Početna strana > Hronika > Darija Kisić Tepavčević: Izvesno da će tokom zime doći do spajanja korone i gripa; Svi su još daleko od kolektivnog imuniteta
Hronika

Darija Kisić Tepavčević: Izvesno da će tokom zime doći do spajanja korone i gripa; Svi su još daleko od kolektivnog imuniteta

PDF Štampa El. pošta
petak, 07. avgust 2020.

 BEOGRAD - Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković kazao je danas da su i dalje Beograd i Novi Sad dva grada sa najvećim brojem aktivno obolelih i novootkrivenih slučajeva zaraze korona virusom. Gojković je, na konferenciji za štampu, kazao da se na današnji dan nešto povećan broj u Leskovcu i Kruševcu, a opao u Šapcu i Valjevu.

Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović preneo je da je u zadnjih 24 sata u toj ustanovi izvršeno 156 pregleda, od kojih je 30 pacijenata bilo u stanju koje je zahtevalo hospitalizaciju.

U klinici se, prema njegovim rečima, trenutno nalazi 61 pacijent na bolničkom lečenju, od kojih četiri na intenzivnoj nezi na invazivnoj ventilaciji, te osam na drugim formama ventilacije.

Stevanović je kazao da, kada se uzme u obzir da je ranije bilo više od 300 pregleda dnevno, aktuelni broj jasno manji.

"U samom početku julskog dela priče predominirale su osobe mlađeg i srednjeg uzrasnog doba, a sada se vraća deo pacijenata starije životne dobi. Težina kliničke slike ostala je slična - 20 odsto zahteva bolničko lečenje, a ostali mogu na kućno lečenju", objasnio je on.

Kazao je da je na Infektivnoj klinici od početka pandemije pregledano više od 20.000 osoba, urađeno više od 5.000 rentgenskih snimaka pluća, uzeto 10.000 uzorkovana brisa, lečeno 2.800 bolesnika.

Naglasio je da je Infektivna klinika najveći trijažni centar, ali da postoje još tri u kojima je situacija slična.

Gojković je preneo da je situacija u Kliničkom centru Vojvodine slična.

"Juče pre pet meseci smo imali prvog kovid pacijenta. Trenutno imamo 244 na lečenju", kazao je on.

Pomoćnik direktora insituta "Batut" Darija Kisić-Tepavčević rekla je da je u ovom trenutku 3.154 kovid pacijenata hospitalizovano.

Kada je reč o deci prenela je da se u KBC Dragiša Mišović nalazi sedmoro dece, na GAK-u tri trudnice koje su pozitivno testirane, u KC Niš jedno dete, u Opštoj bolnici u Šapcu jedno dete.

Kisić-Tepavčević prenela je da je u ovom trenutku na KiM hospitalizovano 89 osoba, a 424 je u izolaciji.

Od tog broja 82 se nalaze u KBC Kosovska Mitrovića, po dve u KC Kragujevac i Niš, i dve u KBC Dragiša Mišović, a jedna u KC Srbije.

U poslednja 24 sata, prema njenim rečima, nijedna osoba sa područja KIM nije preminula.

Kada je reč o privatnim laboratorijama osam je podnelo odgovarajuću dokumentaciju za dobijanje prava na testiranje, a donošenja rešenja je u finalizaciji

Početkom naredne nedelje detalji o nastavi od septembra

Budući da se bliži početak školske godine, članovi Kriznog štaba danas su razgovarali o modelima nastave sa premijerkom Anom Brnabić i ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem, a svi detalji o novoj školskoj godini biće poznati početkom sledeće nedelje.

"Bliži se početak škole i svi izazovi u vezi sa prevencijom širenja korona virusa. Danas smo imali produktivan sastanak, koji se odnosio na pravljenje najoptimalnijeg modela za pohađanje nastave u osnovnim i srednjim školama", rekla je zamenica direktora Instituta "Batut" dr Darija Kisić Tepavčević.

Pri tome se, kako je rekla, uzimaju u obzir svi rezultati dosadašnjih istraživanja o korona virusu i razmatraju iskustva svih zemalja koje su organizovale nastavu za vreme pandemije.

"Imamo jasne smernice, rukovođeni isključivo principima medicine koji su zasnovani na dokazima. Ostalo je da usaglasimo još par elemenata, a o tehničkim detaljima bićete obavešteni početkom sledeće nedelje", rekla je Kisić Tepavčević.

Izvesno da će tokom zime doći do spajanja korone i gripa

Zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je vrlo izvesno da će doći do ukrštanja korone i virusa gripa tokom zimskog perioda, kao i da su mere prevencije iste.

Na pitanje novinara kada je najverovatnije da dođe do tog ukrštanja, Kisić - Tepavčević kaže da su oba virusa respiratorna i mogu najviše da se prenesu tokom zimskog perioda pošto ljudi tada najviše borave u zatvorenom prostoru.

"Ipak, korona ne jenjava ni tokom leta. Sa druge strane, ako gledamo prethodne godine sezona gripa počinje od kraja oktobra i traje do marta, što je dug period. Imali smo najveći broj obolelih u februaru. Najveći pikovi prethodnih sezona su od decembra do februara, a nekad i do marta".

Kisić - Tepavčević ističe da je veoma važno da se primenjuju opšte mere prevencije koje se koriste za koronu pošto su iste i za grip.

Dodaje da je kod virusa gripa situacija u tom smislu povoljnija pošto postoji vakcinacija.

Na pitanje šta se novo unosi u deveti protokol koji se sada piše, direktor Infektivne klinike KCS Srbije Goran Stevanović je rekao da protokoli nisu toliko zanimljivi za medije već za stručnjake odnosno one koji leče ljude.

Dodaje da se novi protokoli pišu kada se prikupe nove informacije iz naših ili stranih izvora po pitanju novih lekova i terapijskih procedura, koji mogu da poboljšaju lečenje bolesnika.

Kisić: Svi su još daleko od kolektivnog imuniteta

Zamenica direktora Insituta "Batut" dr Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je stepen kolektivnog imuniteta koji bi mogao da spreči epidemijsko širenje bolesti 50 do 60 odsto, ali da je najveći broj populacija daleko ispod tog broja - oko 10 odsto.

Da li će i u kom stepenu kolektivni imunitet da raste, zavisi od više faktora, jer je to dinamičan pojam, odnosno nija stabilan broj, dodala je Kisić Tepavčević.

Kolektivni imunitet zavisi od dužine imuniteta nakon preležane bolesti, da li ga ima i koliko traje, da li postoji vakcina i koliko traje postvakcinalni imunitet, kakva je antigenska stabilnost virusa prouzrokovača, kao i prirodni priraštaj, migracije...

"Ali, sigurno je da, kako bude jačao kolektivni imunitet, tako će virus slabiti, to je naš odbrambeni štit protiv svih zaraznih bolesti. Ne ide to onom brzinom kojom bi svet to želeo i voleo, ali dosta smo jači, kada je u putanju ovaj virus, nego na početku epidemije", rekla je Kisić Tepavčević.

Svi treba da se ponašama kao potencijalni nosioci infekcije

Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević rekla je da postoji precizan protokol praćenja kontakata zaraženih virusom korona, te da je to utvrđeno u zavisnosti od toga da li je reč o prvom, drugom ili trećem redu kontakata i da na osnovu toga sanitarna inspekcija usvaja mere o kontaktima.

Na pitanje na koji način se radi praćenje kontakata zaraženih, uz konstataciju da se kontakti ne testiraju, već prate, Kisić Tepavčević je navela da je to jedna od osnovnih epidemioloških mera kada je u pitanju bilo koja zarazna bolest.

"Svet se nalazi u pandemiju kovida virusa i svi treba da se posmatramo kao potencijalno nosioci virusa jer je veliki broj asimptomatskih. Tako da svi treba da se ponašema kao potencijalni nosioci infekcije", rekla je Kisić Tepavčević.

Kako je navela. svi poznaju više kontakata koji si bili pozitivni ili trenutno jesu.

"Prvi su porodični kontakte. U širem smislu svaki kontakt se razmatra da li je rizičan ili ne. Prvo se procenjuje da li je rizičan kontakt, a ie u skladu s tim usvajala odluka ili rešenje sanitarne inspekcije o kućnoj izolaciji", objašnjava ona.

"Postoje kontakti prvog, drugog i trećeg reda. Porodični i onima sa kojima živimo i gde postoji najveća verovatnoča koja bi omoguičila prenos. Ali ja se ponovo vraćam na jedno te isto, a to je da primenjujemo zaštitne mere jer pet do deset je više onih koji nemaju nikakve simptome niti znakove bolesti, te ne znamo da li smo kontakt ili živimo sa zaraženom osobom", zaključila je ona.

(Tanjug)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner