Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Ниједан град у Србији неће бити поштеђен ширења заразе уколико грађани не смање циркулацију и комуникацију; Кон: И даље сам умерени оптимиста

Штампа
среда, 01. април 2020.

 БЕОГРАД - Заменик директора Института “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да ниједан град у Србији неће бити поштеђен ширења заразе новим вирусом корона уколико грађани не смање циркулацију и комуникацију.

Одговарајући на питање новинара у Палати Србија да ли су потврђена нова жаришта у Србији, Кисић је рекла да тренутно нема податке колико је градова са највећим бројем заражених, али да они јесу добар показатељ где би мере у спречавању ширења инфекције требало повећати.

“Извесно је да ниједан град неће бити поштеђен ове болести ако наставимо овако да се понашамо и ако буде толика циркулација и комуникација у градовима”, подвукла је Кисић.

Према раније објављиваним подацима, највећа жаришта новим вирусом корона су градови Београд, Ваљево и Ниш.

Сутра заједнички састанак кризних штабова о превенцији ширења

Кризни штабови размотриће сутра, на заједничкој седници, мере јаче превенције ширења корона вируса, изјавила је Кисић Тепавчевић.

Истакла је да је кључ и даље пре свега у понашању грађана и поштовању већ прописаних мера.

Каже да ће се наредних дана још интензивније радити тестирање и испитивања са циљем да се спречи ширење вируса.

"Међутим бројеви неумољиво показују, где смо и колико смо допринели да се ова болест шири", додала је она.

"Сутра ћемо у току дана иматио и заједничке састанке кризних штабова, хоћемо да пробамо да нађемо начин и видимо да ли постоји могућност да још више омогућимо превенцију ове болести. Али, без обзира, какве год буду мере и одлуке, не можемо да успемо ако свако од нас не преузме одговорност за спречавање ширење ове инфекције", рекла је она.

Навела је да је до сада преминуо од те болести 21 мушкарац и седам жена, као и да укупан морталитет на данашњи дан износи 2,64 одсто.

Укупно су 72 особе на респиратору: 10 на Инфективној клиници КЦ Србије, 1 особа у КЦ Ниш на Инфективној клиници, 6 КЦ Војводине, 9 КЦ Крагујевац, 15 "Мишовић", 9 Клиника за пулмологију КЦ Србије и 12 КЦ Ниш у згради старе хирургије и 10 КЦ Земун.

Примарно да имамо правовремене и тачне информације

Заменица директора Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" указала је да је у ситуацији када се наша земља бори са корона вирусом примарно да имамо валидне, правовремене и тачне информације.

“Разумем да је посао новинара такав да желите да имате неку ексклузиву, али није ово ситуација када је ексклузивитет нешто што је примарно. Примарно је да имамо валидне, правовремене и тачне информације”, рекла је Кисић Тепавчевић, одговарајући на питања новинара у Палати Србија зашто се случајеви корона вируса не пријављују на нивоу локалних заједница.

Навела је да се све информације на нивоу локалних самоуправа, добијају од здравствених радника.

“Они јесу почетни извор свих информација. Међутим, не само у ванредном стању, него и у свим другим околностима, постоје места где се скупљају сви ти подаци, анализирају и идеја нам је да увек, а не само у ванредном стању, синхронизовано ширимо информације са свима”, рекла је Кисић Тепавчевић.

 Кон: И даље сам умерени оптимиста

Епидемиолог Предраг Кон казао је да постоје ситуације када се личне слободе могу одузети у циљу опште добити и заштите здравља становништва.

"Ја сам наводио пример Обреновца кад је било забрањено враћање у место после поплава, дакле забрану ограничења кретања. У овој ситуацији ограничавање кретања у смислу изолације, самоизолације је нешто што је чак регулисано и законом", додао је он.

Кон је казао да је било потребно времена да се усклади рад медицинских служби, те да Домови здравља морају да се укључе у тестирање људи.

"Кад се људи враћају у земљу, проверава им се телесна температура, а онима који имају повишену температуру свакоме се узима брис и на лицу мсета мора да сачека резултат. Остали се и даље шаљу у самоизолацију", казао је Кон.

Он је додао да Србија сутра излази из четврте недеље пеидемије, те да ово показује да нам није успело да зауставимо и добро зауставимо криву.

Поновио је да од вирусолога зависи да ли ће и кога тестирати, а да близу 30 здравствених радника има симптоме заразе кроонавирусом.

Кон је рекао да је умерени оптимиста, али да није добро што је број новозаражених скочио на 160.

В. д. директора клинике "Др Лаза Лазаревић" др Ивана Сташевић Карличић је оценила да лични комфор не може да се пореди са јавним здрављем, те да су мере које држава предузима у складу са стандардима епидемиолога.

"Порука грађанима је да буду одговорни и солидарни. Да сачувамо себе и најближе, као и оне који су на првој линији форнта, као што су здравствени радници", рекла је она.

Она је напоменула да први и најбољи одговор на страх грађана од ситуације да буду добро информисани, те да СМС порука коју је Кризни штаб послао синоћ није могао да изазове страх.

"Сви ми знамо шта се дешава у земљама у којима постоји висок степен трансмисије вируса. То је ситација са којом се ми суочавамо већ месец дана и то није ништа ново што би било фактор ризика за изненадни страх и панику", оценила је она.

Говорећи о најави полицијског часа од 24х, Сташевић Карличић је рекла да та мера не сме да плаши грађане, јер има за циљ заштиту јавног здравља.

"Чак и ако буде донета та мера, она није разлог за страх", закључила је она.

Она је рекла да је клиника "Др Лаза Лазаревић" имала 2.100 позива од 17. марта од грађана који су забринути и траже психијатријску помоћ због ситуације.

"То су појединци, њих има, они лоше толеришу стрес", појаснила је она.

"Мере нису донете ад хоц, оне су резултате препоруке струке", додала је она.

(Танјуг-Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]