Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Већина заражених од коронавируса оболала у периоду око 20. марта, када је већ било уведено ванредно стање

Штампа
петак, 03. април 2020.

 Заменица директора Института за јавно здравље Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да су особе, које су до данас регистроване као лабораторијски потврђени случајеви, оболеле у периоду око 20. марта, када је већ било уведено ванредно стање.

У Србији је 3. априла регистровано 305 новооболелих и забележено је нових осам смртних случајева. Највећи број потврђених случајева је из Београда, а досадашња истраживања су указивала на окупљања у затвореним просторима, рекла је Кисић Тепавчевић у емисији "Око" на Радио-телевизији Србије.

"Теоретски, када би сви од овог момента поштовали мере социјалног дистанцирања, већ после инкубационог периода имали бисмо нула новооболелих", поновила је Кисић Тепавчевић.

Она је истакла да социјално дистанцирање не значи и емотивно дистанцирање, већ да је оно улагање у здравље наше популације.

"Уколико се мера социјалног дистанцирања остварује, друге мере нису потребне", нагласила је Кисић Тепавчевић и поновила да социјално дистанцирање нема алтернативу када је у питању ковид 19.

Кисић Тепавчевић рекла је да су сви напори усмерени да се у болничкој средини не преноси инфекција, нарочито на пацијенте.

Када је у питању ГАК Народни фронт, у којем постоји значајно обољевање здравствених радника, она је казала да то показује да је дошло до пропуста који су омогућили начин преношења.

Према њеним речима, препоручује се ношење маске када се иде у продавницу, када сте међу већим бројем људи, јер свако може бити потенцијални резервоар инфекције.

"Прање руку нема алтернативу, колико год то изледало банално", нагласила је Кисић Тепавчевић.

Кардиодваскуларни хирург Лазар Давидовић поновио је да се раде сада само хитни случајеви, а да би у случају сумње на коронавирус, пацијенти били оперисани под посебним режимом.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]