Хроника

Димитриј Рупел: Не сме се охрабривати нити допустити подела Косова

Штампа
среда, 28. мај 2008.
Брисел, VOA 27.05.2008

Про-европски курс Србије има јасну подршку европских парламентараца, свесних да успешно окончање формирања владе у Београду има вишеструку важност, једна је од порука које су се чуле на дводневном сусрету представника парламената Западног Балкана и њихових колега у Бриселу.

У исто време, на истом месту се чуло како, када је Косово у питању, постоји кашњење у размештању европске цивилне мисије, због, како је то рекао словеначки министар спољних послова и председавајући Савета министара ЕУ, Димитриј Рупел, консултација Брисела и Њујорка.

Министар Рупел је потврдио како је за размештање, тачније транзицију мисије од УНМИКА до EULEX, потребно више времена него што се првобитно мислило. Проблем је, очито са покривањем целе територије  Косова новом европском мисијом, Рупел наглашава да се, са европске тачке гледишта, "нека начела морају бранити", те како се не може дозволити да EULEX покрије само југ, уместо целог Косова.

"Не сме се охрабривати нити допустити подела Косова", поручио је министар Рупел, који каже да су преговори и консултације о транзицији мисија у току.

Србија је на међупарламентарном скупу у Бриселу била у врху интересовања, потврдио је након скупа и председник Скупштине Србије, Оливер Дулић, док је важност сурета на том нивоу истакао и председник ЕП, Ханс Герт Петеринг, који на новинарско питање о томе како ће реаговати народњачки блок европских партија, којем је придружена и Демократска странка Србије, на евентуалну коалицију ДСС са радкалима, одговорио

"Мислим да ће тада бити нова ситуација, коју ће народњаци морати да размотре и вероватно донесу и одлуке"

Какве?

"Још нисмо дошли до те тачке и још увек се надам да ће премијер Коштуница и његова партија изабрати про-европски пут".

Са друге стране, аустријски члан ЕП из реда социјал-демократа, Ханс Свобода, не жури са добродошлицом социјалистима као коалиционом партнеру демократа у новој српској влади:

"Морамо да видимо у стварности шта социјалисти подржавају, шта су спремни да прихвате и да ли су заиста спремни да мењају свој став јер они не желе нове гласаче, не желе да гледају у будућност, да се боре против изолације Србије. Много је разлога зашто социјалисти треба да промене свој став али, пре тога треба да видимо како ствари стоје на терену".

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]