петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Здравко Понош као председнички кандидат тренутно најбољи избор опозиције
Хроника

Данас: Здравко Понош као председнички кандидат тренутно најбољи избор опозиције

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2022.

Генерал Здравко Понош као потенцијални председнички кандидат тренутно је најбоље име које опозиција може да понуди од страначких личности, а прелиминарна мерења његовог рејтинга показују да би могао да оствари и бољи резултат него Саша Јанковић у председничкој трци 2017. године, сазнаје Данас незванично у једној од агенција које се баве истраживањима јавног мњења.

Међу бројним предлозима и спекулацијама који су се у претходних пар месеци појавили о томе ко би могао бити председнички кандидат опозиције, претходних дана поново се у оптицај вратило име Здравка Поноша, бившег начелника Генералштаба Војске Србије, некадашњег помоћника министра спољних послова и бившег потпредседника, а још увек члана Народне странке.

Занимљиво и збуњујуће за јавност ових дана било је то што је предлог – да Понош поведе опозицију на председничке изборе у априлу ове године – дошао од Странке слободе и правде коју предводи Драган Ђилас, а не од Народне странке Вука Јеремића у којој је Понош био политички активан последњих година.

Најпре је председник НС Вук Јеремић изнео став да је први избор те партије за председничког кандидата потпредседник његове странке Мирослав Алексић. Убрзо након тога, лидер ССП Драган Ђилас је на седници Главног одбора своје странке предложио да Здравко Понош буде кандидат опозиције у трци за председника. Након тога, НС је саопштила да су за овај предлог чули из медија и да је договорено наручивање два стручна и независна истраживања јавног мњења која би помогла у прављењу најбољег избора, а која би коалиција требало да размотри у уторак 25. јануара.

Према сазнањима Данаса, управо су ова истраживања и показала да је, међу страначким личностима чији су рејтинзи мерени – Здравко Понош најбоље име које опозиција тренутно може да понуди.

– Понош је један солидан и стабилан кандидат, он иза себе нема корупционашких афера, важи за сталоженог човека а најбоље га описује реч – војник. То је оно што би и народ, односно гласачи могли да цене, јер годинама уназад истраживања показују да су институције у које грађани имају највише поверења – војска и црква. Само је питање да ли ће опозиција то знати да искористи у кампањи – наводе наши извори.

Такође, као једна од предности кандидатуре Поноша, у односу на рецимо Дејана Шошкића, професора Економског факултета који се недавно помињао као нестраначка личност која фигурира за ову улогу, јесте у томе што Понош има већу препознатљивост у широј јавности.

– Шошкић можда има неке боље адуте, али Понош је препознатљивији. Понош боље стоји у неким аспектима истраживања и од Бориса Тадића, бившег председника Србије а има и значајно боље резултате него Саша Јанковић, који је на председничким изборима 2017. године као нестраначка личност био други по броју гласова – наводе незванично из једне од истраживачких агенција.

Понош свакако има боље резултате рејтинга него потпредседник НС Мирослав Алексић, за кога се сматра да не би могао да освоји довољан број гласова у Београду, који опозиција гледа као главно упориште својих гласача, јер је Алексић родом из Трстеника.

С обзиром да је Драган Ђилас и након уздржаности која је стигла из НС, поновио да стоји иза предлога да кандидат буде Здравко Понош, главно питање је да само да ли ће Народна странка прихватити овај компромис и да ли ће бити могуће да се постигне договор око евентуалних уступака које ће НС добити заузврат.

Извори Данаса са политичке сцене наводе да би НС, у замену за подршку Поношевој кандидатури, могла да тражи да кандидат за градоначелника Београда буде из редова Јеремићеве организације.

– Народна странка може то да компензује на друге начине – рецимо да добију већи број одборничких и посланичких мандата или да заузврат добију место кандидата за градоначелника Београда. То би могли да буду Синиша Ковачевић или Владета Јанковић – наводе наши извори.

ССП ни на органима своје странке није расправљала о томе ко ће бити носилац листе на београдским изборима због чега наши извори процењују да су у Ђиласовој странци спремни да уступе ово место народњацима.

Ове две странке – ССП и НС, заједно са Демократском странком, Покретом слободних грађана, Покретом за преокрет и другим мањим организацијама, чине најбројнију и централну коалицију опозиције од које се очекује да јавности понуди председничког кандидата кога би могле да подрже и друге колоне опозиције.

Међу првим предлозима личности које би могле да воде кампању за председника испред ове коалиције крајем прошле године управо се помињао Здравко Понош, кога је предложила ССП, али је он у том тренутку био уздржан, а Народна странка чији је потпредседник био – „изненађена“ – оваквим предлогом. Понош је убрзо одустао од трке за страначке функције у НС али и остао члан те странке јер како је навео „не жели пред изборе да цепа странку“.

Здравко Понош за Данас је рекао да још увек није спреман да коментарише нове наводе о његовој кандидатури.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер