уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Диана Драгутиновић: Уместо планираних 6, мањак у буџету 9 милијарди динара
Хроника

Диана Драгутиновић: Уместо планираних 6, мањак у буџету 9 милијарди динара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јул 2009.

Београд -- Државна каса се пуни спорије него што је планирано, каже министарка финансија. Уместо планираних шест, мањак у буџету девет милијарди динара.

Пад бруто домаћег производа ће бити између 3,5 и пет одсто, али је најнижа тачка у економији Србије била у априлу, изјавила је министарка финансија Диана Драгутиновић. Иако каже да су обезбеђени кредити за финансирање мањка у буџету и да је пад индустријске производње заустављен, министарка финансија каже да још није време за опуштање.

“Рано је да будемо оптимисти”, поручује она. Такав став министарке финансија демантује изјаве оних политичара који тврде да криза ускоро пролази.

Према њеним речима пуњење и пражњење државне касе и даље не иде у ритму који је планиран.

“Када поредите било коју тачку у овој години са тачком у прошлој години, као резултат имамо номинално мање приходе. Отприлике увек за исти износ. Три посто номинално мање, него што је било 2008 године, и отприлике шест одсто мање него што смо планирали”, каже Драгутиновићева.

Преведено у бројке приходи и расходи државне касе изгледају овако:

Планирано је да ће месечни приходи бити 54 милијарде, а расходи око 60 милијарди динара. Мањак у каси би тада био шест милијарди динара.

У стварности, Србија месечно зарађује 50 милијарди, док су расход је 59 милијарди динара. Мањак је девет милијарди динара.

Држава је планирала да мањак попуни издавањем дугорочних хартија од вредности, али и кредитом од око 200 милиона евра који је обезбеђен на домаћем и страном тржишту. Министарка Драгутиновић се нада да ће то бити довољно.

“У априлу као да је достигнуто дно, тада је пад индустријске производње био већи, и у мају је дошло до тог раста. Што касније може деловати до заустављања пада бруто домаћег производа”, очекује она.

Да ли ће држава увести нове порезе, или повећати стопу ПДВ-а, министарка финансија каже да је о томе рано говорити. Њен став је да никада није добар тренутак да се у време кризе повећају пореске стопе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер