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija) pronaći kompromis po pitanju rezolucije pre zasedanja Generalne skupštine, u Ambasadi ističu da se Amerika "i dalje nada da će se u narednim nedeljama pronaći konstruktivno rešenje koje vodi za napretku".

Danasovi sagovornici navode da SAD održavaju redovne kontakte sa srpskim zvaničnicima, vezi sa ovim, kao i o mnogim drugim pitanjima i ponavljaju da Vašington nije podneo svoju "kontrarezoluciju", kako su ove sedmice izvestili pojedini beogradski mediji.

Upitani kako će se SAD izjasniti u GS UN ukoliko ipak ne dođe do dogovora u vezi s postojećim tekstom srpske rezolucije, u Ambasadi naglašavaju da Amerika ne može da podrži taj dokument "u obliku u kojem je podnet", ali da i dalje pruža "snažnu podršku naporima Srbije ka integraciji u EU i njenoj želji usmerenoj ka regionalnoj stabilnosti i održavanju dobrosusedskih odnosa".á

"SAD i Srbija imaju mnogo zajedničkih interesa i odličnu bilateralnu saradnju u različitim oblastima, što je sve od velike važnosti i za jednu i za drugu državu i za čitav region Zapadnog Balkana. Poštujemo napore predsednika Tadića i Vlade Srbije koje ulažu kako bi obezbedili da se demokratska, miroljubiva i uspešna Srbija u potpunosti integriše u evroatlantske institucije, i nastavićemo zajedničku saradnju na tim osnovama.áSAD pružaju snažnu podršku Srbiji i Kosovu u njihovim ambicijama ka pridruženju EU, i to ćemo i ubuduće činiti.áŽelimo uspešnu Srbiju, i posvećeni smo saradnji sa svim stranama kako bismo unapredili napore svih zemalja i naroda Zapadnog Balkana da ostvare svoju zajedničku budućnost u okviru Evrope", odgovor je Kancelarije za odnose s javnošću Ambasade SAD na pitanje kako će na odnose Vašingtona i Beograda uticati ukoliko Srbija ne odustane od predloženog teksta rezolucije.

(Danas)