субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ДЈБ: Најављеним изменама Закона о референдуму - СНС и СПС припремају терен за предају Косова и Метохије
Хроника

ДЈБ: Најављеним изменама Закона о референдуму - СНС и СПС припремају терен за предају Косова и Метохије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. новембар 2019.

Покрет Доста је било (ДЈБ) саопштио је данас да Српска напредна странка и Социјалистичка партија Србије најављеним изменама Закона о референдуму намеравају да укину одредбу по којој је за успех референдума неопходно да на њему своју вољу изрази минимум 50 одсто уписаних бирача.

"Власт на овај начин потпуно обесмишљава суштину референдума и отвара себи могућност да са минималном подршком искључиво своје партијске машинерије из Устава уклони преамбулу о Косову која штити територијалну целовитост Србије, у складу са Резолуцијом УН 1244", наводи се у саопштењу.

ДЈБ је навео да владајућа коалиција "зна да на референдум о избацивању преамбуле о Косову из Устава Србије не би изашло ни 20 одсто уписаних бирача" и додао да је то основни разлог за измене Закона о референдуму.

"Власт у Србији ужива пуну подршку ЕУ и Немачке, а заузврат треба да испуни три захтева који су у њиховом интересу: да се добровољно одрекне Косова, да пристане да буде паркинг за мигранте којима земље чланице ЕУ одбију захтев за азил и да се повинује колонијалној судбини и дужничком ропству који су Србији намењени", додаје се у саопштењу ДЈБ.

ДЈБ је навео да би уместо измена Закона о референдуму, власт пре свега морала да донесе Закон о Косову и Метохији на шта је обавезује члан 182. Устава Србије.

Додаје се и да је тај покрет пре више од годину дана јавности представио свој нацрт Закона о Косову и Метохији, који представља пресек Устава Србије и Резолуције УН 1244, а ослања се на модел Данске и Фарских острва.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер