четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић у „Хит твиту“: Тестирамо преко 10 хиљада људи сваког дана, зато и откривамо велики број заражених; Не намеравам да напустим Кризни штаб упркос петицији
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић у „Хит твиту“: Тестирамо преко 10 хиљада људи сваког дана, зато и откривамо велики број заражених; Не намеравам да напустим Кризни штаб упркос петицији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2020.

У студију ТВ Пинк ове недеље били су српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и члан Кризног штаба за борбу против короне, докторка Дарија Кисић Тепавчевић.

Чланица Кризног штаба др Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је вечерас да ће наставити да се бори против коронавируса и да не планира да напусти то тело, упркос негативним коментарима на друштвеним мрежама и петиције коју је потписало више од 2.600 лекара.

Др Кисић је на почетку емисије рекла да, када је у питању ковид-19, он је како каже, очигледно променио наш погледа на живот.

"Борба са овом болешћу дуго траје, а при том се крај не види да је близу", рекла је др Кисић.

Она истиче да колико год да је овај вирус непознаница, знају како се спречава инфицирање. Додаје да сви морају да се понашају у складу са препорукама, како би се спречило заражавање.

"Нико не треба да се окриви, али треба да се зна да је свако одговоран и за себе и своји породицу. Ми тестирамо преко 10 хиљада људи сваког дана, па тако откривамо и велики број заражаних људи", рекла је др Кисић.

Како каже, људи се лече због тежине клиничке слике, а не због позитивног или негативног налаза.

"Нико од нас не треба да криви некога за своје поступке. Морамо да преузмемо у своје руке оно што је до нас", рекла је др Кисић.

Предлог број 1 - петиција

Др Кисић је рекла да не чита натписе и изјаве, али да је погоди када се о колегама лоше прича.

"Ковид нас учи много чему и то на тежи начин. Колеге се изузетно труде, труде се да прилагоде и унапреде знања. Све те болнице је требало прилагодити за пријем пацијената са инфективним обољењима", рекла је др Кисић.

Како каже, то је један изузетно мукотрпан посао. Додаје да су редови за прегледе огромни, као и да су и доктори и медицинске сестре јако пожртвовани.

"Морамо да будемо удружени против ове болести као што смо били безброј пута до сада", рекла је др Кисић, и додала да је одређени број чланова Кризног штаба био више пута у јавности и износио податке као и да су од почетка доступни медијима и да дају одговоре на сва питања.

Истиче да јасно показују колико су транспарентни и отворени и са жељом да успеју заједно у свему томе.

Она је рекла да свако има право на своје мишљење.

“Познајем неке од људи са списка, чула сам се с њима, размењујемо поруке, у томе не видим ништа спектакуларно. Навикли смо да у оваквим околностима дисктујемо и радимо. Надам се да смо заиста удружени против короне и свака подршка је добродошла. Трудили смо се и трудимо се да сваку одлуку образложимо, односно препоруке које доносимо”, рекла је Кисић у емисији “Хит твит” на ТВ Пинк.

Кисић је додала да не користи друштвене мреже, али да је погоде негативни коментари који се тамо појављују и када се о колегама лоше прича.

“Већина оваквих порука је на друштвеним мрежама, а ја их не користим, радим свој посао и не намеравам да одступим. Све колеге поштујем. Многе здравствене установе су претворене у ковид болнице, колеге се труде, трудимо се да унапредимо наша сазнања. Свидео ми се назив петиције ‘Удружени против ковида 19’“, рекла је она.

“Морамо да будемо удружени против ове болести као што смо били безброј пута до сада”, рекла је Кисић, и додала да је одређени број чланова Кризног штаба био више пута у јавности и износио податке као и да су од првог дана били доступни медијима и да дају одговоре на сва питања.

Она је истакла да су и након укидања ванредног стања препоруке и даље биле на снази.

"Када је у питању динамика попуштања мера, оне су биле у складу са тадашњој епидемиолошком ситуацијом", рекла је др Кисић и додаје да је дошло до трансмисије вируса у ширем облику него што се очекивало и то у већини делова света.

Како каже, ни једна држава не би могла да опстане у таквом степену изолације.

Све је било направљено и урађено како би био максималан степен предострожности, рекла је др Кисић, коментаришући утакмицу која се играла убрзо по укидању ванредног стања.

Додик је рекао је логично очекивати да први на удару буду Влада и мере било које владе на свету.

"Верујем да су чланови Кризног штаба људи који раде редовно своје послове, а који сада имају и додатне обавезе, укључени су у свакодневне интервенције", рекао је Додик, додавши да политичари слушају шта говори струка али да је одговорност код свакога појединачно.

Како каже, сви су се определили да се не реагује драматично, да се људи не приводе, већ да се, додаје, утиче на свест појединца.

"Ако појединац није одговоран одржаваће епидемиолошку ситуацију лошом", рекао је Додик.

Он је истакао да свим здравственим радницима треба одати признање, радницима, који по неколико месеци нису видели ни своје породице.

"Ако не будемо заједно и ако ово не буде процес који има синергију и свест, не може помоћи ни једном појединцу", рекао је Додик.

Како каже др Кисић, у Кризном штабу су људи који имају искуства у борби са епидемијама. Она истиче да је ово специфична ситуација, али да борба са заразним болестима траје од памтивека и трајаће до краја.

Кисић је истакла да је мера карантина за људе који долазе из иностранства мера о којој се увек размишља.

Истиче да је увек погоди када се највише прича о неким стварима о којима, како каже, нема места дискусији.

Предлог број 2 - мапа без косова

Додик је рекао да је очигледно да политичари користе ликове као што је Дуа Липа како би се народу додворавали.

Он је истакао да Србија никада неће прихватити независност Косова, додаје да нема начина на који би неко од актуелне генерације политичара отишао негде и потписао документ о независности КиМ.

"Што се тиче Савета безбедности, ни Русија ни Кина не би то такође дозволили, а свака из свој разлога", рекао је Додик.

"Нама је важно да видимо како свет посматра ту причу. Када у Републици Српској тражимо поштовање само уставних права, ми постајемо већи кривци за дубоку државу од њих, које подржавају и наоружавају", рекао је Додик.

Како каже, Косово у њиховој идеју подржавају велике државе, а РС у идеју одвајања не подржава нико.

"Ако неко дође у позицију да без воље Србије прогласи независним, зашто се на нас не би примењивала иста правила", рекао је Додик.

Он истиче да су спремни да разговарају о правима и историји, али мора да се уважи Србија. Такође, додаје да му се чини да положај Србије по том питању никада није био јачи.

"Вучић је довео Србију у позицију да стоји најбоље икада по том питању", рекао је Додик.

Др Кисић је истакла да су уметници увек били ти који су спајали неспојиво, као и да је овде очигледно на делу покушај политизације.

Предлог број 3 - чије је требиње

Српски члан Председништва Босне и Херцеговине (БиХ) Милорад Додик изјавио је вечерас да је останак Републике Српске (РС) у БиХ „најпогрешнија одлука међународне заједнице у последње време“, и да верује да тај ентитет неће остати део те државе.

Додик је оценио да се у региону „рат наставља политичким средствима“ у многим аспектима, те да је међународна заједница одлуке у БиХ доносила на основу „лажних представа и стереотипа“ о српском народу.

 „БиХ није моја матична држава, моја матична држава је Србија… Ја се не осећам срећно што се налазим у БиХ, а члан сам Председништва БиХ“, рекао је Додик.

Коментаришући критике поводом недавне изјаве председника Србије Александра Вучића да је Требиње "најлепши српски град", Додик је рекао да тај град "јесте и да ће остати српски град".

-За 500 година они су само успели да направе један мостић - рекао је Додик, додајући да је ово вештачка тема која је наметнута јер нису имали шта друго Вучићу да приговоре.

-Требиње треба да буде широко и отворено за све националности... али су 95 одсто становници Требиња Срби. Муслимани су направили ту причу како Вучић нема право да коментарише - рекао је Додик.

Он је оценио и да је од економске помоћи и изградње аеродрома у том крају, које је најавио Вучић, важнији "осећај обичних јуди да је Србија ту", као и да су представници Хрвата и Бошњака против тих пројеката зато што би то значило "економско јачање тог краја".

Како наглашава, сви пројекти РС су важни са Србијом.

-Важан је пројекат ауто-пута, аеродрома, вртића, школа - истакао је он.

Додаје и да је њему јако важно, да је прва реч коју сви хоће да ставе када се назива нека институција чију је изградњу помогла Србија,управо "Србија".

Наглашава да ће Требиње увек остати српски град, који ће бити отворен за све.

Кисић Тепавчевић истиче да је ова тема за њу веома емотивна.

-Мирисе детињства и ране младости носим из тих крајева - истакла је Кисић ТЕпавчевић, додајући да је јако важан тај национални идентитет.

-Што се Требиња тиче и делова земље који припадају Босни ти људи тамо су претрпели тежак период, али ако погледамо у прошлост многобројни показатељи указују на српске корене на том пондебљу - истакла је она.

Додик наглашава да ће бити аеродрома код Требиња.

-Овде се ради о томе да сви градови који су у том делу буду комуникацијски отворенији - каже Додик.

Наглашава, да је битно да се види развојни аспект.

-Требиње је последњих година оживело као туристички град - рекао је он.

-Надлежност за изградњу тих врста објеката је у Републици Српској и моја матична држава је Србија - рекао је Додик, додајући да су Бошњаци осетили да ће са изградњом аеродрома тај део просперирати, па су се зато побуднили.

Додик је рекао и да је останак РС у БиХ "најпогрешнија одлука међународне заједнице у последње време", и да верује да тај ентитет неће остати део те државе.

Оцењује да се у региону "рат наставља политичким средствима" у многим аспектима и наглашава да је међународна заједница одлуке у БиХ доносила на основу "лажних представа и стереотипа" о српском народу.

Предлог број 4 - молитва за Аја Софију

Кисић Тепавчевић запитала се да не зна да ли постоји неко ко је отишао у Истанбул а да није посетио Аја Софију.

-Историја овог здања је дужа од 1.500 година и збуњује и забрињава што један музеј добија верску намену у 21. веку и не види се подлога и оправдање. Видимо и велике реакције у свету - рекла је она, додајући да је хришћански део света посебно осетљив на овкве ствари.

Додик је рекао да није овакво нешто очекивао и да је јако тужан због тога.

-Мислим да се ту ради у борби за утицај у исламском свету - рекао је Додик и додао да сви претендују да буду вође исламског света.

Турска ако жели у ЕУ, онда мора да прихвати евроспка правила - наглашава он и подсетио да су све велике земље ово осудиле. 

(Пинк, Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер