субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Страхујем да Вучић и Тачи могу до постигну споразум који би подразумевао размену територија и народа - то би могло да дестабилизује Босну, Украјину, Грузију и Македонију
Хроника

Данијел Сервер: Страхујем да Вучић и Тачи могу до постигну споразум који би подразумевао размену територија и народа - то би могло да дестабилизује Босну, Украјину, Грузију и Македонију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. мај 2020.

 Амерички стручњак за Балкан Данијел Сервер изразио је страховање да би председник Србије Александар Вучић и председник Косова Хашим Тачи могли да постигну споразум који би подразумевао размену територија и народа, и да такав споразузм не би имао подршку јавности и дестабилизовао би земље у региону и другде.

Сервер је у данас објалвјеном интервјуу за портал Коссев рекао да он не тврди да ће евентуални споразум да укључи размену територија али да неки кажу да се о томе разговара, и да у том случају има “превише дима да не би било ватре”.

Указао је да су неки амерички изасланици за Балкан као што је изасланик председника САД Ричард Гренел то демантовали док други попут изасланика америчког државног секретара Метјуа Палмера нису демантовали.

Како сматра споразум неће бити лако постићи.

“Мислим да ће његово постизање бити врло, врло тешко. Једноставно не верујем да је Тачи вољан да прихвати оно што ће Србија понудити јер она не нуди три општине у јужној Србији и знам да Вућић није спреман да прихвати оно што је Тачи спреман да понуди, а што не укључује и Северну Митровицу”, рекао је Сервер.

По његовим речима за Американце који су укључени у то нису битни детаљи него је важан потпис. Није битно да ли ће бити постигнут споразум или писмо о намерама, за њих је, како каже Сервер само важно да буде церемонија у ружичњаку Беле куће и да председник САД Доналд Трамп може да тврди да је направио велику међународну сензационалну вест.

Упитан да ли је реалније очекивати да Вучић и Тачи потпишу писмо о намерама које би потом могло да задовољи Трампа јер би коначно било потписано са две стране, док би са друге стране сви проблеми били остављени Европи да их решава наредним месецима и можда годинама и да ли би тако нешто могло америчкој администрацији да буде представљено као велико достигнуће Сервер је оценио да “постоји стварна могућност за тако нешто”.

“Ово је манипулативна администрација и она је способна за такве преваре. Противим се снажно било каквом споразуму који укључује поделу, заговарам споразум, само не видим велики споразум као нешто оствариво у овом тренутку”, рекао је Сервер.

Рекао је да је забринут да би чак и потписивање писма о намерама о томе да ће једном бити потписан неки коначни споразум, да би и тај папир садржао размену територија, мада је признао да не може да буде сигуран да ће тако и бити.

“Постоји толико много споразума који се могу закључити, а који неће укључивати размену територија и то је моја нада и молба да ће се на Косову, у Србији и у Америци трагати за споразумима који не укључују размену територија. Не противим се споразумима већ се противим размени територија,” рекао је Сервер.

Ја се не противим споразуму, ја се противим споразуму који ће дестабилизовати Балкан, Грузију, можда и Молдавију и дати Владимиру Путину могућност да се хвали и то на рачун људи, као што је размена територија, јер треба имати на уму да се не ради о размени територија, већ о размени становништв

Он сматра да је споразум о царинама и трговини добра идеја Гренела, који каже да форсира економске споразуме, и да подржава кораке у том правцу, преноси Коссев.

Указао је да постоји много ствари које треба да се ураде као на пример споразум о енергетици, да треба начелници војних генералштабова да се састају, да постоји више полицијске сарадње у пограничном делу, споразум о енергетици.

“Ја се не противим споразуму, ја се противим споразуму који ће дестабилизовати Балкан, Грузију, можда и Молдавију и дати Владимиру Путину могућност да се хвали и то на рачун људи, као што је размена територија, јер треба имати на уму да се не ради о размени територија, већ о размени становништва. Таква врста споразума дестабилизоваће ствари на Косову и у Србији такође. Мислим да је могуће да се прелије на српско становништво јужно од Ибра и на албанско становништво које не живи у Прешеву, али живи у Србији. Много је споразума могуће постићи али се треба трагати за њима.” рекао је он.

Он се томе противи, како је рекао не само из принципа и ефекта на Босну, Украјину, Грузију, Македонију већ што не мисли да то људи желе и да би то могло да се потврди референдумима на Косову и у Србији.

Упитан да ли остаје при свом ставу да верује да ће у споразум бити укључена размена територија обзиром да је председник Србије Александар Вучић више пута демантовао да хоће такво решење, Сервер је одговорио да би му било јако драго кад би се показало да греши.

“Моја кампања тренутно је да избегнемо размену територија. Уколико не буде дошло до споразума о размени територија, био бих срећан, био бих спреман лако да их нахвалим и само до пре пар минута хвалио сам Гренела због тога што форсира економске споразуме. А ако он (председник Србије) искрено каже да жели да иде у том правцу, ја то у потпуности подржавам, али нема сумње да оно што форсирају јесте подела”, рекао је Сервер.

Као индикатор за то је навео недавни руски покушај да се укључи у дијалог и америчка добродошлица томе.

Он је рекао да је у кампањи против размене територија због принципа и веровања да демократска друштва могу правилно да се понашају према мањинама, што је како каже, очекивао и од послератне Србије у односу према Албанцима, а због ког очекивања је његова подршка косовској независности дошла касно.

Са друге стране, Албанцима приписује “страшну грешку” за исти временски период, због лошег опхођења према Србима који су остали.

(Нова С)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер