уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Плашим се да ће Србија, због сервилног односа према Бриселу, на крају прихватити све што се тражи
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Плашим се да ће Србија, због сервилног односа према Бриселу, на крају прихватити све што се тражи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2011.

Едита Тахири, шефица приштинског преговарачког тима, открила је јуче да су ставови Приштине и Београда „доста приближени“, те да је уверена да ће „почетком јула Србија прихватити све споразуме посредника ЕУ Роберта Купера“, то јест Београд ће признати пасоше, регистарске таблице, возачке и саобраћајне дозволе, као и печате царине Косова.

- Ставови Приштине и Београда доста су приближени. Наша је страна у принципу дала сагласност за предлоге које је 6. јуна дао Роберт Купер (посредник ЕУ) - рекла је Тахиријева. Према њеним речима, Србија ће у јулу признати печате Царине Косова онако како их је признала и како их примењује ЕУ. Споразум, такође, предвиђа да Србија призна регистарске таблице Косова са ознаком РКС (Република Косово), док ће косовским Србима који то не буду желели бити омогућено да добију старе регистарске таблице са ознакама КС, које су раније издаване на Косову. На Косову се, међутим, више неће моћи користити бивше регистарске таблице косовских градова издатих од стране СРЈ или Србије. Према нацрту споразума, грађани Косова ће само са личним картама моћи да уђу у Србију, а када грађанин Косова у транзиту за друге земље пролази кроз Србију на граничном прелазу између Србије и друге земље, на уласку у ту земљу показује пасош Републике Косово. Поред тога, споразум, такође, предвиђа признање возачких и саобраћајних дозвола Косова.

Да ли ћемо од јула признати пасоше и регистарске таблице Републике Косова, желели смо да проверимо и код нашег шефа за преговоре Борка Стефановића. Затекли смо га расрђеног „неконструктивним“ понашањем партнерке у дијалогу.

- Тешко ми је да коментаришем изјаве Едите Тахири. Сматрам да није конструктивно и није добро причати о детаљима споразума, када договор још није постигнут - одбрусио је Стефановић. Он је у разговору за „Ало!“ поновио да је битно да се са Косовом постигне споразум, али да никакво признање не долази у обзир.

- О ових шест споразума се још увек договара, још ништа није коначно. Ми бисмо волели да се договоримо, али никакво признање не долази у обзир - објашњава он, напомињући да је његов тим, а не неко са стране, правио модалитете.

- Ових шест споразума су модалитети наших предлога. Не Куперовог, који је само посредник, а ни Приштине, која није поднела ниједан предлог - прича он. Међутим, он нам је наговестио да се око печата царине неће сложити.

- Ми јесмо за слободу кретања роба и услуга, али да царинска документација буде статусно неутрална - објашњава он. С друге стране, што се тиче пасоша и регистрације, Стефановић одговара овако:

- Шта значи признати? Кипар, Грчка и Румунија из административних разлога одобравају таблице Косова, а не признају га… - закључује шеф нашег преговарачког тима.

Посебним споразумом између осигуравајућих друштава Косова и Србије треба да се уреди и начин компензације штете. У споразуму о телекомуникацијама, према речима Едите Тахири, биће прекинут рад мобилне и фиксне телефоније из Србије на територији Косова, тиме што ће се постићи споразум о ромингу под врло повољним условима, уз обезбеђивање високог квалитета услуга и прихватљивим тарифама. У области енергетике пак предвиђа се успостављање сарадње између два електроенергетска система, у којима ће се поштовати документ усвојен у Атини који уређује те односе.

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић сматра да би признавање пасоша, регистарских таблица и печата, уколико би до тога дошло, било „врло забрињавајуће“, а не сумња да ће Србија, захваљујући сервилном односу према Бриселу, прихватити скоро све, ако не и све, тачке понуђеног споразума.

- С обзиром на склоност да због интеграција у ЕУ прихватимо све што нам се тражи, нема сумње да ћемо прихватити највећи део споразума. Услове у овој причи поставља Брисел. Треба сачекати да се виде конкретни детаљи, али оно што је сигурно јесте да ће решење ових “животних” проблема бити ближе жељама Приштине, иако ће се тамо сигурно жалити на “тврд став Београда”, организовати демонстрације против споразума и “дизати куку и мотику”, објашњава Вукадиновић. Он наглашава да до сада објављени елементи споразума указују на тихо, прећутно признање Косова.

- Свака од ових ставки задире дубоко у Устав Србије, а све заједно скупа миришу на признање - објашњава Вукадиновић.

Аутор Ружица Кантар

(Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер