субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић: Само једна важна утакмица нам следи, а то је утакмица против короне; Апсолутне бројке јесу веће него на почетку епидемије, али је мањи број хоспитализација
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Само једна важна утакмица нам следи, а то је утакмица против короне; Апсолутне бројке јесу веће него на почетку епидемије, али је мањи број хоспитализација

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. октобар 2020.

У последња 24 часа преминуле су три особе, док је 579 особа заражено. На респираторима се налазе 24 особе. Једина битна утакмица је сада она против короне, изјавила је заменица Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић на питање да ли би Кризни штаб дозволио присуство публике на фудбалским утакмицама у мањем броју на неким важним утакмицама репрезентације Србије и фудбалског клуба Црвене Звезде које следе у наредном периоду. Она је упозорила да је последњих дана више примљених, него отпуштених из болница, али и да процентуално мањи број људи захтева болничко лечење него током пролећа.

Дарија Кисић Тепавчевић: У последња 24 сата у Србији је регистровано 579 новозаражених вирусом корона од тестираних 8.209 особа, док је троје пацијената умрло. На болничком лечењу је 530 пацијената, док су на респиратору 24 пацијената. Од почетка епидемије тестирано је укупно 1.271.455 особе, док је умрло 786 особа.

Највише новозаражених у последња 24 сата- 286 је из Београда, што чини више од 49 одсто укупног броја заражених. После Београда највише позитивних особа је у Крагујевцу- 40, Новом Саду- 18, Шапцу- 17, Пријепољу- 16, Трстенику- 15, Ваљеву -14, Нишу- 13, Бору- 11. У осталим градовима је било мање од 10 заражених.

У последњих 10 дана имали смо укупно 2.396 од чега је 1185 било са подручја Београда, из Крагујевца 126, Новог Сада 71.  Практично све општине и сви окрузи у Србији су забележили случајеве. Потенцијалне носиоце инфекције имамо широм наше земље. Број хоспитализација је око 15 одсто од свих заражених, а болнички се збрињавају средње тешке и тешке клиничке слике. У претходних недељу дана 85 одсто свих потврђених случајева вируса корона је у узрасној групи до 65 година.

Марија Здравковић, директорка КБЦ Бежанијска коса:  На данашњи дан у КБЦ “Бежанијска коса”  лежи 155 пацијената. Већина њих има средње тешку здравствену слику и сви се добро опорављају. Данас смо отпустили пацијента који је провео 41 дан на респиратору. Имамо 14 пацијената на Интензивној нези, од чега је 6 на респиратору

Које су групе најризичније?

Дарија Кисић: Нико није заштићен. Сви су изложени ризику. већа вероватноћа код ризичних група. Под највећим ризиком радно становништво и млађи људи. Ризично је неспровођење заштитних мера. Да се угледамо на најстарије суграђане који су најдсициплиновније. Трећина од 530 хоспитализованих је у КБЦ Бежанијска коса. Последњих дана 15 одсто потврђених случајева захтева болничку хоспитализацију. Сваки дан више у последњих 15 дана више пацијената је примљено него што је отпуштено.

Последњих 10 дана свакодневно је више пацијената примљено него што их је отпуштено из са болничког лечења и дневно се за 20 до 40 пацијената више прими него што се отпусти.

Дневно смо сваки дан у плусу за 20 до 40 болничких кревета. Сваки дан у последњи 10 дана, више пацијента је примљено него отпуштених из болнице. О попуњености капацитета здравственог система посебно се води рачуна, јер је приоритет да сваки грађанин има доступну здравствену службу, и када је у питању ковид 19 и уколико има неко друго обољење.

Зашто се сада када имамо црни рекорд не размишља о увођењу ванредног стања? Зашто се уводило у марту, када је било мање заражених на  дневном нивоу, а не сада?

Дарија Кисић:На почетку нисмо знали са чим се сусрећемо и страховали смо од ове нове болести. проблем је био међу најстаријом популацијом и тада нам је био приоиритет да делујемо превентивно, јер је тај талас био као цунами. Тада смо сачували најстарије. У међувремену смо набавили опрему. У том моменту су се као исправне показале стриктне мере. Апсолутне бројке јесу веће него тада, али је мањи број хоспиталзација и имамо веће болничке капацитете.Сада у апсолутним бројевима јесте више заражених него пре, али је у односу на укупан број позитивних мањи број хоспитализација, имамо и више капацитета него пре, за које се надам да их нећемо никад искористити.

Зашто имамо више заражених али мање људи у болницама? Да ли то може да се промени?

Дарија Кисић: Изгледа да је вирус слабији, али то не можемо да тврдимо. То јесу обећавајући показатељи, али је прерано било шта закључивати из тога. Око 15 одсто оболелих је хоспитализовано, од самог почетка тај број се кретао и до 20. Сада се променио концепт па не хоспитализујемо све, као раније, већ смо прешли на самоизолацију и кућну изолацију. Мање је оних који имају теже облике болести.

Чекају нас неке битне утакмице у фудбалу како репрезентације, тако и Црвене Звезде. Да ли бисте се сложили да се на утакмицама ограничи број гледалаца на утакмицама? Да ли би било изводљиво хиљаду људи на стадиону који прима 50 хиљада?

Дарија Кисић: Ми у наредном периоду имамо само једну важну утакмицу против короне, све остало није важно. Ти предлози се могу разматрати. Ми јесмо једно време дозвољавали присуство уз мере, али се оне нису поштовале. Водили смо рачуна о сваком сегменту и то се није поштовало. За нас је једино важна утакмица против короне. Ни у време дербија није било дозвољено неограничен број, али се то није поштовало, то је непопуларно, али је тако.

******

Пооштравање мера јесте разматрано на последњој седници Кризног штаба, рекао је имунолог Срђа Јанковић и додаје да је за сада акценат на бољој примени мера које су већ на снази. Јанковић је за ТВ Пинк навео да ће мере бити пооштрене уколико епидемиолошка ситуација настави да се погоршава.

Желели смо да пошаљемо јаку поруку да ми већ имамо мере на снази, али да то изгледа није озбиљно схваћено. На снази су противепидемијске мере које би већ ублажиле ситуацију да су доследно и ригорозно спроведене”, рекао је Јанковић. Како каже, чланови Кризног штаба разговарали су о правном оквиру и да ли се може законском снагом деловати да се мере спроведу.

***

Ако достигнемо 1.000 потврђених случајева инфекције коронавирусом дневно, то ће значити да сваког дана имамо још најмање по 5.000 заражених, од којих ће већина имати асимптоматску форму болести и ширити заразу, рекао је  епидемиолог Радмило Петровић.

Он је указао да баш због тих асимптоматских случајева долази до експлозије ковида 19, и да ће и Србији и свим осталим земљама, бити тешко да обузда епидемију. Према његовим речима, актуелна зараза се не може сузбити тријажом на границама помоћу ПЦР теста или изоловањем контаката заражених.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер