петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев-Ким Џонг Ил: Пјонгјанг спреман за мораторијум на тестирање нуклеарног наоружања
Хроника

Дмитриј Медведев-Ким Џонг Ил: Пјонгјанг спреман за мораторијум на тестирање нуклеарног наоружања

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2011.

Северна Кореја потврдила спремност да се врати преговорима о решавању нуклеарног програма Корејског полуострва. На састанку Медведев-Ким договорен пројект гасовода за извоз руског гаса у Јужну Кореју. Москва упутила хуманитарну помоћ од 50.000 тона пшенице.

Председник Русије Дмитриј Медведев разговарао је са севернокорејским вођом Ким Џонг Илом у једној војној бази, у Источном Сибиру. Разговор је одржан у Улан-удеу, у руској републици Бурјатији, удаљеној 5.500 километара од Москве.

На сусрету са руским председником, севернокорејски лидер Ким Џонг-Ил потврдио је да је Северна Кореја спремна да се врати за преговарачки сто о решавању нуклеарног програма Корејског полуострва без претходног условљавања.

Ким је рекао да ће током преговора Пјонгјанг бити спреман да решава питање увођења мораторијума на тестирање и производњу ракетно-нуклеарног оружја, саопштила је прес секретар руског председника Наталија Тимакова.

На сусрету, који је трајао више од два сата, две стране су се договориле да разраде пројект полагања гасовода за извоз руског гаса у Јужну Кореју. Медведев је саопштио да се са севернокорејским лидером договорио о формирању заједничке комисије за транзит гаса преко територије Северне Кореје у Јужну.

"Наложили смо нашим министарствима да формирају специјалну комисију која би одредила конкретне параметре билатералне сарадње о транзиту гаса преко територије Северне Кореје и одговарајуће прикључење том пројекту Јужне Кореје, с тим што би се главни потрошачи налазили на њеној територији", рекао је Медведев.

"Говорили смо о билатералним питањима, о регионалним проблемима безбедности, о корејском нуклеарном програму, о денуклеаризацији Корејског полуострва", рекао је Медведев, додајући да је Ким изразио нарочиту захвалност што је могао да током посете обиђе Бурејску хидроелектрану.

Медведев и Ким су присуствовали су у гарнизону маневрима и специјално за њих десантна јединица демонстрирала је своје умеће десанта из хеликоптера и борилачке вештине.

Први пут су се Медведев и Ким срели 2001. године током руско-корејског самита у Пјонгјангу, када је актуелни руски председник био први заменик шефа администрације у Кремљу, док је ово први сусрет њих од доласка Медведева на место председника.

Прва званична посета Кима Русији трајала је од 26. јула до 18. августа 2001. године, када је железницом прешао од Владивостока до Москве и Санкт-Петербурга,са заустављањем у Новосибирску, Омску, Хабаровску и другим руским градовима.

Разговори са тадашњим председником Путином резултирали су потписивањем Московске декларације у којој су стране потврдиле намеру да доприносе глобалној стабилности и јачају билатералне односе.

Други пут је Ким посетио Русију августа 2002. и тада се током четири дана упознавао са руским Далеким истоком и регионалном економском политиком.

Уочи посете, Министарство иностраних послова Русије саопштило је да је на захтев севернокорејске владе Русија одлучила да становништву Северне Кореје, које трпи велики дефицит прехрамбених производа, упути хуманитарну помоћ од 50.000 тона пшенице, и да је јуче у једну севернокорејску луку довежена прва тура руских житарица.

Ову хуманитарну операцију посматрамо као допринос јачању добросуседских односа између народа наше две земље, навело је МИП Русије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер