петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Могућа нова трка у наоружању
Хроника

Дмитриј Медведев: Могућа нова трка у наоружању

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. новембар 2010.

Aко у наредних десет година не буде постигнут договор о противракетној одбрани у Европи, свету прети нова трка у наоружању, рекао руски председник Дмитриј Медведев у годишњем обраћањ у нацији.

Председник Русије Дмитриј Медведев изјавио је да свету прети нова трка у наоружању, ако у наредних десет година не буде постигнут договор о противракетној одбрани у Европи.

"У наредних десет година, чека нас следећа алтернатива: или ћемо постићи сагласност о противракетној одбрани и створити квалитетан механизам сарадње, или нас, ако не успемо да нађемо конструктивни договор, чека нова трка у наоружању и тада ћемо морати да доносимо одлуке о размештању нових борбених средстава", казао је Медведев у Кремљу, у годишњем обраћању нацији.

Председник Русије оценио је да би тај сценарио био веома тежак.

Обраћајући се највишем државном врху и поглаварима водећих конфесија, Медведев је казао да је Русија спремна да, заједно са заинтересованим странама, ради на јачању механизма супротстављања ширењу ракетних система.

Подсетио је да је на недавном самиту Русија-НАТО у Лисабону изложио свој механизам изградње европске противракетне одбране, који спаја потенцијале Русије и НАТО-а и обезбеђује заштиту свих земаља Европе од ракетних удара.

Медведев се заложио за јачање економске дипломатије, чији је циљ модернизација земље, стварање заједничких предузећа на територији Русије, израда квалитетне и јефтине робе, отварање радних места. У том контексту, он се заложио за ширење сарадње са Европском унијом и САД.

"Механизме руско-америчког партнерства треба искористити за широку економску сарадњу, побољшање економске климе и сарадњу у сфери високих технологија", навео је Медведев.

Подршка ЕУ за улазак у СТО

Према његовим речима, Споразум Русије и ЕУ о партнерству за модернизацију треба да обезбеди размену технологија, хармонизацију техничких норми и прописа, али и подршку Европске уније Русији за улазак у Светску трговинску организацију.

Руски председник очекује и поједностављивање визног режима Русије и ЕУ, са блиском перспективом потпуног укидања, као и јачање стручне и академске размене.

Медведев је казао да ће управо о тим темама и преговорати наредне недеље у Бриселу на самиту Русија-ЕУ.

Навео је да је крајње важна регионална интеграција Русије у економски простор азијско-пацифичког региона и ширење веза са државама тог региона.

Руски председник је као један од важних праваца руске спољне политике поменуо простор Заједнице независних држава и заложио се за формирање јединственог економског подручја, од Арктика до Тихог океана.

Медведев је рекао да Русија, ослањајући се на своје искуство и техничке и кадровске могућности, може постати иницијатор стварања глобалног трансевропског система борбе са ванредним ситуацијама.

Председник Русије Дмитриј Медведев рекао је да је Русији потребна савремена, високотехнолошка мобилна армија, са савременим наоружањем и врхунским стручњацима.

Рекао је да ће посебна пажња бити посвећена јачању ваздушно-космичке одбране, уједињавању система противваздушне и противракетне одбране, упозоравања о ваздушним нападима и контроле космичког пространства.

Медведев је у говору нагласио да је задатак број један за државу брига о будућем покољењу и предложио мере за побољшање демографске ситуације и услова живота младе генерације.

Руски председник се заложио и за даље промене у изборном систему Русије, то јест за увођење пропорционалног или комбинованог изборног система на изборима за локалне парламенте, где има више од 20 посланика.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер