петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дик Марти: Истрагу не треба да води Еулекс, већ независно тело изван Косова
Хроника

Дик Марти: Истрагу не треба да води Еулекс, већ независно тело изван Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. јануар 2011.

СТРАЗБУР - Известилац Савета Европе (СЕ) Дик Марти изјавио је да наводе о трговини органима и повезаности неких косовских политичких кругова са организованим криминалом треба темељно истражити, а истрагу треба да спроведе неко независно тело изван Косова, а не Еулекс.

Марти је указао да је за такву истрагу неопходно обезбедити пуну заштиту сведока и позвао албанске власти да истински сарађују у истрази.

"Није да немам поверења ни у кога ко ради у Еулексу и у свом извештају сам навео да има људи од велике вредности, али када треба спроводити истрагу о личностима које имају велику политичку одговорност у земљи, треба наћи друго решење, ауторитет који је вероватно изван Косова, потпуно независан и ту је суштински проблем", сматра Марти.

Пуна заштита сведока

Он је истакао да је због тога потребно имати средства која гарантују пуну заштиту сведока зато што "недавна прошлост на Косову показује да сведоци нису били довољно заштићени", подсећајући на извештај Жан-Шарла Гардета о заштити сведока.

"Ако Еулекс треба да се бави тим проблемом, треба му обезбедити додатна средства, а по питању процедуре, посебно заштите сведока, треба му ставити на располагање много више средстава него што је то случај сада", додао је известилац СЕ.

Швајцарски политичар је рекао и да се у његовом извештају указује на озбиљне проблеме у правосудним институцијама на Косову и да су неки политички кругови који су на власти, осумњичени да су тесно повезани са организованим криминалом.

"Верујем да то треба да буде предмет једне веома дубоке анализе, можемо причати о Еулексу, међународном кривичном суду али ја мислим да пре свих косовски Албанци треба да реше тај проблем. Мислим да је неопходна реакција косовског цивилног друштва", рекао је Марти.

Изјаве Берише нису достојне премијера  

Он је нагласио да се његов извештај не бави питањем независности Косова већ само заштитом људских права и применом Европске конвенције о заштити људских права. "Политичко питање које се тиче независности, уопште није било предмет овог извештаја", додао је.

Поводом оптужби албанског премијера Саљија Берише да је "портпарол српских ултранационалистичких кругова" и да постоји "расистичка и антиалбанска хистерија", известилац Савета Европе каже да те изјаве "нису достојне премијера једне земље".

"Могу да схватим да слабо обавештени грађани могу имати такве ставове, али неко ко је на челу једне државе требало би да буде опрезнији у таквим тврдњама", рекао је Марти.

Без критике албанског народа

Он сматра да је "та реакција такође знак извесне слабости" и "знак да, Бериша то добро зна, до сада није сарађивао у довољној мери".

"Ја се само надам да ће албанске власти заиста сарађивати у потрази за истином, посебно у потрази за несталим особама", рекао је Марти и подсетио да је и специјални представник генералног секретара УН за нестале критиковао албанске власти због недовољне сарадње у потрази за несталим особама након сукоба на Косову.

Марти такође напомиње да никада није намеравао да критикује албански народ и оцењује да Бериша "вероватно није ни прочитао његов извештај".

"Ја правим разлику између политичких власти које нису донеле одређене одлуке, и албанског народа. То су две потпуно различите ствари", истакао је известилац СЕ у интервјуу агенцији Бета.

На питање да ли је тачно да је током заседања Парламентарне скупштине СЕ ове недеље у Стразбуру имао полицијску пратњу, Марти је одговорио да "прво правило из облссти безбедности гласи да се о томе не говори".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер