четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дебата у Мексику о легализацији појединих наркотика
Хроника

Дебата у Мексику о легализацији појединих наркотика

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. август 2010.

Да би држава смањила зараду нарко-картела у Мексику се појавили предлози да се наркотици легализују. Многи сумњају у искреност мексичких политичара да се обрачунају са нарко-картелима, јер се испоставило да су неки на њиховим платним списковима. Католичка црква сматра да би држава тако признала немоћ.

Мексиканци живе у страху због свакодневних бруталних обрачуна нарко-картела у којима је у последње четири године убијено око 30 000 људи.

У великом делу земље наркокартели моћнији су од владе, имају приватне војске и зарађују и више од 30 милијарди долара годишње. Не презају да гранатом гађају телевизијску станицу или отму и убију политичара који им смета. Како су различити покушаји да им се стане на пут безуспешни, у Мексику се сад предлаже да се неки наркотици легализују, не би ли се наркокартелима ускратио део зараде, а тиме и моћи.

Само прошлог месеца више од 1 200 људи убијено је у насиљу због наркотика. Нарко-картели поделили су зоне утицаја и процењује се да на десетини територије Мексика влада нема никакву власт, упркос ангажовању полиције и 45 000 војника.

Бивши председник Винсенте Фокс предлаже легализацију производње и продаје неких наркотика, не би ли држава смањила зараду нарко-картела.

Садашњи шеф државе Фелипе Калдерон сматра да се предлог мора темељно анализирати, иако је он против тога.

"Легализација би аутоматски водила повећању потрошње наркотика, посебно међу младима", каже председник Мексика Фелипе Калдерон.

Одмеравање разлога за и против већ је почело.

"Ако трговина дрогом буде легална, онда трговцима не треба насиље да је контролише. Насиље неће потпуно нестати, али биће га мање. Ако могу да возим камион са марихуаном и знам да ме полиција неће због тога ухапсити, онда не морам да потплаћујем полицајце или да се до смрти борим против других група које контролишу своје територије", наводи професор права Алехандро Медразо. 

Противници легализације, међу којима је Католичка црква, сматрају да би држава тако признала немоћ и да би искорењивање сиромаштва дало значајније резултате. Сиромашним сељацима више се исплати да гаје марихуану, него кукуруз и пасуљ, а картел Хоакина Гузмана, који је на листи најтраженијих криминалаца, али и на Форбсовој листи најбогатијих људи на свету, запошљава пола милиона људи.

"Легализација би била грешка, јер значи да се не увиђа главни проблем Мексика, а то је владин губитак монопола над употребом силе", истиче председник Грађанског савеза за јавну безбедност Хозе Антонио Ортега Санчез.

Многи сумњају у искреност мексичких политичара да се обрачунају са нарко-картелима, јер се испоставило да су неки на њиховим платним списковима.

Влада је од децембра 2006. године до септембра 2009. ухапсила око 220 000 осумњичених за послове с наркотицима, али је само 15 одсто оптужено, а још мање проглашено кривим.

Критике долазе и из Вашингтона, који је за четири деценије уложио хиљаду милијарди долара да пресече путеве дроге из Мексика.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер