петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Павићевић: СНС неће сама да прави Владу, напредњаци воле да управљају, али да не прихвате одговорност
Хроника

Ђорђе Павићевић: СНС неће сама да прави Владу, напредњаци воле да управљају, али да не прихвате одговорност

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2020.

"Не верујем да ће СНС сам да прави Владу, јер су склони да изместе одговорност и да кажу да нису само они ти који управљају. Претпостављам да ће бити изненађења, а ако не уђе СПС биће неких који су најављени у изборној ноћи - представници странака које нису ушле у парламент или јавне личности", сматра професор Факултета политичких наука Ђорђе Павићевић.

Павићевић подсећа да су консултације о Влади пракса мимо стандардних правила да се већ током кампање зна ко ће бити кандидован за место премијера и напомиње да уколико имате јасну већину не спроводите консултације, већ једноставно понудите мандат.

"То је играрија чији је циљ да се продужи ово стање и да се покаже ко је главни, ко саставља Владу и ко се пита за све. Имате странке које јасно хоће да учествују у власти и кажу да деле циљеве са владајућом странком, али неко мора и у опозицију. То је несрећна ситуација за Србију, јер добар део грађана није представљен у институцијама и зато се политика прелива на улице",каже Павићевић.

Он напомиње да ће нека места у Влади "бити врло врућа", зато што унутар здравства и високог образовања имамо ситуацију да ће бити јако тешко спроводити неке политике без великог отпора.

На питање ко је Вучићу пожељнији партнер у новој Влади, Павићевић каже да је то СПС, али не оволико јак.

"И то је оно што може да буде велики проблем за сам СПС, могу врло лако завршити као неке странке које су због позиција које су имали лидери завршиле као лидерске странке које су изгубиле подршку. Политичка игра која се води је усмерена на смањење политичког потенцијала СПС у било ком смислу и ако уђу у Владу неће задржати министарска места и све позиције около које су биле профитабилне за њих као странку. Ако оду у опозицију, питање је на који начин ће наставити да функционишу", сматра професор ФПН. 

Уколико би Вучић ван будуће Владе оставио и СПС и СПАС, Павићевић каже да би тада цену платио и СНС, али да би она могла да буде већа за СПС.

"Не верујем да ће СНС сам да прави Владу, јер су склони да изместе одговорност и да кажу да нису само они ти који управљају. Претпостављам да ће бити изненађења, ако не уђе СПС биће неких најављених изборне ноћи, представника странака које нису ушле у Скупштину или јавних личности. Напредњаци воле да управљају, али да не прихвате одговорност, видело се током кризе. Или је народ  крив или некакви тајкуни који организују демонстрације или стручњаци нису правили добре процене".

То што у парламенту неће бити опозиције за Павићевића није ништа другачије него што је било, јер, додаје, парламент је имао секундарну улогу. 

"Врхунац понижења је била ванредна ситуација, када су накнадно легализоване одлуке које је донела Влада. Озбиљна разлика је да сада нећете имати нападе који су били карактеристични за претходни сазив када је било некакве опозиције, али ћемо и даље имати када Ристичевић или неки шеф посланичке групе критикује људе који су ван парламента, професоре Универзитета или многе друге. Имаћемо оно што је и била жеља СНС - пристојан парламент јер неће бити свађа, туча, гурања унутар зграде, али ће и даље бити позорница која ће служити истој сврси", рекао је Павићевић.

Опозиција која је остала ван Скупштине мора да нађе модус како да функционише ван парламента, наводи Павићевић.

"Опозиција је налазила начине и у Русији, Турској, Мађарској да приђе бирачима. Да користи неконвенционалне политике да би указала на оно што је проблем у друштву. Биће тешко, јер нити има ресурса, нити има канале како то да ради", рекао је Павићевић.

Говорећи о утицају ЕУ, Павићевић је рекао да им не одговара стање какво јесте - да је укинут политички прлурализам и да један актер имам потпуну контролу над медијима.

"Када се пред изборе ЕУ умешала то је углавном било питање техничких поправки које нису резултирале неким значајнијим померањем на политичкој сцени. Уколико опозиција рачуна на помоћ ЕУ може бити драгоцена у том смислу, али да ће довести до неких тектонских промена то је тешко очекивати". 

Говорећи о иницијативи лекара окупљених у групу "Уједињени против ковида", Павићевић је рекао да жели да ода признање лекарима, наводећи да је то пример грађанске врлине који неодстаје.

"Да хоћете да радите посао према стандардима посла, а не према захтевима који долазе споља. Појавила се подршка из области науке и високог образовања, 700 људи подржава оно што раде лекари и ствара се широки фронт који је теже обуздавати. Биће велики проблем председнику који има ту врсту отпора, али ови избори нуде излаз да без те врсте уступака направи неке промене. Да ли ће се институционална места променити, ако Брнабић не буде председница Владе, не би требало да буде шефица кризног штаба. Тек чекамо конституисање Скупштине, па да се изабере Влада, здравствена и економска ситуација могу да претекну тај процес", рекао је Павићевић.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер