четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Већ само седање за сто са Куртијем после његових увредљивих изјава и гестова представља својеврсно понижење
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Већ само седање за сто са Куртијем после његових увредљивих изјава и гестова представља својеврсно понижење

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. фебруар 2020.

БЕОГРАД, 4. фебруара (Танјуг) - Посланици су данас у скупштини постављали питања влади, па је тако Александар Шешељ (СРС) предложио да се истражи све што се дешавало у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, а с обзиром на, како је рекао, свих криминалних афера за осам година.

„Прошле недеље сте хтели очи да нам ископате када смо говорили о криминалу Зоране Михајловић. Јуче смо видели да је ухапшен државни секретар. После осам година министровања, после свих криминалних афера, после вређања пријатељских држава, Српске православне цркве, када ћемо коначно видети да је ухапшена Зорана Михајловић”, питао је Александар Шешељ.

Он тврди да је јасно да се све ради без тендера у Министарству грађевинарства, да је пуно криминалних афера у које је „уплетена Зорана Михајловић”.

„Немојте само да слушамо приче како је то могло да се деси без њеног знања, јер ништа у том министарству не може да се догоди без потписа. Уместо да хапсите колатерале, њене сараднике и службенике, хајде да се ухапси Зорана Михајловић. Има ли неко одговорнији”, упитао је Шешељ.

Посланик Уједињене сељачке странке Марјан Ристичевић питао је Владу Србије шта ће предузети да заштити Телеком у конфликту с Јунајтед медија групом.

„СББ служи само да се испумпа новац и да Шолак има два, три авиона вредна преко стотину милиона евра”, рекао је Ристичевић.

Посланица Социјалистичке партије Србије Мирјана Драгаш питала је Министарству просвете, науке и технолошког развоја да ли је предузело мере за издавање јединственог буквара за сву децу српског порекла где год да живе.

„Више пута на седницама за дијаспору то питање је било присутно”, указала је Драгаш. 

Посланик Нове Србије - Покрет за спас Србије Ђорђе Вукадиновић имао је питање за Министарство спољних послова у вези са новом владом такозваног "Косова" у којој као министар одбране седи осуђени ратни злочинац.

Јуче је у Приштини формирана влада такозване „Републике Косово“ са новим премијером Аљбином Куртијем, који је, како саставом своје владе, тако и својим говором приликом представљања те владе, заправ,о по ко зна који пут понизио државу Србију и створио једну ситуацију која практично онемогућава било какву озбиљну комуникацију са том, ево, тек јуче формираном приштинском влашћу.

Колико знам, „међународна заједница“ има озбиљна очекивања од те „владе“ и дијалога који би Београд, односно српска власт требало да поведе са том новом владом у Приштини. И то је начелно у реду. Треба разговарати, али не треба се унапред предавати.

Начин на који је господин Курти (ако је ово „господин“ примерено на било који начин) поставио ту лествицу својим изјавама пре, а ево и сада након избора за „председника Владе“ (или, како бисмо ми рекли, „привремених институција самоуправе у Приштини“ је такав да фактички онемогућава било какав дијалог под иоле равноправним и достојним условима.

Дакле, такав човек је званично постављен за мнистра одбране, односно оружаних снага у тој Куртијевој влади. А сам Аљбин Курти, поред осталог, у свом инаугурационом говору је најавио и захтев за ратном одштетом, као и тужбе за геноцид према Републици Србији

Зато ја питам председника Владе, министра спољних послова и шефа Канцеларије за Косово и Метохију – како они уопште замишљају те разговоре и како мисле да је могуће водити разговоре са том институцијом у Приштини и са тим личностима, када је (ово наглашавам због јавности која то можда није довољно чула) „министар одбране“ у тој Куртијевој „влади“ човек (Антон Ћуни) који је правоснажно осуђен за ратни злочин према војницима војске Југославије? И то не чак 1999. године током бомбардовања (мада то не би ништа суштински битно променило), него 1998. године, дакле, пре званичног почетка ратних дејстава. Човек који је по свим критеријумима терориста, не само по нашим, него и по међународним критеријумима који су у то време важили.

Дакле, такав човек је званично постављен за мнистра одбране, односно оружаних снага у тој Куртијевој влади. А сам Аљбин Курти, поред осталог, у свом инаугурационом говору је најавио и захтев за ратном одштетом, као и тужбе за геноцид према Републици Србији.

Јасно је да се некад мора разговарати са онима са којима ти се не разговара. То је једна ствар и то се подразумева. Али хоћу да кажем да је овде у старту читава сцена постављена тако да обесмишљава дијалог и да је већ само седање за сто са таквим личностима својеврсно понижење. (Без обзира што Аљбин Курти нема „крви на рукама“ – просто није могао, није имао прилику да је стекне зато што је у то време, у време борби и сукоба на Косову и Метохији био у затвору) . Али као да се трудио свим својим изјавама, од приче о „Великој Албанији“ до овог сада, наглашавам, захтева за „ратном одштетом“ и „тужбе за геноцид“ и до постављања за министра правоснажно осуђеног ратног злочинца – да себе дисквалификује као особу са којом се може нормално разговарати.

Ако ништа друго, мислим да је изостала било каква реакција, барем званично писмо наших власти релевантним међународним институцијама, у којем би се на те чињенице скренула пажња. На страну то што се и неке колеге из опозиције нису баш прославиле, одмах поздрављајући тај избор Куртија за премијера, као да је – не знам – малтене Нелсон Мандела постављен и изабран за то место. Али то је сада друга ствар. Главна одговорност је увек на власти, а не опозицији – и кад се нешто добро дешава, и када је лоше. У овом случају је лоше и мислим да треба да уследи званична реакција државе Србије поводом онога што се јуче дешавало у Приштини.

Хвала.

(НСПМ, Танјуг)        

Видети још: Приштина: Са 66 гласова "за" и 10 уздржаних, изгласана нова „косовска влада“; Аљбин Курти премијер, Вјоса Османи председница парламента, два министарска места за „Српску листу“

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер