среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: У буџету САД за 2012. највише средстава за Косово и БиХ
Хроника

Данас: У буџету САД за 2012. највише средстава за Косово и БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јул 2011.

Вашингтон, Београд - Према предлогу буџета САД за 2012, највећу америчку помоћ на Западном Балкану у наредној години добиће Косово и Босна и Херцеговине, док је Србија на трећем месту. Иза су Албанија, Македонија и Црна Гора, а на последњем месту је Хрватска. Чини се да Америка верује да Хрватској обилне донације више нису ни потребне, с обзиром на то да је сматра за „предводника стабилности у региону Југоисточне Европе“.

Србија је једина земља Западног Балкана у вези са којом се не помињу „евроатлантске интеграције“ и улазак у НАТО, већ само „европска интеграција“ и ЕУ. Стејт департмент, у образложењу предлога буџета за 2012. који је упућен Конгресу, упозорава да је највећи проблем који мучи Србију - корупција.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: Како је Стејт департмент навео у предлогу буџета за 2012. упућеном Конгресу, суштински је важности за стабилност Балкана да БиХ буде демократска, економски здрава и безбедна земља, која се креће према пуној интеграцији у евроатлантске структуре. Стејт департмент истиче да је БиХ, 16 година после Дејтона, „етнички распарчана, дисфункционална и рањива“, као и да заостаје за осталим балканским земљама у кретању ка чланству у ЕУ и примењивању економских и политичких реформи.

Снажна финансијска помоћ и континуирани активни ангажман Америке биће пресудан за напредак Босне, став је Стејт департмента. САД имају за циљ да помогну БиХ у спровођењу реформи неопходних за улазак у ЕУ и НАТО, као и да се унутар земље изгради толерантна, мултиетничка демократија у којој су заштићена права свих грађана.

Занимљиво је да предлог буџета за 2012. предвиђа већа средства за БиХ у односу на 2010. годину (50 према 42,8 милиона долара), мада за три милиона мања у односу на текућу 2011. Највише новца отићи ће за програме мира и безбедности (24 милиона) и демократије, људских права и управљања (17), док је за економски развој издвојено 8,7 милиона долара.

ЦРНА ГОРА: Циљ помоћи САД јесте да се помогне Црној Гори да оснажи своје демократске институције, настави да доприноси стабилности Балкана и успешно напредује у евроатлантским интеграцијама. Приоритети за 2012, за коју је намењено 6,3 милиона долара, су наставак реформе сектора безбедности, подршка демократским институцијама и смањење корупције.

Америка ће наредне буџетске године малтене преполовити своје фондове за Црну Гору у поређењу с текућом 2011, у којој је издвојила више од 11 милиона долара.

ХРВАТСКА: Став америчке владе је да је Хрватска снажан партнер САД и предводник стабилности у региону Југоисточне Европе. Највиши приоритет САД у вези с овом земљом јесте снажење њених капацитета за чланство у НАТО и учешће у операцијама те коалиције. Такође, амерички програми имају за циљ унапређење војних капацитета Хрватске како би могла да појача своје учешће у међународним снагама у Авганистану и другим мисијама широм света.

С обзиром на овако наведене приоритете, није чудно да је комплетна помоћ САД за Хрватску од 4,9 милиона долара намењена за програме мира и безбедности. Ова сума је за 1,5 милиона мања него у буџетској 2011, али је за милион већа него у 2010. години.

КОСОВО: „Успех Косова као независне, мултиетничке и демократске државе од највеће је важности за безбедност и стабилност Балкана, региона чији је мирољубиви развој виталан за стратешки циљ Сједињених Држава да Европа буде целовита, слободна и у миру“, истиче Стејт департмент у образложењу буџета за 2012. упућеном Конгресу.

Приоритети америчке помоћи на Косову су, како се наводи: изградња институција косовске владе и друштва; Косово као дом за људе из свих заједница, који учествују у процесу стварања најновије демократске земље у Европи; наставак развоја економије, како би сви грађани имали користи од напретка; чврсто утемељење друштва и власти у владавини права; цементирање прогреса у свим поменутим областима кроз остварење евроатлантске будућности Косова.

Косово, са планираних 65,7 милиона долара у 2012, остаје највећи прималац америчке помоћи на Западном Балкану. Међутим, то је драстично смањење у односу на 2010, када је из Вашингтона пут Приштине отишло више од 99 милиона, а тренд смањења почео је текуће 2011, за коју је Косову намењено 85 милиона долара.

СРБИЈА: У потпуности демократска, стабилна и напредна Србија, интегрисана у ЕУ и „остале међународне институције“, кључан је спољнополитички интерес САД у региону, став је америчке владе.

Међутим, како се упозорава у предлогу буџета за 2012, препреке за остварење тих циљева у Србији налазе се у бројним областима - земља би требало да искаже већу посвећеност људским правима и примени демократских реформи, да се снажније бори против економског криминала, да решава проблем регионалних неравнотежа (посебно на југу и југоистоку) и да створи услове за подршку свеобухватном економски раст.

Велики проблем у Србији је корупција, истиче Стејт департмент. Корупција подрива владавину права, успорава економски развој, смањује поверење инвеститора и уопште стране инвестиције, а захваљујући њој ниско је поверење јавности у јавне институције.

Америка намерава да у 2012. Србију помогне са 39,1 милиона долара. Она на Западном Балкану остаје трећи највећи прималац америчке помоћи, која ће ипак бити знатно мања него 2011. (52,6 милиона) и 2010. (51,6 милиона). Највише је намењено програмима демократије, људских права и управљања - 18,4 милиона долара; затим економском развоју - 13,7 милиона и на крају програмима реформе и јачања безбедности - 6,9 милиона долара. Овде је посебно занимљиво да ће САД за потребе цивилног друштва у Србији у 2012. дати равно девет милиона долара, значи два више него за српску војску и полицију.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер