четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Јединствено тржиште од Атлантског до Тихог океана
Хроника

Дмитриј Медведев: Јединствено тржиште од Атлантског до Тихог океана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2011.

Десет корака до успеха

Демократија у Русији ће се развијати захваљујући модернизацији економије, изјавио је Дмитриј Медведев у свом излагању на Светском економском форуму у Давосу. Било која демократија, по речима руског лидера, мора имати сигурну основу као што су развијена економија и друштво самосталних и независних људи.

Дмитриј Медведев је скратио своју посету Швајцарској на само неколико сати. Разлог за то је недавни трагични догађај у Москви. Саучешће председнику и народу Русије су изразили и окупљени у Давосу: прва сесија форума је започела минутом ћутања за жртвама терористичког акта на аеродрому Домодедово.

Представници влада и бизнис друштава разних земаља, како су и рекли организатори самита, очекивали су да чују од руског председника како он види даљи развој Русије. Дмитриј Медведев је дао свој одговор. Програм развоја састоји се од десет тачака, рекао је председник:

Не тако давно иницирао сам програм без преседана за приватизацију крупних државних актива. Списак стратешких предузећа у Русији је скраћен по мом налогу пет пута. У три наредне године ће бити приватизирани пакети акција водећих компанија банкарског, инфраструктурног и енергетског сектора. Ради се о десетинама милијарди долара. Управљаће приватизацијом водеће светске банке.

Један од циљева који прате мере које је зацртао Дмитриј Медведев јесте повећање инвестиционе привлачности земље. Једна од тачака програма председника је стварање специјалног фонда. Тај фонд ће поделити ризик са страним инвеститорима, улажући своја средства за подршку страним партнерима у пројектима модернизације.

Осетне предности, по речима Медведева, руска економија ће добити развојем финансијског сектора. И Русија нема намеру да додатно ограничава финансијску делатност – напротив, од 1. јануара анулиран је порез на приход од реализације хартија од вредности при дугорочним инвестицијама. Осим тога, реализује се пројекат претварања Москве у међународни финансијски центар, који треба да постане не само центар руског финансијског система, већ и катализатор за развој финансијских тржишта на целом постсовјетском простору. А могуће – и Средње и Источне Европе.

Русија ствара нова крупна тржишта са јединственима правилама регулисања, како би била привлачна за инвеститоре. Земља је, по речима председника, већ одавно спремна за ступање у СТО и очекује да заврши тај процес ове године. Москва је недавно формирала Царински савез са Белорусијом и Казахстаном, сада формира заједно са њима Јединствену економску зону. У Русији раде и на стварању заједничке економске зоне са ЕУ. Она ће бити основана на принципима безбедности, слободе кретања људи, капитала и робе, на јединственим техничким стандардима. На крају, рекао је Медведев, биће створено јединствено тржиште од Атлантског до Тихог океана.

Већ су створене нове могућности за иновационо пословање и венчур инвестиције. Највећи пројекат у тој сфери треба да постане иновациони центар „Сколково“. Ове године учесници овог центра ће постати десетине великих и малих предузећа, која раде у разним деловима Русије. А сарадња са страним бизнисом на иновацијама ће само повећати шансе за успех овог пројекта.

Још једна могућност за бизнис је општи програм енергетке ефективности. За Русију је важно да тај сектор буде један од главних покретача иновација. И модернизација руске енергетике ће кренути путем стварања глобалних партнерстава, заснованих на размени акција и технологија. Пример за такво партнерство је руско-француски конзорцијум за изградњу носача хеликоптера Мистрал, а такође сарадња Росњефта и британског БП.

Русија је, и поред свих тешкоћа, отворена земља, која је део светске заједнице. И земља је пуна одлучности да доведе до краја модернизацију и да наставља да се развија.

(Глас Русије, 27.1.2011)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер