уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Давид Констеланчик: САД ће увек подржавати суверенитет и независност Косова; Признање независности Косова је решавање питања које стоји на путу Србије у ЕУ
Хроника

Давид Констеланчик: САД ће увек подржавати суверенитет и независност Косова; Признање независности Косова је решавање питања које стоји на путу Србије у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. октобар 2019.

 Учесници дискусије „Одрживо решење за Западни Балкан“, са изузетком представника Француске, изразили су данас наду да ће Савет Европске уније у наредна два дана донети позитивну одлуку о отварању преговора о чланству у Европској унији са Северном Македонијом и Албанијом.

Директор у Министарству иностраних послова Француске Фредерик Мондолони рекао је да његова земља види јасно будућност Западног Балкана у ЕУ, али да би пре одлуке о отварању преговора са Северном Македонојом и Албанијом требало још једном проценити њихов учинак у том процесу.

Став Француске је да кандидати морају да испуне све критеријуме, нагласио је Мондолони, а став његове земље је да у Албанији мора још бити напретка у борби против корупције и функционисању парламента, као и у Северној Македонији, иако сви признају важност Преспанског споразума.

Није само Француска, Савет је подељен, неки желе да отворе преговоре само са једном земљом, тако да то није само „француско не“, већ је „француско да, али“, објаснио је Мондолони.

Директор Канцеларије за јужну и централну Европу у америчкој администрацији Давид Констеланчик рекао је да је нормализација односа Србије и Косова и решавање тог питања остаје стратешки приоритет за САД.

Потребно је направити пут ка мирнијом и просперитетнијој будућности, оценио је Констеланчик.

Косово је недавно имало изборе и САД ће наставити да охрабрују лидере обе партије да формирају владу која ће заговарати дијалог са Србијом и укинути таксе на робу из Србије, предочио је он.

Косову је потребна влада која ће говорити једним, кохерентним гласом са реалним циљевима и планом како да се они постигну. САД ће увек подржавати суверенитет и независност Косова, али јасно смо ставили до знања саговорницима у Приштини да нема будућности која не укључује помирење са Србијом, поручио је Констеланчик.

Позвао бих колеге у Србији и Београду да се фокусирају на своје стратешке интересе и обуставе кампању повлачења признања независности Косова и блокирања чланства у међународним организацијама, рекао је он.

То је затровало атмосферу за нормализацију и напредак у дијалогу, оценио је Констеланчик и указао да два изасланика САД значи већу фокусираност региону, на подршку и пажњу коју Србија и Косово имају да би се то питање решило једном заувек.

Он је оценио је да постављање Ричарда Гренела, као изасланика америчког председника, и Метјуа Палмера, као изасланика америчког државног секретара, треба посматрати као одрживу пажњу коју САД поклања Западном Балкану.

Наше чврсто уверење да је признање независности Косова решавање питања које стоји на путу Србије у ЕУ

Не пропустите прилику, уз међусобно признање, споразум о нормализацији, што ће учинити да обе државе схвате своје огромне птенцијале и насиље ’90-тих оставе у прошлости, оценио је Констеланчик.

Наше чврсто уверење да је признање независности Косова решавање питања које стоји на путу Србије у ЕУ, указао је он и нагласио да је свестан да то није лако питање.

Знамо да је изузетно тешко, дуготрајно, али имате нашу подршку, рекао је Констеланчик.

Бивша висока представница за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон подсетила је на прве састанке делегација Београда и Приштине у њеној канцеларији 2011, и 2012. године, који су трајали по један сат, што се само по себи сматрало успехом.

Када смо дошли до тренутка да разговарају, знали смо да можемо покренути процес. То је важно памтити, да нисмо хтели да пређемо црвене линије – нисмо тражили од Србије да призна Косово, нити од Косова да се одрекне проглашене независности, указала је Ештон.

Треба људе да подсетимо и да је потписан први споразум, не коначни, што значи да је требало да уследи континуирани рад и примена сета мера које треба да живот људи учине бољим, нагласила је она.

Представница Министарства иностраних послова Немачке Сузан Шуц рекла је да се Немачка нада да ће дијалог о нормализацији односа Србије и Косова бити врло брзо настављен и да ће влада у Приштини бити ускоро формирана.

Одрживно решење за односе Србије и Косова је неопходно за цео регион, рекла је Шуц.

Много је нерешених питања између две стране и људи у региону то знају боље од ње, али на крају процеса потребан је споразум који ће допринети стабилности региона, а не креирати нове нестабилности у и даље крхком простору, закључила је Шуц.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер