Хроника

Данас: Шта се зна о Синофармовој вакцини која је у милион доза стигла у Србију?

Штампа
уторак, 19. јануар 2021.

 Милион доза кинеске вакцине произвођача Синофарм, чији је назив ББИБП-ЦорВ, стигло је у Србију током викенда, а употреба ове вакцине према речима званичника могла би ускоро да почне.

Оно што је за сада познато о кинеској вакцини, јесте да је њена ефикасност око 80 одсто, што је податак који је изнео произвођач у саопштењу, да још увек нису публиковани подаци из фазе три клиничког испитивања, као и да је масовна употреба овог цепива почела између осталог и у Уједињеним Арапским Емиратима, те да би цена ББИБП-ЦорВ могла бити око 144 долара за две дозе.

Шта знамо о кинеској вакцини до сада?

Синофарм вакцина, која се често назива и традиционалном вакцином пошто је заснована на добро познатој технологији, и која се даје у две дозе на 28 дана, функционише тако што се особи даје умртвљени вирус против кога се организам бори и ствара имуни одговор. Синофарм је крајем прошле године саопштио да је њихова вакцина ефикасна 79.3 одсто, на основу података из фазе три клиничког испитивања.

Резултати фазе три још увек нису објављени ни у једном научном часопису, међутим како су казали из Синофарма, фаза три обухватила је преко 60.000 особа а подаци из овог испитивања биће објављени у релевантним стручним публикацијама у Кини и иностранству.

Након тога ово цепиво добило је и дозволу за употребу у Кини.

Међутим и пре ове дозволе, по хитном одобрењу, Синофармова вакцина је употребљавана у овој земљи, и до краја 2020. године њоме је вакцинисано преко 4, 5 милиона особа, што је податак који је изнео заменик министра Националне здравствене комисије.

Међу онима који су примили вакцину, мање од 0,1 одсто је имало благу температуру а двоје на милион вакцинисаних имало је „релативно озбиљне нежељене реакције“ попут алергија, пренео ЦНН изјаву кинеског званичника.

Резултати фазе И-ИИ клиничког испитивања Синофарм вакцине претходно су објављени у Лансету. Ове две фазе обухватиле су 600 испитаника, старијих од 18 година, који нису имали хроничне болести.

Међу нежељеним реакцијама није утврђен ниједан озбиљни нежељени догађај, а друге реакције које су примећене у највећем броју су температура и бол на месту убода.

Поред Кине, Синофармова вакцина у употреби је у Уједињеним Арапским Емиратима, Бахреину и Египту, док су клиничка испитивања спровођена у Аргентини, Мароку, Перуу, УАЕ. Клиничко истраживање у Емиратима почело је у септембру, обухвативши 31.000 волонтера између 18 И 60 година који су примили две дозе вакцине у размаку од 28 дана.

Званичници УАЕ саопштили су међурезултате фазе три испитивања почетком децембра, рекавши да анализа показује да нема „значајних разлога за бригу о безбедности вакцине“, као и да је ефикасна 86 одсто.

Према писању медија ову вакцину примио је владар Дубаија Шеик Мухамед бин Рашид Ал Мактум, а председник Србије Александар Вучић, казао је да је за њега то био важан податак који доказује колико је вакцина квалитетна.

Председник Србије такође је рекао за Синофармову вакцину да је „изузетног квалитета и вероватно најскупља“, те да је у у писму молио председника Си Ђинпинга да вакцина буде нешто јефтинија.

Званичних информација о цени вакцине нема. Међутим како је у августу пренела агенција АП, две дозе ове вакцине требало би да коштају мање од „144 долара“, како је то казао представник Синофарма.

Ова цена значајно је већа у поређењу са ценама осталих вакцина за две дозе – Астразенека (осам долара), Спутњик В (двадесет), Фајзер-Бајонтек (40), Модерна (65).

Из Синофарма је речено да током 2021. могу да произведу милијарду доза.

Сертификација при крају

Павле Зелић из АЛИМС-а казао је јуче да је АЛИМС при крају поступка за сертификовање кинеске вакцине. „Буквално су сада сати у питању. При крају смо поступка за Синофарм, али се паралелно завршавају поступци и за друге вакцине“, рекао је Зелић за ТВ Прва. На питање новинара да ли то значи да ће кинеска вакцина бити одобрена до краја дана и од сутра бити спремна за употребу Зелић, је рекао да се нада да ће бити тако.

„Синовак“ недовољно ефикасна?

Поред Синофармове вакцине, пажњу јавности привукла је и вакцина коју производи Синовак а која има назив ЦоронаВац. За ову вакцину су из Бразила су стигли подаци да је ефикасна тек 50 одсто, што је проценат који је знатно мањи од првобитно саопштеног. Ова вакцина није у понуди у Србији нити је до сада речено да је преговарано о њеној набавци.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]