четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: ССП, ДС и ПСГ траже формирање посебног министарства које би се бавило изборима
Хроника

Данас: ССП, ДС и ПСГ траже формирање посебног министарства које би се бавило изборима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јануар 2021.

Странка слободе и правде, Демократска странка и Покрет слободних грађана залажу се за оснивање посебног министарства које би се бавило изборима, сазнаје Данас незванично.

Наши извори тврде да је такав захтев наведен у заједничком документу трију странака о учешћу у међустраначком дијалогу о унапређењу изборних услова, који би требало да се води под окриљем Европског парламента.

Како сазнајемо, наведене опозиционе партије траже да то министарство чине нестраначке личности, како би наредни избори били фер и поштени.

У том контексту, тврди да се да ССП, ДС и ПСГ предлажу да се именује званичник, у оквиру посебног министарства за изборе, који би постарао да буде спречен притисак на запослене у јавној управи и предузећима да гласају за владајућу странку. (Реч је о такозваним „капиларним гласовима“ где су запослени условљени радним местом и продужењем уговора тиме да набаве и донесу одређен број капиларних гласова за владајућу партију и њеног лидера.)

Остали захтеви односе се на професионализацију изборне администрације, те забрану функционерске кампање (коришћења државних ресурса у страначке сврхе), о чему је наш лист већ писао, али и на „отварање“ медија за критичаре власти.

Спекулише се да три поменуте странке траже да се измени уређивачка политика информативних емисија јавног сервиса, те да се уведе ново, независно тело за надзор медија, које би заменило Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ), које се сматра некредибилним у очима опозиције.

То ново тело могла би да именује Народна скупштина.

Такође, извори Данаса тврде и да се не одустаје од захтева за раздвајање наредних парламентарних од председничких избора.

Документ са захтевима трију странака у вези са разговорима власти и опозиције послат је државним званичницима, осталим опозиционарима, али и европосланицима.

Како незванично сазнајемо у Бриселу, још није познато када ће бити обављен нови телефонски разговор председника српског парламента Ивице Дачића и шефа Спољнополитичког одбора ЕП Дејвида Мекалистера, на тему међустраначког дијалога у Србији.

Тања Фајон, шефица Делегације ЕП за односе са Србијом, изјавила је ТВ Н1: „Очекујем следеће недеље нови разговор Ивице Дачића и Дејвида Мекалистера, ми паралелно разговарамо у Европском парламенту и разматрамо следеће кораке. Интерес је да дијалог почне што пре, треба да радимо на реформама, Србија није отворила ниједно поглавље, морамо да поспешимо процес. Дијалог је битан и надам се оптимситичном почетку године“, навела је Фајон, за коју се очекује да ће поново бити посредница у међустраначком дијалогу у нашој држави, уз Владимира Билчика, известиоца ЕП за Србију.

Мада главне посланичке групе у ЕП (Европска народна странка, социјалисти и демократе, либерали и Зелени) не крију да желе да се дискусије о изборним условима у Србије што пре почну, дипломатски извори Данаса из ЕУ тврде да „никакав оквиран рок још није поменут“, као и да би ти разговори „у најбољем случају могли да почну у марту, након што буде изгласана коначна верзија Извештаја Владимира Билчика о ситуацији у Србији“.

Документи у припреми

На свом документу, који се очекује до краја месеца, ради и Скупштина слободне Србије, уз помоћ Народне странке и Двери. Услове, базиране на мерама које предлаже ЦРТА, најавила је и група партија и покрета којој су СДС, Нова странка, ДСС, Иницијатива Не давимо Београд, Зелена странка, удружење 1 од 5 милиона, Марко Бастаћ испред КЛИП-а, Локални фронт… Како је крајем децембра саопштила ова група, на онлајн састанку подржана су следећа начела: „За поштене изборе неопходна је равноправност учесника у кампањи, за поштене изборе неопходна је равномерна медијска заступљеност, за слободне изборе неопходно је да постоји слобода избора и једнако бирачко право, за слободне изборе неопходно је да изборна права буду заштићена, за интегритет изборног процеса кључна је улога изборне администрације.“

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер