четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кирић Тепавчевић: Досадашња статистика у Србији о коронавирусу је умерено оптимистична, показује се да радимо добар посао
Хроника

Дарија Кирић Тепавчевић: Досадашња статистика у Србији о коронавирусу је умерено оптимистична, показује се да радимо добар посао

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. март 2020.

 "Дешава се оно што смо се и надали, али не можемо да се опуштамо. Наредних недеља следи повећање, јер има више резервоара инфекције, и њих непрепознатих."

Ово је гостујући у емисији Фокус на ТВ Б92 истакла заменица директора Инситута Батут Дарија Кирић Тепавчевић.

Упрског прогнозама опада број заражених, рекла је Кисић Тепавчевић.

"Прича је врло једноставна, вирус се шири онолико колико му ми дозвољавамо, садашње бројке показује колико смо му дозволили у периоду од 5 до 10 дана. Досадашња статистика у нашој земљи је умерено оптимистична. Показује се да радимо добар посао. Али то може врло лако да нас завара. Не смемо да се опустимо", истакла је Кисић Тепавчевић.

Поновила је да разуман човек схвата да је превенција једини начин да зауставимо вирус.

Број оболеле деце у нашој земљи показује да су у млађем узрасту спорадични случајеви.

"Мање од десеторо деце, осам или девет. Оболели су зато што су били у породици где је неко заражен. Имају благе слике и облике испољавање, што су и искуства из других земаља", објаснила је Кисић Тепавчевић.

С обзиром да идемо у сусрет топлом времену, како је казала, уколико и вирус опстане, смањиће се могућност преноса чак и да дозволимо да будемо толико близу особе која је заражена.

"Свака недеља и дан су нам кључни, како се број случајева нагомилава, тако је и већа могућност да се шири", поновила је.

"Теоретски, пикови су од пете до осме недеље. Ми већ сада статистички одступамо од правила већег броја оболелих, иако, напомињем, ширење вируса није математички модел."

Шестсто тестираних данас је највећи број теситираних, али Кисић Тепавчевић каже да се неће и даље тестирати неконтролисано, то јест беспотребно трошити тестови.

"Тестирање се не ради само по себи да би се утвридло да ли је неко позивитан или не. Суштина је да ли да се изолује особа да се спречи даље ширење. Ни досад се није десило да по индикацијама које су строго дефинисане неко није тестиран. Тестираће се колико буде требало особа, а са капацитетом од 4.500 дневно. Напомињем, уколико се сви придржавамо мера таква врста тестирања не би ни била потреба. Капацитети још увек нису дошли до 1000 тестова дневно."

Колеге из Кине су нам рекле да је најопасније да се дозволи да се болест унесе у породицу, што је и разумно, најчешће се користе заједничке тоалетне просторије, рекла је Кисић Тепавчевић.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер