Хроника

Даница Поповић: Србија не може да избегне економску кризу изазвану коронавирусом, привредни раст могућ само уз промену политичког система у којем један човек одлучује о свему

Штампа
уторак, 07. јул 2020.

 Професорка Економског факултета Даница Поповић изјавила је за Н1 да Србија не може да избегне економску кризу коју је изазвала епидемија коронавируса, али да је за снажан привредни раст после те кризе неопходна промена тренутног политичког система у којем један човек одлучује о свему.

Поповић је подсетила да се током епидемије коронавируса није десила "В крива" - да се у економску кризу брзо уђе, али да се из ње бтзо и изађе - већ да више има облик слова "W", због чега ће свима у свет, а не само Србији, бити веома тешко.

"Не треба да очекујемо да ће нама бити супер. Боље је да размишљамо о томе како да преживимо на ниском нивоу, па кад дође време за раст, да тај раст буде брз какав треба да буде", рекла је Поповић, али је истакла да то није могуће у тренутном политичком систему где један човек одлучује о свему.

Подсетила је да су балтичке земље услед светске економске кризе 2008. године имале седам пута већи пад БДП-а од Србије, али да су се јако брзо опоравиле, док овде није било значајнијег привредног раста.

"Нама је највећи проблем што нема привредног раса, једна особа о свему одлучује (...) не постоји систем који подржава раст, не постоји систем који омогућава људима да самостално доносе одлуке, и сносе последице за своје одлуке. Једино на шта се треба концетрисати је привредни раст који је могућ, и који су сви остварили, али само уз измену политичког система", истакла је професорка Економског факултета.

Говорећи о мерама које је досад предузела Влада Србије, рекла је да су исплата минималца и мораторијум на отплату кредита нешто што су све земље предузеле, док исплата једнократне помоћи пунолетним грађанима, у износу од 100 евра, према њеним речима, није имала никаквог економског ефекта.

Поповић је рекла и да ће држава морати даље да се задужује како би се борила са кризом, и подсетила на то да је ММФ повољно нудио новац Србији, али да је председник Александар Вучић то одбио тврдећи да нам та средства нису потребна.

"Питајте га како ћемо сад, кад немамо новца ни за минималну помоћ више", поручила је Поповић.

Оценила је и да Србија "има среће" што је ниско развијена земља, и има малу привредну кативност, па "нема шта и да падне". Истакла је и да ће највише страдати сектор услуга, тек онда индустрија, а најмање пољопривреда.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]