четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Трампова администрација жели да постигне споразум о Косову пре председничких избора у новембру 2020. године
Хроника

Данас: Трампова администрација жели да постигне споразум о Косову пре председничких избора у новембру 2020. године

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. август 2019.

 Трампова администрација несумњиво жели да се постигне коначни споразум о Косову пре америчких председничких избора у новембру 2020. године, јер би то био „огроман плус“ за Трампову кампању, али за његову позицију било би још боље да то буде учињено непосредно пре избора, а не у јуну, када ће се на то и заборавити.

У Србији ће се тек крајем маја или почетком јуна следеће године формирати нова влада, после избора, па ни званични Београд неће бити спреман за прихватање споразума у том периоду, кажу за Данас незванично поједини представници дипломатских кругова, коментаришући тврдње појединих медија да је план америчке администрације да споразум Београда и Приштине буде потписан до лета наредне године.

Наши извори, такође, оцењују да не звуче реално медијски наводи да би две стране могле поново да седну за преговарачки сто већ половином септембра, и напомињу да је извеснија могућност да то буде учињено у касну јесен или почетком зиме.

„Нереално је да разговори између Београда и Приштине буду настављени половином септембра, јер ће парламентарни избори на Косову бити одржани крајем септембра или почетком октобра. Мораће да се сачека на избор нове косовске владе, како би Приштина формирала преговарачки тим, а то не може да се деси пре новембра или децембра“, објашњавају дипломате. Подсетимо, председник Србије Александар Вучић је након сусрета са америчким државним секретаром Мајком Помпеом казао да дијалог о Косову може „у најбољем случају“ да буде настављен у децембру.

Саговорници Данаса напомињу да САД „јесу заокупљене Северном Корејом, Ираном и Венецуелом, али ће наредних месеци Косово бити више у фокусу њиховог интересовања“.

– ЕУ није имала капацитета да успешно оконча преговоре Београда и Приштине, а Трамп је коначно стабилизовао свој спољнополитички тим којег су претходно потресале сталне кадровске промене. Тачно је да САД траже од косовске владе да укине таксе на робу из Србије, али, истовремено, захтевају да Србија не блокира пријем Косова у међународне организације и инсистирају на томе да Србија призна косовску независност. Крајњи циљ Америке јесте да се сузбије утицај Русије у Србији и на Балкану и да све земље Западног Балкана уђу у НАТО и касније у ЕУ, указују дипломате.

Грегори Рејмонд, професор међународних односа на Универзитету Бојси у Ајдаху, наводи за Данас да је дијалог Београда и Приштине „веома важан за Сједињене Државе“ због „стабилизације овог региона, али тешко је замислити како ће преговори бити настављени док су на снази косовске таксе“.

– Састанак српског председника са америчким државним секретаром изнова је нагласио да Вашингтон верује да таксе морају да буду укинуте, а дијалог настављен. Званичници у Приштини би већ требало да буду свесни таквог америчког става, па је тешко рећи да ли ће променити мишљење након новог позива САД да укину таксе. Ипак, састанак Вучића и Помпеа и јавне поруке које је послао државни секретар могу да имају утицаја на Приштину уколико су координирани са приватним разговорима Вашингтона и Приштине, констатује Рејмонд.

Елиминација „руских људи“ из Владе и служби

САД ће учинити све да се из Владе и врха служби безбедности после следећих избора у Србији елиминишу „руски људи“, тврде дипломатски извори Данаса. Како сазнајемо, представници САД указују челним људима Србије на потребу да крену путем Румуније, чији се председник Клаус Јоханис већ два пута званично срео са Трампом, а Вашингтон планира велике инвестиције у ову балканску земљу и укидање виза за њене држављане.

„С друге стране, Румунија није дозволила да руска оклопна возила буду транспортована у Србију преко њене територије и противи се изградњи Северног тока два, што је кључни руски пројекат, према мишљењу званичног Вашингтона, за довођење неких земаља ЕУ у енергетску зависност од Русије“, објашњавају дипломате.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер